Предлагат да сложат огромен макет под Пернишката крепост

Пернишката крепост ще запази автентичния си вид и ще бъдат подобрени условията за туризъм. Това бяха част от предложенията, отправени на първата среща на инициативния комитет, който ще работи за нов проект за Пернишката крепост. В него участва ръководството на община Перник, учени, известни историци, археолози, етнографи, журналисти, експерти в сферата на туризма.

„Темата за крепостта е повод за гордост и в същото време за болка. Без да нарушаваме археологическите разкопки, трябва да направим така, че да има живот в местността, за да поддържа историята на Кракра“, каза кметът Вяра Церовска.

„В зоната на крепостта е по-добре да видим стария й вид, да го консервираме и в удачно място да зонираме павилионна структура, в която да покажем създаването на крепостта по исторически данни. Това може да се осъществи с макети в много голям мащаб. Трябва да има легенда и поминък в района“, коментира арх. Мария Събчева.

Тя предложи още, в имот близо до крепостта, да се изгради информационен център, който да е вкопан възможно най-незабележим като намеса в природната среда.

„В този център освен да се продават билети, трябва да има и музейна експозиция, може да има конферентни зали, да бъде мултифункционален, за да привличаме най-различни хора през цялата година. Да се създаде и църква с името „Св. Св. Кирил и Методий“. Някъде в района близо да се търси и удачен парцел за развитие на туризъм – хотел, магазинна част, ресторанти, жилищен затворен комплекс, за да облагородим зоната и да й създадем поминък“, посочи още арх. Събчева.

Зам.-деканът на Историческия факултет на Софийския университет доц. Георги Николов заяви заедно с неговите колеги проф. Надя Манолова и гл. асистент Даниела Стоянова, че са в Перник като консултанти с горещото желание да помогнат в рамките на техните компетенции.

„Познаваме добре историята на Перник и много бихме искали да бъде показано цялото културно -историческо наследство, с което градът е богат“, каза още доц. Николов.

По думите му, една от неговите идеи е да се провеждат научни форуми на 3-4 години, в които център на научните изследвания да е Перник.

„Основната задача, която трябва да си поставим е всичко, което изградим да живее собствен живот, да не създаваме просто едни фасади, които след известен период от време да нямат никакви стойност. Сградите трябва да са свързани с битието на хората в близост“, обясни арх. Атанас Ковачев.

В дискусията се включи и археологът Василка Паунова, която сподели, че иска по щадящ начин да се консервират и експонират руините в местността Св. Спас, намираща се в подножието на историческия хълм. Бяха припомнени и стари проекти, разработвани през годините.

В края на срещата възпитаниците на Професионалната гимназия по икономика Веселин Романов и Мартин Мирков, които спечелиха първото място на националната олимпиада по информационни технологии, презентираха създадения от тях уеб сайт за Пернишката крепост, който се казва „(Не)Познатата крепост“. Неговата цел е да се покаже истинската стойност, същността и величието на крепостта. /kmeta.bg

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене