Възпитаничката на ЮЗУ Албена Манчева, ИТ специалист в Холандия и решила да се завърне у нас: Получих отлична теоретична и математическа подготовка в България
ИТ индустрията се развива с бързи темпове в България през последните няколко години. Въпреки множеството компании, които отварят офиси тук и многото школи и курсове за обучение в областта, все още има голям глад за качествени кадри. Ето защо се търси балансът между образованието с практическа насоченост и бързата професионална реализация, която вече е абсолютно възможна в България, споделят специалисти от ЕДЛАНТА.
Албена Манчева, управител на българския клон на холандската консултантска компания за дигитални трансформации For you and your customers, разказа как обучението в страната ни й е помогнало за успешна реализация в Холандия. Тя сподели каква е причината да се завърне у нас и да продължи професионалната си реализация тук.
– Албена, завършили сте в страната ни. Успя ли българското образование да ви подготви за професионалната среда в чужбина?
– Имам бакалавърска степен по информатика към ЮЗУ “Неофит Рилски” – Благоевград. Завърших през 2007 година, а 2 години по-късно, след като вече бях започнала професионалната си кариера, завърших семестриално и магистърска програма по информационни технологии към НБУ.
Завършвайки висшето си образование, получих отлична теоретична и математическа подготовка, и усъвършенствах аналитичното си мислене. Що се отнася обаче до практическата насоченост на обучението, поне по това време, смея да кажа, че имаше още много какво да се желае. Излизайки от университета, нямах никаква представа какво ме очаква в професионален план, какви са различните възможности за реализация в сферата, какви са нуждите на бизнеса. В същото време напълно разбирам, че за образователните институции у нас е много трудно да поддържат съвременна образователна програма за толкова динамично развиващи се специалности като информационните технологии. Хубаво е, че в момента дори и учениците имат възможност за стаж в различни компании, за да придобият практически опит, да се запознаят с естеството на работа и различните позиции, които се предлагат в сферата, които съвсем не се изчерпват с най-познатата, а именно – програмист. Вярвам, че хората, които сега избират ИТ сферата за свой професионален път, могат да направят добре информиран избор дали това е професията, с която биха искали да се занимават в бъдеще и с каква точно насоченост.
– С какво ИТ сферата в Холандия ви привлече повече от тази в България?
– Още през 2013 г. възможностите за развитие и растеж в ИТ сферата тук бяха повече от добри, както в български, така и международни компании. Заминаването ми извън страната никога не е било приоритет или самоцел. Желанието ми да се преместя в Холандия беше породено по-скоро от любопитството ми да придобия опит в интернационална среда. Ключово значение имаше и фактът, че получих предложение да се присъединя към компания, предоставяща отлични възможности за развитие и чиито ценности споделям. И не на последно място – вече познавах хората от екипа, към който се присъединявам, като отлични професионалисти, от които мога да науча много.
– През 2016-а се завръщате в страната ни. Какво се промени за 3 години и какво ви привлече обратно?
– През 2016 година осъзнах, че единственото, което ме задържа в Холандия, е работата ми, която колкото и да обичам, не ме прави щастлива в личен план. Амстердам е прекрасен град, в който обаче така и не успях да се почувствам „вкъщи“ и използвах всеки удобен момент, за да пътувам до България, където бяха близките и приятелите ми. Прибирах се често, поддържах контакт с колеги в сферата и знаех, че възможностите за реализация тук далеч не са по-лоши от тези в Холандия, дори напротив.
Така в края на 2016 г. окончателно взех решението за завръщане. В същото време бяхме установили нуждата от разрастване на екипа от софтуерни разработчици към компанията, за която работя. Така се роди идеята, че това може да се случи както в Амстердам, така и в София, където имаме изключително добре подготвени специалисти в сферата. Тогава реших да прегърна следващото предизвикателство, което компанията ми предложи, а именно – откриване на офис в София и сформирането на екип тук. При заминаването ми за Холандия ролята, в която трябваше да вляза, ми беше добре позната – за сметка на средата, културата и държавата, които бяха съвсем нови за мен. Докато при завръщането ми в България беше точно обратното. Нямах представа какво ме очаква в професионален план, но пък както се казва – „вкъщи и стените помагат“.
– Как се е разраснала ИТ сферата у нас сега?
– Да си призная, бях изненадана и не съвсем подготвена за това колко се е променила ИТ средата за по-малко от 4 години, в които отсъствах. Броят на компаниите на пазара се е увеличил многократно, университетите, академиите и различните школи за обучение на ИТ специалисти подготвят голям брой кадри, но въпреки това гладът за образовани и опитни специалисти в сферата все още е осезаем. Софтуерните специалисти могат да избират измежду малки компании със start-up култура, големи outsourcing агенции, добре познати корпорации от световен мащаб. Въпреки това сформирането на екип тук се оказа далеч по-трудна задача, отколкото си представях в началото, но въпреки това смятам, че се справихме отлично.
– От Министерство на образованието и науката стартират нова национална програма, която ще дава възможност специалисти от ИТ сферата да преподават в училище след курс на обучение. Имате ли желание да станете учител и да предавате знанията си?
– На фона на нарастващия недостиг на кадри и големия брой младежи, проявяващи интерес към професията, смятам, че ранното запознаване на децата с материята е наистина важно. Сигурна съм, че намирането на педагози с подготовка в сферата е истинско предизвикателство, така че смятам, че влизането на хора от бизнеса в класните стаи е стъпка в правилната посока, за да се скъси дистанцията между бизнеса и образованието. Аз самата с удоволствие бих се включила в подобна инициатива, стига, разбира се, да е възможно тя да се съчетае и с професионалните ми ангажименти.
Стела Маринова
Вестник “ Топ Преса „
Be the first to leave a review.