Игуменът на Руенския манастир архимандрит Поликарп натопен от колега пред патриарха: Монаси му плащат огромните банкови кредити, гъркиня ипотекира заради него апартамента си, и висшето му образование е съмнително
Бившият игумен на Руенския манастир архимандрит Поликарп, който през 2005 г. купи срещу 60 000 лв. дупнишкото радио „Астра плюс“ и пусна на честотите му първото църковно радио „Сион“, е завлякъл най-малко 1 банка и десетки частни лица с огромни суми, обяви колегата му от черното братство йеромонах Ефрем-игумен на Одранишкия манастир „Св. Св. Петър и Павел“. Обвинението си той разпространи чрез скандално писмо, изпратено до патриарх Неофит, Св. синод, Дирекцията по вероизповеданията към МС и целия „православен български народ“.
Според Ефрем архимандритът, чието светско име е Петър Трендафилов Петров, теглил огромни кредити както в качеството си на игумен, така и на председател на сдружение „Гълъб“, в което членувал и самият Ефрем. Единият заем е от СИБанк, теглен преди 10 години, необслужван е от много време и към момента надхвърля 280 000 лв. Още през 2010 г. банката предупредила Св.
синод, че ще се наложи да предприеме съдебни дела за кредита, и вече има наложени запори от частен съдебен изпълнител, твърди Ефрем. Като солидарни длъжници членовете на УС на сдружението в момента плащат този кредит. Според Ефрем колегата му по расо Поликарп изтеглил този кредит, без да се съобразява с устава на сдружение „Гълъб“, изискващ колективно управление на паричните средства, и въобще не бил похарчил парите за манастира.
Въпреки че кредитът от СИБанк остава необслужван, Поликарп, вече като председател на фонд за Руенска св. обител „Св. Йоан Рилски Чудотворец“, опитал да изтегли нови 250 000 лв., този път от ОББ. Ръководството на фонда обаче се опънало сериозно на Поликарп и този дълг бил спестен на манастира. Според Ефрем има обаче трети заем, теглен от висшестоящия монах за радиото в Дупница, който също не се погасява.
Освен от банки русенският игумен вземал пари и от частни лица, твърди Ефрем и посочва манастирската ктиторка Еводия-Параскеви. Гъркинята редовно помагала на Руенската обител, която е изградена до святото кюстендилско с. Скрино, считано за родно място на Св. Иван Рилски. Жената давала редовно големи суми до момента, когато игуменът я помолил да изтегли заем в Гърция срещу ипотека на апартамента си, да му даде парите, а той щял да връща кредита. Поликарп взел парите от набожната гъркиня, но забравил да погасява заема. Притеснена от грьцката банка, Еводия пристигнала преди време в Св. синод да моли синодалните старци за помощ да й кажат къде е Поликарп, защото вече не й вдигал телефона, и така се разбрало и за тези негови неуредени финансови отношения.
Според Ефрем имало голяма мистика и около образованието на колегата му Поликарп, който тръбял, че е висшист. „Още като игумен на манастира той беше изостанал с изпитите си, а трябваше да е завършил към 2008 г. Преди 2 години научих, че Петър Петров е бил със спрени студентски права в Солунския университет, а нямам сведения да е учил и завършил висше образование в България“, алармира авторът на сигнала.
Поводът за писмото му е молбата, депозирана от Поликарп в Св. синод с искане да бъде издигнат в сан епископ. Според църковните канони тя се съпровожда от нотариално заверена декларация, в която кандидатът трябва да изброи какви задължения има. В декларацията си архимандрит Поликарп е заявил, че няма задължения към банки, институции и частни лица.
„Архм. Поликарп имаше поверени от Бога десетина човека братство в Руен, които той не можа да сплоти, а напротив – стана причина да се разпръснем. Питам се – как да му се повери бъдещето на цяла епархия? След като началото на епископството му е в лъжа, то какъв ли ще е краят?“, вайка се в писмото си до патриарха Ефрем.
Според източници на „Струма“ преди дни Поликарп бил извикан в Св. синод да даде обяснения за обвиненията, отправени към него. Кандидат-епископът се оправдал, че всъщност кредитът от СИБанк бил теглен не от него, а от друг член на сдружението, затова подал такава декларация. Казал още, че по онова време членовете на сдружение „Гълъб“ са поели този финансов риск, тъй като имали благодетелка, която е погасявала голяма част от задълженията, но след смъртта й манастирът вече не смогвал да се справя с вноските. Никой не попитал Поликарп за дипломата му, ипотекирания апартамент на гъркинята и другите обвинения от писмото.
Явно обясненията на кандидат-епископа са се сторили задоволителни на Св. синод, защото на последното си заседание завчера болшинството от синодалните старци гласуваха „за“ хиро- тонията му. Против бяха само двама митрополити – Варненският Йоан и Русенският Наум. Двамата се позовали на бившия патриарх Максим, който открито недолюбваше Поликарп и дори отказа да благослови радио „Сион“ с мотива, че работа на журналистите е да се занимават с медии, а задължение на монаха са молитвите и послушанието. Протестът им обаче не бил чут.
Епископското ръкоположение на архимандрит Поликарп е насрочено за тази неделя в Лопушанския манастир. Титлата, която Св. синод му даде, е Белоградчишки. Поликарп е избран и за викариен епископ на Видинския митрополит Дометиан.
Вестник „Струма“
Be the first to leave a review.