Книгата, заради която президентът на Македония каза: Безспорно Гоце Делчев е българин!
НИКОЛА МАЛЕШЕВСКИ КАТО ПУНКТОВ НАЧАЛНИК НА ВМОРО В ДУПНИЦА И ОКОЛИЯТА
Пограничните пунктове са специфични структури на ВМОРО на територията на Княжеството. Те осъществяват пряка връзка на комитетите в Македония и Одринско със свободна България. Още по време на учителстването си в Щип през 189 4-1896 г. Гоце Делчев планомерно организира Щипско, Кочанско, Радовишко, Малешевско, в посока към българо-турската граница и прокарва нелегални канали между най-подходящите селища. От есента на 1895 г. започва редовно да функционира каналът Щип-Кюстендил, където постът на пунктов началник се заема от Нико ла Зографов. Разширяването на организационната мрежа налага и увеличаването на броя на пограничните пунктове и канали.
След установяването на Гоце Делчев в София като задграничен представител на ЦК на ВМОРО, се създават пунктове и в други селища, на първо място в околийския център Дупница, където с функцията на пунктов началник е натоварен от Гоце Делчев неговият близък съратник Никола Малешевски. Тази длъжност той изпълнява с чувство на високо съзнание и отговорност за успеха на революционното дело. Често пъти в дома му пребивават Гоце Делчев, Гьорче Петров, Яне Сандански, Димо Хаджидимов, Ефрем Чучков, Сава Михайлов и други видни дейци на ВМОРО. Тук е посветен в делото и неговият бъдещ зет Кръстю Асенов, племенник на Хаджи Димитър.
Дейността на Малешевски като пунктов началник на ВМОРО в Дупница и Дупнишко има твърде широк обхват. Тя е многостранна и свързана с голяма отговорност: да се популяризират идеите на македоно-одринското освободително движение, да се печели морално-политическа подкрепа на широки обществени кръгове в Дупница и други околии в България, да се доставят и препращат в Македония и Одринско оръжие, боеприпаси и литература, да се организират и прехвърлят през границата чети и отделни хора, да се посрещат и устройват връщащи се от вътрешността чети и куриери, както и пристигащи в страната, подгонени от султанските власти, дейци на Вътрешната революционна организация и потоците от бежанци. Към тези основни задължения на пунктовия началник обстоятелствата често прибавят и редица други.
В скоро време Гоце Делчев и Никола Малешевски уреждат и няколко пункта в села, разположени в непосредствена близост до граничната линия. Така например в Кочериново за пунктов началник е определен от тях Никола Казанджиев, председател на местното македонско дружество. През пролетта на 1897 г. за пунктов началник на с. Рила е привлечен Христо Лазаров. Делчев и Малешевски организират пограничен пункт и в с. Бураново, на десния бряг на р. Струма, в полите на планината Влахина. За началници на пункта са определени Димитър Терзийски и учите лят Сапунджиев.
Целия материал четете в печатното издание на Топ Преса…
Be the first to leave a review.