Силвия Димитрова: „Часовниковата кула“ e една осъществена мечта…
Мисълта, която ме водеше през двете години работа по първата ми книга, беше, до колкото мога да успея да дам отговори на въпроси, които задават повечето хора, с които работя в кабинета си: Защо е толкова трудно да си признаем, че някой злоупотребява с нас? Защо е толкова трудно да приемем, че това някой да ни вменява вина непрекъснато и да ни държи отговорни за неговите лични действия и поведение е насилие? Защо, въпреки че не се чувстваме добре с този човек, стоим и търпим вместо да си тръгнем? Какво ни кара отчаяно да отричаме очевидни факти? Какво ни принуждава да останем жертви? И то в продължение на много години – Страх? Срам? Вина? Самота? Зависимост? Отговорност към семейство, деца, близки, традиции?
Опитала съм се да пресъздам и моето разбиране за психологическата и психотерапевтичната помощ. Не като наука, а по един чисто житейски и човечен, разбираем начин.
Книгата е структурирана така, че пресъздава промяната, която една жена постига вследствие на двугодишна терапия при психотерапевт. Промяната в усещането за самата себе си и света около нея – семейство, колеги, приятели, общество. Както и всички съмнения, които съпровождат този процес, болките и страховете, разколебаването и надеждата, съпротивата на нейната промяна от страна на всички около нея…
В книгата показвам колко е важно да осъзнаем какво се случва в нашия вътрешен свят. Как са създадени негативните и позитивните вярвания за нас самите и как те ръководят живота ни. Какво точно от нашия минал опит стои зад сегашното ни поведение, за да допускаме насилие спрямо себе си. Кои наши минали травматични преживявания са останали дълбоко заключени в несъзнаваното ни и провокират агресивно и насилническо поведение. Как да направим несъзнаваното съзнавано, за да можем да реагираме по един адекватен и здравословен за нас начин.
Колкото по-добре разбираме как животът ни „тук и сега“ се влияе от нашия минал опит, от взаимоотношенията ни като деца със значими за нас фигури и посланията, давани от тях, толкова по-лесно ще се научим да разпознаваме този наш минал опит. И тогава ще сме способни да реагираме по друг начин „тук и сега“, за да можем да продължим спокойно напред. От една страна – да не допускаме спрямо нас поведение, което ни наранява, обижда и обезценява. Поведение, което не ни харесва. От друга страна – да разберем нашите агресивни импулси, за да се справим с овладяването им.
В книгата показвам още как можем да се справим, как да извървим трудния път, как да излезем от сложния лабиринт, за да можем да кажем „Стоп!“. И да се защитим! Ако пък имаме поведение, чрез което нараняваме другите, да изследваме какво ни кара да го правим, къде в нашето несъзнавано се крие стимулът, дразнителят, който провокира това поведение – и да го коригираме. Да се научим да наблюдаваме себе си и анализираме своите реакции в определени ситуации. И тогава всичко ще доведе до изменение във възприемането на външния свят, на околните и най-важното – на самите себе си. Това ще ни доведе до нов опит, до нови вярвания, ще развие нашето самоуважение, увереност и добра вътрешна себеоценка.
Скоро ще има представяне на книгата в Дупница, а за 11.05.2018г. е предвидено и първото представяне в Благоевград.
Силвия Стоянова
Вестник „ТОП ПРЕСА“
Be the first to leave a review.