Търговията с фалшиви болнични процъфтява: Шефът на „Епатлон“ ЕООД Хр. Леопулос: Над 30%от работниците през лятото с „помощта“ на лекари се хващат на втора работа или разпускат на море, съсипват бизнеса
В община Симитли живеят най-болните хора в Пиринско, рекордьори са пациентитед-р Иван Гоцев в с. Долно Осеново
В община Симитли са най – болните хора в Пиринско, този извод налага справка на болничните, издадени на работници в благоевградската шивашката фирма „Епатлон“ ЕООД през последните 6 месеца.
Област Благоевград е на първо място в страната по брой на издадените болнични листове, а работниците в „Епатлон“ ЕООД оглавява тревожната класация. Директорът на предприятието Христос Леопулос се е видял в чудо, защото с наближаване на лятото броят на отсъстващите по болест набъбва лавинообразно и за юни те са надскочили 30% от състава. В предприятието работят близо 400 човека от общините Благоевград, Симитли, Сандански и Кресна, като за пътуващите е осигурен безплатен транспорт. На практика фирмата е на второ място сред частниците в областния център на Пиринско по брой работни места.
Подробната справка на счетоводителя Васил Шавулев сочи, че от началото на годината досега средно около 20% от работещите в дружеството отсъстват заради заболяване. През януари от 306 работници и служители на трудов договор по болест са отсъствали 20,92%, през февруари от 375 души персонал 76 са представили болнични, през март съставът е увеличен на 390 души, но болничните падат едва на 17,18%, за да скочат за месец юни на 28,24%.
Анализ на проблема сочи, че няма болни от администрацията, не се разболяват и работниците, които нямат 6 месеца трудов стаж във фирмата, защото не им се плащат. Около 10% са съвестните работници, които не се опитват да кръшкат. Ако от общия списък на персонала извадим новите работници и административния персонал, болните скачат с 4-5% и за юни например достигат 32,45%, смята финансистът. Той е извадил и класацията на лекарите, издали най-много болнични на работници в „Епатлон“ ЕООД от януари до юни 2014 г. Води я д-р Иван Гоцев, джипи в с. Долно Осеново, който е подписал 55 болнични листа, те са 12,20% от всички представени в благоевградската фирма и са за общо 256 дни.
След него е д-р Апостолова с 9,09% подписани от нея болнични за 199 дни на симитли- чани, следва я д-р Станишева с пациентска листа в село Круп- ник, издала 28 болнични на работещи в „Епатлон“ за 132 дни, представляващи 6,21 % от депозираните здравни документи в счетоводството. Колегите им в Симитли д-р Благоева – с 25 болнични листа, и д-р Лазарова – с издадени 17 болнични за 88 дни. На опашката в топ 6 е д-р Деливерски, обслужващ жителите на с. Черниче, издал 11 болнични за 56 дни, което е 2,44% от болничните на работещите в благоевградската фирма.
Болшинството ни работници са с основно образование, има и от ромски произход, те не се и опитват да лъжат, или да крият, че болничните им са фалшиви, обяснява проблема ди ректорът Христос Леопулос. Неотдавна например с една от бригадирките спорехме и стигнахме до разправия, 30 минути по-късно тя ми донесе болничен за 1 месец – как става това?! Друг случай: работничка ми носи лист и ми казва, че излиза в болнични, обяснявам й, че това, което ми дава, е направление за специалист, а тя откровено ми заяви, че нямала 20 лв. да си плати на доктора за болничен. Едно от момчетата ме пита ще го пусна ли 2 седмици в отпуск да иде на море, казах му, че може да вземе една седмица, защото имаме спешни поръчки. Той си пусна 5 дни отпуск и ми представи болничен за още 5, като се върна от море. Разбрахме, че е бил на плаж, защото без притеснение разказваше как си е изкарал. Лошото е, че и свестните работници „попиват“ от кръшкачите и стават като тях, откровен е директорът.
До тази ситуация се стигна, след като се промени законодателството и болничните се плащат 80% от заплатата, обяснява счетоводителят В. Шавулев. При нас не работят хора без договор, политиката на фирмата е такава, но има работници, които си взимат болнични и отиват да работят „на черно“ в други шивашки фирми. И не го крият. Или пък са на борсата и настояват да ги вземем на работа без договор, за да получават и обезщетение, и заплата. И защото ние не искаме, оказваме се често без достатъчно работници, а това рефлектира на изпълнението на поръчките ни, обяснява финансистът.
Директорът Леопулос допълва, че фирмата е в договорни отношения с партньори от световна величина и забавяне на доставка по договор е немислимо. Ако го допуснем – губим поръчки, как да планираме производството, като не знам кога на колко хора мога да разчитам“! От 15 години имам бизнес в България и виждам как нещата стават все по-зле. Системата не работи, разберете, трябва да се променят нещата, защото се получава затворен кръг, от който всички губят, категоричен е бизнесменът.
Проблемът започва от парламента, защото в Кодекса на труда няма заложена отговорност за работника, обобщава юристът на фирмата Станислава Иванова. Като иде един човек на борсата, му плаща държавата от данъците на работещите. Ако този човек, докато взима обезщетение, работи“ на черно“, държавата и съответно данъкоплатците губят осигуровките например, които фирмата трябва да му внася. Като е в болнични, след третия ден отново данъкоплатците му плащат обезщетението. В Инспекцията по труда са наясно с фалшивите болнични, докторите обаче са достатъчно находчиви да посочват в документа болест, която трудно се оспорва, например дископатия. Наясно са и в Националния осигурителен институт, и в Регионалната здравна инспекция, но никой нищо не прави. Аз имам идея как да се реши казусът. Всеки месец да се правят проверки на произволен принцип на болни, на които е предписан домашен стационар. Но за да стане товa, се иска воля от всички институции. Ако ежемесечно комисия ревизира болничните, това ще подейства възпитателно на всички. Най-жалкото е, че има хора, които наистина се нуждаят от работа и биха били стриктни и добри работници, но заради тези, които кръшкат, а са на договор, за другите няма място. От друга страна, заради тези с фалшивите болнични собственикът на фирмата не може да стимулира съвестните, защото плаща обезщетения. Била съм адвокат и на други фирми, подавала съм сигнали до Инспекцията по труда, но реакция няма, отговорите са бланкетни, а резултатът е, че чуждите инвеститори си изнасят бизнеса от България. Докато не излезем от тази задънена улица, няма как да сме конкурентни на чуждия пазар, коментира Станислава Иванова.
Системата в България е грешна, в Гърция например има лимит на болничните на година от 22 дни. Когато той се надхвърли, спецкомисия от 6 души минава на проверка, разкрива Леопулос и признава, че е на крачка да препоръча изнасяне на бизнеса от България.
Проблемът наистина сериозен, източват се много пари, но решението го виждам единствено с промяна в законодателството, заяви директорът на дирекция „Медицински дейности“ в Регионалната здравна инспекция в Благоевград д-р Михаил Кметски. Правили сме проверки на болнични, но те обикновено не установяват нищо, ние проверяваме процедурата по издаването им, а когато се прави нещо фалшиво, обикновено се изпипва всеки детайл. Възмущавам се от този некоректен начин за източване на държавата и като гражданин, и като пациент, и като представител на контролен орган, но е факт. При сега действащите нормативни документи пациентът винаги ще има право, а докторът няма да носи отговорност, още повече че той и без друго не може да бъде наказан, ако пациентът не спазва предписания режим на лечение. Като работодател съм се опитвал да докажа фалшив болничен на работник, който при проверка на място се оказа, че си сади градината, но нищо не последва от това. Донякъде Изпълнителна агенция „Медицински одит“ би могла да се намеси, но и на нея правомощията й са ограничени. Дори да се постараят всички институции, които имат отношение към проблема – Инспекция на труда, НОИ, Здравна каса и т.н., той няма да се реши, ако не се промени законодателството, категоричен е д-р М. Кметски. А докато това стане, вероятно още много инвеститори ще заобикалят България или ще изнесат бизнеса си в съседни страни.
Вестник „Струма“
Be the first to leave a review.