Благой Калпачки – фитнес инструктор и бокс треньор в клуб „Централ“ – Благоевград: Защо бокс?
В световен мащаб, все повече хора прибягват към тренировките по бокс, като средство не само за оформяне на красиво тяло и преодоляване на стреса, но и за изграждане и развиване на личностни и волеви качества на характера.
Именно тези ползи класират масовия бокс на едно от челните места на социално значими спортове на световно ниво.
Но защо точно бокс?
Като спорт, боксът е част от групата на единоборствата. Една от най-същественате характеристики на тази група е директното надиграване на противника. Боксовите тренировки протичат в твърде разнообразна, слабопредсказуема среда, отличаваща се с непрекъснато променящи се параметри.
Като спорт, той се характеризира със сложни, предимно ациклични двигателни дейности, в условията на динамично изменяща се среда на непрекъснат преход от фаза атака към фаза защита.
По своята същност бокса принадлежи към ацикличните спортове, т.е. към тези, които се характеризират с постоянно регулиране и непрекъсната промяна на движенията при променящите се условия. Това изисква бързи промени от координационна гледна точка в централната нервна система. В арсенала на трениращите има автоматизирани двигателни действия под формата на индивидуални умения и формирани двигателни навици изпълнявани под формата на сложна координация.
Включените в него атакуващи, защитни и контраатакуващи двигателни действия се изпълняват в изключително динамично променяща се среда, която много трудно би могла да бъде прогнозирана при предварителната подготовка за състезателната дейност на боксьорите.
Трениращите трябва да овладеят и да прилагат на ринга голям арсенал от сложни динамични стериотипи, в условията на остър конфликт с противник, който активно им противодейства.
Боксът е спорт, който се характеризира с кратка продължителност, високо интензивни изблици на активност, която изисква значителна анаеробна физическа форма, в рамките на една добре развита аеробна система. Една от най-важните особености на бокса е, че той е 70–80% анаеробен и 20-30% аеробен, със съотношение между активност и почивка 2:1.
По време на тренировка, боксьорите трябва да подържат интензивността на упражненията, силата на удара, скоростта и точността на движенията дори и при увеличаване на умората.
Масовия бокс поставя акцента на добре развитите сърдечно-съдови и респираторни функции на организма. Документирано е, че хората, които тренират бокс имат много добре развит аеробен капацитет.
Краткият период на почивка по време на тренировка не позволява на лактататът във кръвта да спадне, точно когато е във пика си.
Тренировката в бокса изисква толерантността към високи нива на млечна киселина и сърдечен ритъм. Нивата на млечна киселина трябва да са около 9.0 Mmol/L, а сърдечният ритъм около 180 bpm.
Когато интензитетът на активност се увеличава, производството на млечна киселина в мускулите също се увеличава, което води до натрупване на млечна киселина в кръвта. Сърдечният ритъм е праволинейно свързан с изразходвания кислород, затова измерването на пулса по време на тренировка показва аеробните и анаеробните нужди, както и покачването на млечна киселина в кръвта. Всичко това води до ускоряване на пулса.
Анализирайки получените данни ми дава основание да направя следните научни изводи:
- практикуването на бойни спортове, какъвто е и боксът съдейства за подобряване на постиженията при следните променливи: реакционно време, памет, внимание и мотивация;
- спортистите, които имат по-високи нива на развитие на тези променливи са с по-високи постижения в състезателната дейност, в сравнение с тези, с по-ниските нива на развитие на изследваните психофизиологически и психологически характеристики.
- Антропометрията на боксьора се характеризира с ниски нива на подкожни мазнини и силно релефна мускулатура.
Вестник “ ТОП ПРЕСА „
Be the first to leave a review.