Лекари на предния фронт – надежда за болницата в Гоце Делчев

Предаване: Панорама

Казват, че човек се ражда два пъти. Първият е биологичният, вторият е, когато разбере „защо“.
Тези думи са написали близките на д-р Милан Първанов. Анестезиологът от болницата в Гоце Делчев. Той спасява мнозина от вируса, но не успява да опази себе си.
Д-р Мария Герова: „Не мога да свикна, че го няма. Мисля, че е някъде отпуска и ще се върне.“
Надежда Костова: „Лекуваше до последно своите пациенти. Доста тежки пациенти, които бяха интубирани, той успя да ги извади от тежкото състояние. И да – те са здрави и живи. И са си вкъщи.“
Болницата в Гоце Делчев остава без единствения си постоянен анестезиолог и реаниматор. Грижел се е сам за цяло отделение.
Д-р Неда Бакалова е един от малкото специлисти, които са идвали тук, за да го заместят.
Д-р Неда Бакалова: „Той беше всеотдаен със сигурност. И ми се искаше някак си да има малко повече в цялото общество отговорност към тази пандемия.“
Още през май болницата в Гоце Делчев се опитва да реши проблема с липсата на реаниматори. Обръща се за помощ към Пирогов и „Света Екатерина“.
Д-р Неда Бакалова: „Аз не бях ходила до Гоце Делчев и реших да пробвам. Да видя дали ще ми хареса. И то ми хареса предимно заради д-р Милан Първанов. Той просто много радушно ме посрещна. Запозна ме там с всички. Така помагаше ми, защото все пак аз тук работя в кардиореанимация. А там в болницата има доста по-широк спектър от пациенти. Има деца, има родилки, има отравяния, има травми.“
Тя продължава да помага на болницата в Гоце Делчев. Доскоро работила в Англия. Сега е анестезиолог – реаниматор в „Света Екатерина“.
Д-р Неда Бакалова: „Там, в региона има доста заразени с коронавирус. Като предимно до реанимация стигат предимно по-възрастни, по-увредени. Но постоянно има такъв човекопоток от пациенти.“
Надежда Костова: „Доколкото знам, в инфекциозно отделение е пълно, там има 23, и може би 7, 8 или 9 са някъде долу във вътрешно, което е помощното ковид отделение.“
Д-р Мария Герова: „Тука сме на предния фронт. И посрещаме всичко, което дойде за момента. Нали ние сме първите, които се сблъскваме с пациента? Първите хора, които трябва да реагират и да окажат помощ на пациента.“
Гоцеделчевската болница се грижи за 4 общини или 80 хиляди души. Д-р Герова работи тук от 37 години. Научила е проблемите до болка.
Д-р Мария Герова: „В ОАИЛ нямаме един постоянен лекар. Хирурзите също са зле, инфекционистите в този момент, когато е ковид пандемията, работят неуморно, без почивка. Д-р Прокопова. Тя беше подала документи за напускане, защото е пенсионер и работи като пенсионер и се върна, заради пандемията.“
Д-р Неда Бакалова: „Хронично в държавата има недостиг на анестезиолози. Особено по- малко населените места извън големите градове. Трудно успяват да постигнат нужния щат, за да поддържат второ ниво на реанимация. Както е стандартът по анестезиология и реанимация.“
И д-р Енев е анестезиолог – реаниматор в „Света Екатерина“. Работил и в Англия. От края на октомври и той – ще помага на гоцеделчевската болница.
Д-р Ростислав Енев: „Няколко дни в месеца. По-малко от седмица ще отделям, все пак работата ми и животът ми е тук. И е много трудно, така за повече време. Аз досега не съм бил пряка част от отговора към ковид в България или на другите места, където работя. Така, че не съм обгрижвал тези пациенти, но като гражданин и като всички останали хора, усещам, че в обществото се пренебрегва този проблем.“
Надежда Костова: „Има много хора, които не вярват. Не желаят да спазват мерките и смятат, че това е лъжа и измама. А това е абсолютната истина. Коронавирус има, от коронавирус се умира. Умират хора ежедневно и не само тук, не само в България. По целия свят.“
И докато някои не вярват във вируса, доктор Бакалова си спомни най-тежкия случай, който е имала в Гоце Делчев.
Д-р Неда Бакалова: „Имаше един пациент, който беше, нали, така увреден с хронични заболявания. С диабет, първоначално го бяха довели до болницата, защото бяха решили, че нещо има грешка в диабетните лекарства, че е с хиперглекимия, че от това е объркан. Той беше с дихателна недостатъчност и всъщност с пневмония от коронавирус. И най-тъжното е, че ние първо успяхме да го стабилизираме, изведохме от реанимация и после той направи втори тласък, вече се стигна до интубация и след това не можа да се възстанови. И най-тъжното е, че неговите близки не вярваха, че това е коронавирус. Мислеха си, че нещо пак с диабета е станало.“
Д-р Мария Герова: „Не знам защо не вярват. Той е тук сред нас. И точно за това, защото не вярват, в нашия район има страшно много.“
Тази седмица за трети пореден ден България отбеляза тъжен рекорд на заразени. За днес има 516 души.
Д-р Неда Бакалова: „За съжаление на политическо ниво не се решиха много добре нещата, имаше или всичко беше забранено или всичко беше пуснато и пак забранено, пак пуснато. Стреляше се в пространството, в общи линии без да се взимат много адекватни решения. И времето въпреки, че имахме така един буфер от време, в който тук нямаше бум от пациенти мисля, че не се оползотвори най- добре за реорганизация на здравеопазването. Да се обучат хората как да работят със защитно облекло. Да се направи някакъв триаж.“
Д-р Неда Бакалова: Тогава ми беше много странно, когато започна бумът март месец. Като се хвърлиха всички да купуват апарати. Кой ще работи с тези апарати? Нали един болен на апарат ти можеш да го убиеш само с апарата. Ако не знаеш какво правиш. Трябват обучени хора. Тези обучени хора са анестезиолози и реаниматори. Ако нямаш от тях, няма къде да ги научиш за един ден. Нито за една седмица, нито за един месец.“
Навън животът тегли по старому. В Гоце Делчев по нищо не личи, че има епидемия. Ще издържи ли здравната система увеличаващият се брой болни от коронавирус хора?
Надежда Костова: „Ама тя вълната не е спирала. Тука специално, вълната не е спирала. Искам да ви кажа, че тя бройката си се поддържа между 30- 40. Така че подготвени сме, имаме необходимите неща, които трябва да ги има, ги има. Човешкият ресурс е малко. Там е проблемът.
Д-р Мария Герова: В нашето отделение сме направили изолатор. Така облекло, предпазни средства има, но хората…
Д-р Ростислав Енев: „Ако се случи, тя – българската здравна система – е абсолютно неподготвена да се справи с нея, това е лично мое мнение, не ангажирам никой с него. Но от това, което знаем и съм видял, ние ще бъдем, ако има такава значителна втора вълна – България ще бъде сгазена.
Сгазена?
Д-р Ростислав Енев: „Да. Така че дано да няма.“
Д-р Неда Бакалова: „И най-доброто, което можем да направим, е да не се вкарваме в ситуация, в която трябва да разчитаме на оголената си откъм хора здравна система. Ще ми се да вярвам, че всички искаме нещо по-добро за следващия ден и че, ако повече хора го искат – то може би ще се случи.“

bnt.bg

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search