Кристалина Георгиева: България се справя по-добре от много държави в кризата
Очаква ни влошаване на стандарта на живот на почти всички държави, категорична е Георгиева
България към момента се справя по-добре от много държави с кризата. Както по отношение на заразените, така и по отношение на икономическите мерки. Това каза за българските медии управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева. Тя обаче подчерта, че ни очаква влошаване на жизнения стандарт като последица от пандемията от Covid-19. Във виртуалната пресконференция Георгиева призова за реформи и изрази надежда, че до нова пълна блокада няма да се стига.
„България провеждаше отговорна фискална политика, ако научихме нещо от тази криза, то е, че когато в добри времена имаме буфери и макроикономическа стабилност, когато дойдат лоши времена по-добре устояваме на проблемите. България за щастие на българските граждани е в тази категория“, коментира още Георгиева.
Специално внимание трябва да се обръща на банковата система, обяви управляващият директор на МВФ. Очакванията на институцията е промишлеността да се възстанови по-бързо от сектора на услугите. Основните препоръки на МВФ, отправени от Кристалина Георгиева са:
1. да продължи фокуса върху здравето на живот, докато не излезем от кризата. Политиката за ваксините е икономическа политика;
2. докато не видим здравната криза да отмине, е изключително важно да продължи подкрепата за фирмите и домакинствата, да не отрежем тези животоспасяващи подкрепи. Да не отрежем тези подкрепи, които сме създали до този момент;
3. фискалната политика трябва да бъде гъвкава, да се приспособява към променящите се условия. Досега фискалната подкрепа беше универсална, всички фирми бяха подкрепени, с времето трябва да мислим за пренасочване на фискалната подкрепа, където ще има най-голяма ползва за икономиката. Подкрепата трябва да е насочена към хората, към работниците. Солидни инвестиции;
4. какъв ще бъде светът след пандемията, какво можем да направим, за да имаме по-динамична, устойчива икономика. Не трябва да крепим икономиката на миналата, а да използваме големия фискален стимул. Трябва да го насочим към икономиката на 21 век – дигитална, зелена, по-справедлива, с други думи по-устойчива.
„Успехът в бъдещето ще продължи да зависи от това да сме заедно като свят, от международното сътрудничество, мерките за стабилизиране на икономиката да са синхронизирани“, каза още Георгиева.
Световната икономика е започнала своето изкачване от дъното, но пътят ще бъде неравен и несигурен. Макар прогнозата да е по-малко песимистична, наблюдаваме безпрецедентен отрицателен растеж – 4,4%. Според прогнозите на МФВ ще има частично възстановяване- 5,25% растеж догодина, което няма да е достатъчно да ни върне в предкризисните нива от 2019 г. Очаква ни влошаване на стандарта на живот на почти всички държави, категорична е Георгиева.
Be the first to leave a review.