Законността и редът в община Гоце Делчев
Поредицата от интервюта с председателите на постоянните комисии в Общински съвет – Гоце Делчев, продължава. Този път думата има г-н Ангел Поюков – председател на Комисията по законност, обществен ред, транспорт, молби и жалби на гражданите, конфликт на интереси и изпълнение на Наредба №1 на Общинския съвет.
Ангел Поюков е завършил милиционерското (сега полицейско) училище в град Пазарджик и Академията на МВР – София. Той има и гражданска специалност Социални дейности, придобита в ЮЗУ – Благоевград. Професионалния си път е започнал като сержант, преминал е последователно през всички нива, издигайки се до началник на Районно управление „Полиция“ – Гоце Делчев. Понастоящем работи в частна охранителна фирма. Той е първи мандат общински съветник и е избран от гражданската квота.
– Господин Поюков, кои са най-важните проблеми, решени досега от Комисията, която Вие оглавявате?
– За да има законност и ред в Общината, най-важното е да се спазва Наредба №1. Затова нашата основна задача е, ако се налага, своевременно да правим промени в нея, така че тя в най-голяма степен да обслужва обществения интерес. Такава необходимост се появи още в началото на мандата. Към Комисията беше отправено писмено искане от страна на Районно управление „Полиция“ да внесе изменения в Наредбата, които да дадат правомощия на всички полицейски служители да работят по контрола на автомобилния транспорт. Преценихме, че искането е основателно, тъй като околията ни е голяма и много коли влизат в града. Особено в пазарни дни на невралгични места движението се пренасища и малкото служители на КАТ не могат да осигурят необходимия ред. Регламентирахме съответни изменения, както и възможността да бъдат съставяни фишове за неправилно паркиране и в отсъствието на водачите на МПС. Преди това полицаите губеха много време, чакайки край колите завръщането на водачите нарушители. Приходите от глобите са за подобряване на инфраструктурата в Общината.
Проблеми имахме и във връзка с осигуряването на нощната тишина. Става дума за някои заведения, които пречат на спокойствието на гражданите. Взехме мерки, за да няма груби нарушения.
– Важен за шофьорите е и въпросът за платеното паркиране в града. Как ще коментирате промените в Наредбата?
– Моето предложение беше на бул. „Гоце Делчев“ да няма „Синя зона“ , защото това забавя трафика. Вие знаете, че в града има три основни пътни артерии – „Стара планина“, „Гоце Делчев“ и „Дунав“ . Целият трафик минава през тях , а „Синята зона“ стеснява пътното платно. За съжаление предложението ми не беше прието.
Положителна е промяната, чиято цел е облекчаване на движението по улица „Бяло море“. Там преди беше „Синя зона“. Сега приложихме световната практика при тесни успоредни улици движението да бъде еднопосочно – от едната да се влиза, от другата да се излиза, за да има възможност и за паркиране.
– Известно е, че на предстоящата в края на този месец сесия на Общинския съвет ще се разглежда въпросът за общинската транспортна схема. Може ли да ни дадете информация в аванс?
– Да, тогава ще приемем новата транспортна схема. Вече сме готови с предложенията. За да съкратим излишни разходи, редуцирахме във времето първа и втора градска линия. Оставяме тези, които са свързани с отиването и връщането на хората от училище и работа.
– Искам да Ви попитам и за жалбите на гражданите. От какво естество са те?
– Голяма част от тях са във връзка с нарушаването на нощната тишина. Немалко са свързани и с паркирането. Има конфликти между съседи. Някои хора не прибират колите си в гаражите, паркирайки върху тротоарите, а всички знаем, че те са предназначени за пешеходците, сред които са най-уязвимите групи – деца и майки с колички. Други оплаквания се отнасят до кражба на селскостопанска реколта. Искам да подчертая, че жалбите решаваме съвместно с общинската администрация.
– Бихте ли казали кои органи имат правомощия да съставят актове по Наредба №1?
– Правомощия има полицията и определени лица със заповед на кмета – екополицаи. Последните охраняват селскостопанската реколта и водоемите, защото има деца, които се къпят в тях.
– Каква е структурата на Постоянната комисия по законност и ред и с кои други комисии си взаимодействате в най-голяма степен?
– Комисията се състои от осем членове, между които двама юристи. Най-голямо е взаимодействието ни с Финансовата комисия и тази за общинската собственост.
– Господин Поюков, благодаря Ви за разясненията!
Юлия Баймакова
Вестник “ Топ Преса „
Be the first to leave a review.