„МИГ- Гоце Делчев – Гърмен – Хаджидимово”, кани желаещите да представят проектни предложения по Мярка 10 “Интеграция на маргинализирани общности“
ВОМР с подкрепата на ОПЕРАТИВНА ПРОГРАМА
„Развитие на човешките ресурси” 2014 – 2020
„МИГ- Гоце Делчев – Гърмен – Хаджидимово”, кани желаещите да представят проектни предложения по Мярка 10 “Интеграция на маргинализирани общности“ от стратегията за ВОМР на МИГ – Гоце Делчев – Гърмен – Хаджидимово посредством процедура на подбор на проекти за представяна на безвъзмездна финансова помощ: BG05M9OP001-2.024 МИГ – Гоце Делчев – Гърмен – Хаджидимово, Мярка 10 „Интеграция на маргинализираните общности“.
Целите на процедурата за безвъзмездна финансова помощ са:
Пълноценно участие в обществения живот на територията на МИГ – Гоце Делчев – Гърмен – Хаджидимово на лица от уязвими етнически общности с фокус върху ромите, чрез насърчаване на включването им в: заетост, образование, обучение и социални и здравни услуги.
Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския социален фонд чрез приноса на ОПРЧР за Водено от общностите местно развитие.
Процедурата е във връзка с изпълнението на Приоритетна ос 2 „Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване”, Инвестиционен приоритет 1 „Социално-икономическа интеграция на маргинализирани общности като ромите”q Специфична цел 1: Увеличаване на броя на лицата от уязвими етнически общности, включени в заетост, образование, обучение, социални и здравни услуги с фокус върху ромите, мигранти, участници с произход от други държави от ОП РЧР 2014-2020.
Проектите ще се изпълняват на територията на МИГ – Гоце Делчев – Гърмен – Хаджидимово, обхващаща територията на общините Гоце Делчев, Гърмен и Хаджидимово.
Дейностите, които ще получат подкрепа включват:
- Направление „Подобряване достъпа до заетост”:
- активиране на икономически неактивни лица;
- посредничество за намиране на работа; професионално информиране и консултиране;
- психологическо подпомагане;
- мотивационно обучение;
- предоставяне на обучение;
- включване в стажуване, чиракуване, заетост в т.ч. в сферата на социалната икономика;
- насърчаване на самостоятелната заетост и др.;
- Направление „Подобряване достъпа до образование”:
- превенция на ранното отпадане от училище;
- интеграция в образователната система на деца и младежи;
- подобряване достъпа до образователни услуги за ранно детско развитие;
- ограмотяване на възрастни;
- Направление „Подобряване достъпа до социални и здравни услуги”:
- подобряване достъпа до и предоставяне на качествени социални и здравни услуги, в т.ч. интегрирани междусекторни услуги, съгласно специфичните потребности на целевата група;
- предоставяне на индивидуални консултации и социално-здравна медиация на представителите на целевите групи;
- повишаване информираността относно социалните и здравните им права;
- насърчаване семейното планиране и отговорното родителство;
- повишаване здравната култура и др.;
- Направление „Развитие на местните общности и преодоляване на негативните стереотипи”:
- планиране, управление, наблюдение и оценка на инициативи за социално-икономическа интеграция на социално изключени хора, групи и маргинализирани общности и за общностно развитие;
- общностни дейности за промяна на практики, имащи негативно влияние върху социалното включване;
- подкрепа за включване на целевите групи в процесите на формиране и изпълнение на национални и местни политики;
- инициативи за преодоляване на стереотипи;
- инициативи за популяризиране на културната идентичност на етнически общности, вкл. в сферата на традиционните дейности и талантите (занаяти и изкуства).
Проектите трябва задължително да прилагат интегриран подход към нуждите на целевите групи. Това се изразява в съчетание на минимум две от горните направления дейности, като задължителен характер ще имат дейностите от направление 3.
Общ бюджет на процедурата: 293 375,00 лв.
Пълният комплект Условия за кандидатстване е публикуван на следните интернет адреси: https://umis2020.government.bg и и интернет страницата на МИГ: http://mig-gotsedelchev.com към документите по процедурата.
Първи краен срок за представяне на проектни предложения:01.07.2019 г., 17:00 часа
Проектните предложения по настоящата процедура за подбор на проекти, следва да бъдат подадени само по електронен път като се използва Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН 2020) – https://eumis2020.government.bg
Be the first to leave a review.