Валентин Попов, председател на СФСМВР: Полицаите не взимат колкото в Швеция
КОЙ Е ТОЙ
Валентин Попов е роден на 23 август 1964 г. Завършил е Югозападния университет в Благоевград. В системата на МВР работи от 1993 г. Той е председател на управителния съвет на Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР), която е най-голямата от всички профсъюзни организации във ведомството. Защо Световната банка сравни по доходи родните полицаи с шведските и датските и каква е истината за финансите и униформите на органите на реда четете в следващите редове.
– Г-н Попов, според доклад на Световната банка средният разход за български полицай е колкото за колегите им в Швеция и Дания. Как приемате тези данни?
– В доклада на Световната банка е записано: „Обратно на общоприетото схващане възнагражденията на полицейските служители в България не изглеждат ниски спрямо брутния вътрешен продукт (БВП) на глава от населението. Средната заплата на българските полицейски служители, изразена спрямо брутен вътрешен продукт на глава от населението, е на същото ниво като в Швеция и Словения и по-високо от това в Дания, Естония, Литва и Латвия“.
Понеже се постарах да проверя някои данни, ще ви кажа още цифри. БВП на Швеция за 2016 г. – 511 млрд. долара. На глава от населението се падат 51 599 долара. БВП на Дания – 306 млрд. долара. На глава от населението – 53 417 долара. БВП на България – 52 млрд. долара. На глава от населението – 7350 долара. С други думи – ако се сравняваме с Швеция и Дания, БВП у нас е 7 пъти по-малък.
– В доклада се говори за 1700 лв. издръжка за един полицай в България.
– Тук говорим за едно сериозно усредняване. А всички много добре знаем приказката, че някой яде пържоли, десет други ядат зеле, обаче средно статистически всички ядат свинско със зеле. 1700 лв. не е средната заплата, а разход на служител. Заплатата средно е 977 лв. Социалните осигуровки на полицейски служител са 74%. Те наистина са високи, но защо беше нужно. През 2015 г., когато се провеждаше т.нар. пенсионна реформа, ние от профсъюза публично зададохме въпроса тежат ли и с колко на бюджета на НОИ пенсиониралите се полицаи, пожарникари, военнослужещи и служители в ДАНС и други специализирани звена. Никой тогава не каза, че те са в тежест и има необходимост от увеличаване на осигурителните им вноски. Как изведнъж след година-две се оказаха в тежест и вноските бяха увеличени с 20%? Читателите сами могат да си направят изводите.
Ще припомня и нещо други. Тези вноски се предполага, че ще се отразят на пенсията на полицейските служители. Аз съм един от служителите в МВР, които през 2015 г. получиха право, без да прекратяват служебните си отношения с МВР, да получават пенсия. Знаете ли колко ми е пенсията?
– Колко?
– 588 лв. и малко стотинки. А имам стаж в МВР 25 години и половина плюс още няколко извън системата. При 74% осигурителни вноски не мисля, че това се е отразило особено на пенсията. Ще дам сравнение с Германия. По време на обучението си кандидат-полицаите там получават заплата. През първата година тя е между 1050 и 1100 евро. А през третата 1150-1200 евро. Това са стажанти. Средната месечна заплата на полицай в Германия е 3531 евро. Полицай с 3-годишен опит получава средно 2500 евро месечно. За сравнение стартовата заплата на полицай у нас е 798 лв. след двете увеличения през тази година. Добре е да сравняваме цифри, които преминават през БВП на глава от населението. Но защо да не сравним първо абсолютните цифри, след това и със стандарта на живот и пак ще се окаже, че българските полицаи не са в толкова завидно положение.
Много неприятно е сравнението със средната работна заплата. На база разлика между заплата на служител на МВР и средна работна заплата за страната през последните 10 години направихме категоричен извод, че служителите в системата на МВР относително обедняват. Средната работна заплата изпреварва тази на полицейските служители.
И още нещо. Заплатата на полицай с 20-годишен стаж не може да е повече от 40% по-висока от тази на новопостъпил служител в МВР. Затова основните заплати си остават много ниски и непривлекателни. В резултат на което все повече намаляват кандидатите за работа в МВР и с все по-ниски възможности, показвани от кандидатите. А липсата на достатъчно служители води до даване на много повече извънреден труд. А това са допълнителни разходи.
И още един цитат от доклада. С 312 полицейски служители на 100 000 души България е много близо до средната стойност за ЕС от 313 души и малко над средната от 300 полицаи в световен мащаб. Силно се надявам, добре прочетен този доклад, с малко мислене какво точно се казва в него,
наистина да проясним картината как стоят нещата в сектор „Сигурност“ поне по отношение на разходите и средствата.
– Как стоят нещата с униформите на полицаите?
– Надявам се, че до края на годината ще се отговори поне на част от нуждите за униформи. Трябва да погледнем и темата за качеството им. Трябва синдикатите да участват при определянето на техническите специфики за вида на униформата и качеството на материалите. Разликата в облеклото с колеги от други европейски страни е драстична. Това е причина да се разработват минимални европейски стандарти за облеклото и оборудването на полицейските служители. Нещо се чу и в Европейския парламент. Защото качеството си е традиционен проблем за служителите на МВР, но вече и количеството. Безспорен факт е, че има и по-зле от нас. Сръбските колеги представиха ужасяващи показатели.
– Каква според вас трябва да е заплатата на новопостъпил полицай и на такъв с 10 или 20-годишен стаж?
– Не се наемам да отговоря на този въпрос поради ред причини. Но ще ви кажа нещо друго. Ще продължим да настояваме заплатите в МВР да се обвържат със средната работна заплата. Преди много години един заместник-шеф на „Скотланд Ярд“ го каза – „Няма богато ченге“. Ние също не очакваме да забогатеем от заплатите си. Но, от друга страна, е много неприятно да гледаш как средната работна заплата се увеличава, а твоята не мърда от 5, 6 или 7 години.
Вестник “ Топ Преса“
Be the first to leave a review.