18-г. младеж от Симитлийско смени името си от Александър на Салих, за да учи ислям в Турция
Съдия Вл. Ковачев прецени, че християнските имена създават емоционални затруднения на българомохамеданина, който след време може да стане и главен мюфтия
18-годишен младеж от Симитлийско смени в Районен съд- Благоевград християнското си име с мюсюлманско, за да може да учи ислям в Турция. Александър Антонов Караабов от село Долно Осеново, община Симитли, е записан с това име от родителите си, но твърди, че всички го познавали и се обръщали към него с името Салих Ахмедов Караабов. Дядо му също се кава Салих и е ходжа в селото и преподавател по коран. По негов почин внукът също завършил мюсюлманската школа в село Устина, община Родопи, Пловдивска област, за имам и заедно с дядо си ходели на курсове по религия в Турция.
Младежът иска да продължи да учи висше образование по ислям в Бурса или Истанбул и името Александър било неприемливо за религията, която изповядвал, и за професията, която избрал – на ходжа и учител по Коран. Ето защо той подал молба в съда за смяна на името си.
На делото той представил китапи, дипломите за имам, които има от мюсюлманската школа. Като свидетел е изслушан дядото, който обяснил, че той е отгледал от малък внука си и всички му казвали Салих, което означава „праведен“. По документи баща му бил Антон, но му казвали Ахмед, което означава „достоен за похвала“, а на майка му Роза викали Ра- мизе, което можело да се преведе като „символ“. Дядото добавил, че в с. Долно Осеново хората имали „стари“ и „нови“ имена – мюсюлмански и християнски.
Александър иска да смени името си, за да може да учи в Турция за имам на селото. В подкрепа на това били свидетелските показания на Евелин Чавдаров и Панайот Улянов от същото село. Двамат разяснили, че обичаят при тях бил да се използват мюсюлманските имена. Към Евелин се обръщали с името Джамал, което значи „роб на Аллах“, а към Панайот с Тахир, което означава „чист“.
Съгласно закона името е част от личното самоопределяне и всеки човек има право да промени името си, ако има „важно обстоятелство“, без това да е свързано с укриване от наказателна, гражданска или административна отговорност. Благоевградският районен съдия Владимир Ковачев отчита като такова важно обстоятелство, че младежът от село Долно Осеново е българомохамеданин и християнските му имена му създават емоционални затруднения при инвидуализацията му като личност и при определяне на принадлежността му към род, семейство и религия. Промяна на името Александър на Салих ще го улесни да продължи духовното си образование в Турция, като след време може да продължи традициите в рода си, а след това може да наследи дядо си като имам в селото, а защо не като районен мюфтия или дори главен мюфтия, разсъждава магистратът.
С тези мотиви името на Александър Антонов е променено на Салих Ахмедов, а общините Симитли и Благоевград са задължени от съда да отразят промяната на собственото и бащиното му име в регистрите за гражданското състояние.
Вестник „Струма“
Be the first to leave a review.