Цветелина Узунова ексклузивно пред Топ Преса: Синовете на принцеса Даяна въведоха монархията в XXI век
Цветелина Узунова ексклузивно пред Топ Преса: Кралското семейство си върна обичта на великобританците
Сватбата на принц Хари – вторият син на Принц Чарлс и покойната Лейди Даяна, предизвика огромен интерес по цял свят в продължение на месеци. Изписаха се стотици статии за неговата избраница- американската актриса Мегън Маркъл. Милиони зрители гледаха сватбата на живо по телевизиите. За коментар по темата разговаряхме с Цветелина Узунова- PR консултант и съветник на Цар Симеон II в продължение на 17 години.
– Г-жо Узунова, Вие сте запозната със съвременните монархии в Европа. Как гледате на сватбата на Принц Хари и Мегън Маркъл?
– Преди няколко месеца, по повод годежа им, казах по Нова телевизия, че Лондон отново ще даде на света една красива приказка, защото хората имат нужда от това. И така стана. Принцът се жени –какъв по-хубав повод от този за хиляди медии по света да правят репортажи и коментари толкова време, а милиони момичета да мечтаят за техния принц?! Три милиарда души са гледали излъчването на сватбената церемония в събота- това е близо половин човечество. Но съвременните монархии отдавна не са като тези в приказките.
– Какво имате предвид?
– Да си член на кралско семейство в днешно време е почти равно на професионален ангажимент. Това е работа и то всекидневна, без почивка. При това под постоянното обществено наблюдение и критика. В този смисъл, на Мегън Маркъл новата роля й е по мярка, защото тя е актриса и е свикнала с публичното внимание. Само че, ако до скоро сама го е търсила и предизвиквала, за да стане известна, сега то й идва наготово в огромни дози и ще трябва да се научи правилно да го управлява. От биографията й знаем, че принцеса Даяна е била неин кумир. Ще видим тепърва каква точно роля ще играе Мегън в кралския дворец. За разлика от съпругата на принц Уилям- Кейт Мидълтън, тя много бързо пое задълженията си, имаше успешна серия публични изяви и то още преди сватбата, което беше отчетено като много добър знак за това как я приема кралица Елизабет. Защото именно тя разрешава участията на членовете на фамилията в публични събития. Тази привилегия не беше дадена на Кейт. Но не трябва да се забравя, че Уилям е втори в линията за наследяване на трона и правилата за него и съпругата му са много по-строги.
– Добре, но с какво толкова е важно това събитие, че предизвика такъв интерес?
– От гледна точка на факта, че принц Хари е шести по ред престолонаследник, т.е. най-вероятно никога няма да му се случи да бъде коронован, чак такъв интерес наистина е необясним. От друга страна, през последните месеци, в Лондон единствено кралското семейство генерираше позитивни новини, за разлика от правителството на Великобритания, което се занимаваше с кампания срещу Русия по случая Скрипал, с войната в Сирия, с проблемите около Брекзит. Министър-председателят Тереза Мей не печели особени симпатии нито в страната си, нито в чужбина. В същото време народът се радваше на деветдесет и втория рожден ден на кралицата, на третия
рожден ден на принцеса Шарлът, на раждането на третото дете на Уилям и Кейт, на годежа на Хари и Мегън, на подготовката за сватбата. Хората имат нужда от такива човешки новини и Бъкингам ги осигурява. Това е изключително постижение в публичната комуникация на кралското семейство – то си върна обичта на британците. Спомнете си само какво беше отношението към кралицата и въобще към монархическата институция след смъртта на принцеса Даяна. Благодарение на двамата й синове, династията влезе в 21 век – те много бързо въведоха нов начин на общуване с поданиците, разчупват вековни протоколни правила. Сега семейството има официални профили във Фейсбук, youtube канал. Тези неща допреди няколко години бяха немислими за пиара на кралското семейство, познато със своята сдържаност и консерватизъм. Но явно и кралицата на тази достолепна възраст е отворена към новостите и ясно съзнава, че монархическата институция няма друг избор, освен да се адаптира към новото време. Двамата братя се спра
Цветелина Узунова ексклузивно пред Топ Преса: Кралската сватба струваше ₤32 млн., донесе приходи от ₤500 млн.
вят отлично с това. А и помощта на съпругите им също се оказва доста ценна.
– Да, и за двете казват, че са модни икони на Великобритания.
– Така е. Затова всяка тяхна поява на публично място се преценява много добре. Определя се тоалетът до най-малката подробност като се спазва един приличен ценови клас с предимство на британските марки. Ще ви дам такъв пример- при първото си посещение в Италия американският президент Доналд Тръмп беше придружен от съпругата си Мелания. В знак на уважение към страната и италианската мода, тя се появи с късо палто на Долче и Габана. Цената му беше около 50 000 долара. Това обаче се прие нормално и като комплимент към домакините. Защо?! Ами защото всеки знае, че Тръмп е един от най-богатите хора в САЩ и може да си го позволи. Представете си за миг с това палто да се появят Кейт Мидълтън или Мегън Маркъл във Великобритания. Ще е скандално, защото дворецът се издържа от данъците. А не смея да си помисля какво ще настъпи тук, ако нещо подобно облече съпругата на президента Радев. Ако си спомняте, в деня, в който Мегън Маркъл и принц Хари обявиха годежа си, тя беше с бяло манто. Модните критици веднага го разпознаха като част от последна колекция на малка канадска фирма. За часове сайтът на компанията е бил блокиран от поръчки. А тя е избрала именно него, за да покаже уважение към страната, в която е живяла напоследък- Канада. Така че всички тези неща са част публичната комуникация на известните личности и трябва да се преценяват много внимателно. В тези висши среди не само дрехите, всичко винаги носи послание. Както например празният стол в зоната на роднините в църквата- по желание на принц Хари е бил оставен в знак на почит към майка му. Може би и това е била причината за сълзите в очите на Елтън Джон по време на службата, който, както е известно, е бил много близък приятел на Даяна. Няма нищо случайно и така трябва да бъде. Въпрос на достойнство и класа.
Но нека не забравяме и бизнес гледната точка. Сватбата е струвала около 32 милиона британски лири. Обаче очакваните приходи от туристите ще надхвърлят 500 милиона. Така че държавата добре се грижи за интереса си и печели много от възродената популярност на кралското семейство.
Георги Делиилиев
Вестник “ ТОП ПРЕСА“
Be the first to leave a review.