Един помашки емигрант, чието потекло е от Неврокопския край споделя!
Ние искаме да бъдем част от една модерна европейска България
В историческите извори за нас помаците се споменава още преди идването на османците на Балканите. Една от хипотезите е за местен отколешен народ, който е приел исляма от арабски търговци и емисари. Има друга теза, че една част от това население е приело исляма от войници араби, които са останали на Балканите след обсадите на Константинопол – през 674- 678г. и 717-717г. Има исторически факти за около 70 000 войници.
Впоследствие всяка балканска държава интерпретира произхода на това население според националните си интересите.
Турция застъпва тезата, че помаците са население, което е заселено на балканите след нашествието на османците.
България, от своя страна, смята, че това е чисто българско население, което е приело исляма от османците.
Гърция пък напоследък заговори за чисто отделна етническа група с различен език и писменност, разбира се всички тези интерпретации, устройват само интересите на всяка една държава.
Всъщност ние помаците сме местно население – от различните обичаи е видно влиянието на древни тракийски и славянски ритуали.
Ислямът е важна част от живота и вярванията на това население. Сред самите помаци има различно мнение по въпроса от къде идват и как са се формирали като етно-религиозна общоност. Като изключим отделните исторически данни за частична автономност от османската държава и самобитния характер на живота в отделни периоди, самото население никога не е имало претенция за нация и държава.
Живота на нашия народ е много тежък и затруднен от чисто географските и икономически особености в които живее. Помашкото население винаги е третирано като различна група от основното население на държавата.
Има няколко различни названия в съответните Балкански държави – Помаци, Ахряни, Торбеши, Горани, Бошняци.
Това население се различава от нацията, формираща съответната държавата по това, че има различна религия – ислям. Говорят на езика на който винаги е говорило местното население, живеят в отделни и добре сплотени общности.
Помашкото население, никога не е имало териториални претенции и претенции за самоуправление или създаване на помашка държава.
Подлагани на неколкократни преименувания(покръствания), помаците придобиват статута на вечно заподозрения виновник за така наречената през социализма „турска опасност“.
Като представител на мюсюлманската помашка общност в Република България, бих искам да кажа на нашите сънародници християни, че ние ви обичаме така както обичаме общата ни Родина.
Проблем с различните ние нямаме, проблемите идват от копнеещите за власт.
За нас помаците е важно да има ред в държавата и правилата да са еднакви за всички, да бъдат опазвани правата на всички граждани, да имат право и реален достъп до здравеопазване, образование, право на труд и право на свободно изповядване на религиозните си вярвания и ритуали.
Ние искаме да бъдем част от една модерна европейска България.
Вестник “ Градът „
Be the first to leave a review.