Вземете стоката в магазина и прочетете етикета. Не я купувайте, ако е посочено, че съдържа… (СНИМКИ)

Антибиотици в млякото, салмонела в месо и риба, сладолед с Ешерихия коли … Какво още можете да намерите на рафтовете в магазините? Съвременните хранителни технологии не са статични, всеки ден разработват нови добавки и консерванти, които позволяват продуктът да остане пресен и ароматен за дълго време.

Полезни и вредни продукти

Законите в различните страни дава възможност да се добавят малки дози от вредни вещества в храната, но в действителност броят на Е-добавки не се контролира и производителите добавят толкова, колкото искат. Междувременно това ни разболява. През последните 5 години броят на децата с вродени заболявания се е увеличил с 25%. Гастритът и язвите сред учениците са се превърнали в норма, а лекарите все по-често диагностицират раковите заболявания.

Причините за неправилното функциониране на тялото ни са тривиални – начин на живот и хранене. Поемете контрол над тези две неща и животът ще се промени драматично! Започнете с хранителни навици, защото от тях зависят изцяло здравето и продължителността на живота ви.

Предлагаме ви списък с опасни продукти, чиято употреба трябва да бъде ограничена. 

Транс мазнините

Масло, чието съдържание на мазнини е по-малко от 82,5%, не съществува. Ако пакетът казва, че съдържанието на мазнини 72,5% или по-малко, съществува риск, производителите да са добавили транс-мазнини – изкуствено създадена мазнина, която се произвежда чрез химическа обработка на течни растителни масла. Най-често това е палмово масло.

Използването на такива продукти повишава риска от сърдечно-съдови заболявания и рак. Способността на тялото да се съпротивлява на стреса намалява, рискът от депресия се увеличава.

На етикета с продукти, които имат транс-мазнини, ще има думите: „частично хидрогенирани“ или „хидрогенирани“. Вижте списъка с продукти, които съдържат това вредно вещество.

1. Всички видове маргарин, масла, леко масло и всякакви смеси от масло и растителни масла.

2. Рафинирано растително масло.

3. Майонеза, кетчуп.

4. Всички храни за бързо хранене, които се приготвят с хидрогенирани мазнини (пържени картофки, месо за бургери, пилешки продукти).

5. Захарни изделия, които имат мазнина .

6. Чипс, крутони, ядки.

7. Замразени полуготови продукти.

8. Леко осолен хайвер и херинга в запечатана опаковка . Тези продукти се съхраняват само в масло. Но ако това не е посочено на опаковката, добавя се уротропин, който е забранен по целия свят. Той е означен като Е 239 (хексаметилентетрамин). Той се използва в медицината като антисептик.

Хексаметилентетраминът образува формалдехид, когато се разгражда в кисела среда – опасен токсин, отрова и канцероген. Обърнете внимание, цялата „атлантическа херинга в собствения си сок“ съдържа уротропин.

9. Всяка суха растителна мазнина.

Продукти, чието използване трябва да бъде сведено до минимум

1. Бонбон от карамел. Повечето от тях съдържат синтетични хранителни оцветители, означени като Е 579, Е 585 и други символи, от Е 101 до Е 180. Багрила като титанов диоксид и железен оксид се добавят към газирани напитки. Те могат да предизвикат чернодробни и бъбречни заболявания. Синтетичните багрила разрушават витамините и могат да причинят алергии, които са много опасни за децата.

2. Ролцата от раци не са направени от раци. В най-добрия случай те се приготвят от отпадъци от риба, а в най-лошия – от соя с добавяне на багрила и аромати.

3. Всички консервирани царевица и грах са генетично модифицирани. Не е известно коя част от нашия организъм ще реагира негативно на честото използване на такива продукти.

4. Фъстъците, в допълнение към генетичните модификации, са най-силният алерген.

5. Внесени картофи.

6. Ароматизиран чай и кафе.

7. Царевични пръчици. Те могат да бъдат купени само естествени, но не и сладки. Производството не позволява употребата на захар в състава им, тъй като тя гори при температура над 140 градуса. Затова се добавя опасния подсладител цикламат, който е обозначен върху опаковката като натриев захаринат или Е 952.

Рафтовете в магазините са пренаситени със смъртоносна храна, която продължаваме да купуваме. Моля, бъдете внимателни при избора на следните хранителни продукти, дори е по-добре да забравите за тях.

СМЪРТОНОСНИ ПРОДУКТИ

1. Пушени колбаси и други месни продукти. В състава им можете да намерите всичко освен месо: соя, мазнини, кожа и дори кости. Всичко това заема до 40% от общата маса на продукта. Отпадъците са майсторски маскирани като месо, използвайки ароматизиращи добавки и багрила, а съвременните технологии ще гарантират, че няма да забележите разиката.

2. Добавете малко течен дим с формалдехид, аромати и хранителни цветове – и можете да го изпратите в магазините. Евтини, вкусни и смъртоносно опасни! Ако искате да си купите колбас, помислете два пъти. Изберете само надежден производител или го направете сами. Има много рецепти за прости и вкусни месни продукти, които всяка домакиня може да повтори.

3. Млечни продукти със срок на годност повече от 2 месеца.

4. Продуктите в асептична опаковка могат да съдържат остатъци от антибактериални средства, които са използвани за дезактивация.

5. Не сезонни зеленчуци и плодове.

6. Макарони и картофено пюре на прах, кубчета бульон, спепчета на прах за пиене/

7. 90% от шоколадовите бонбони се правят на базата на транс-мазнини, а не на какаово масло, по-добре да не ги купувате за себе си и вашите деца.

8. Сладките газирани напитки съдържат неприемливо количество захар, ортофосфорна киселина и много химически добавки. Не можете да утолите жаждата си с такова питие, но желанието да пиете все повече и повече определено ще се появи.

Пакетирани сокове. Естественият сок с минималното количество консерванти на опаковката ще бъде обозначен като „фреш“.  Той може да бъде бистър или мъглив и да съдържа остатъци от плода. Напитките с надпис „нектар“ съдържат само 25% от естествените екстракти от плодове. Останалата част е вода, захар, лимонена киселина и ароматизатор. Една чаша реконституиран портокалов сок съдържа 6 супени лъжици захар!

Доскоро проверявахме само срока на годност и цената на стоката. Но сега знаем, че това не е достатъчно. Не купувайте евтини стоки в красива кутия, по-добре е да отделите малко време и да се научите да различавате вредните храни.

zdrave.to

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search