Благоевградчанин от кв. „Грамада“ стана хит в интернет с критика към църквата
Младият семинарист Ботьо Димитров съветва свещениците да помагат на бедни и гладни и да работят със зависимите от алкохол и дрога
Благоевградчанинът Ботьо Димитров – възпитаник на IV ОУ „Димчо Дебелянов“ и При- родо-математическа гимназия „Акад. С. П. Корольов“, а в момента семинарист в IV курс на Софийска духовна семинария „Св. Йоан Рилски“, разби Българската православна църква, вадейки на показ тоталното й безхаберие по отношение на социалната дейност, която би трябвало да е в нейната основа. Димитров изложи в няколко страници главния порок на църквата – да си затваря очите пред бедните и онеправданите, в есе, с което участва в организирания наскоро конкурс на тема „Дяконията като начин на служене в Православната църква“. Основният организатор на конкурса – сайтът milostiv.bg, качи на титулната си страница единствено неговата разработка и тя се разпространява лавинообразно в интернет. Коментарите под нея са еднотипни – момчето е право, а църквата трябва да спре да мисли за часовници и джипове и да помисли за българите.
Според младия семинарист църковната институция е забравила заповедта на Иисус Хритос „да любим един другиго, както Той ни възлюби“. „Мястото на църквата днес е да бъде сред болните, гладните, бедните хора. Прекрасно ще е, ако тя работи с приютите за деца и възрастни, със заведенията за лечение на хора, изпаднали в алкохолна, наркотична и други зависимости. А в родната ни църква, колкото и неприятно да ми е да го призная, социалната дейност не е голяма“, критикува Димитров.
Сред първите задачи, които няма да накърнят по никакъв начин бюджета й, младежът посочва необходимостта храмовете й да бъдат пригодени за трудноподвижни хора. Не по-малко спешно е църквата да осигури подслон и храна на част от сирииските бежанци, търсещи подкрепа у нас.
„Отношението, което показахме българите към тях и показваме, ми е толкова странно… Те бягат от война, нямат нищо с тях, идват у нас, като мислят, че тук ще им подадем ръка, а ние…“! В същото време църквата има на разположение толкова имоти и манастири да приеме хора в бедствие. Единствено във Видинска епархия няколко манастира обявиха готовността си да подслонят бежанци безвъздмезно. Там би могло да се подслонят нуждаещи се семейства, да им се даде покрив, топлина и храна, докато си стъпят на краката, както се казва, и се успокоят от преживяното. Предполагам, че всяка епархия има възможност да приюти по няколко човеци. Така ще се помогне на хората, а българските граждани ще се уверят, че църквата не е заспала, че не гледа само за облагите си, а е жива и е в помощ на всеки нуждаещ се човек“, мотивира се благоевградчанинът.
Все така убедително той развива и тезата си за откриване към църквите на социални кухни за бедни хора – такива в Атинска архиепископия към 2009 г. е имало близо 200, приюти за бездомни – „щом не държавата, поне ние да направим нещо , центрове за социална подкрепа, които да раздават храна и дрехи на бездомни, и офиси за подкрепа на емигранти и бежанци. Специално внимание е отделено и на нуждата от редовни посещения на свещеници в българските затвори, социална подкрепа на безработни и несемейни майки, основаване и обгрижване на старчески домове, болници и медицински центрове като в Румъния, където се обслужват неосигурени лица.
факт е, че сред всичките тези логични дейности църквата не прави почти нищо в страната ни, изключенията са само отец Иван и приютът му в Нови хан, детският летен лагер в Хаджидимовския манастир и няколко неделни училища.
Показателно е и, че през последните 25 години висшите духовници се грижат само за себе си и собственото си благополучие и вместо да помагат на народа, затъват в гей скандали и абсурдни анатеми като заклеймяване на концерти, гей паради и др.
Младият благоевградчанин, представил за пръв път комплексно и недвусмислено идеята си за това каква трябва да е първостепенната задача на църквата, е сред най-активните семинаристи в България и почти няма организирано духовно мероприятие на училището му, на което той да не е сред лекторите и проповедниците. От 2 г. младежът е и сред администраторите на православния блог „Добротолюбие“, създаден съвместно със студенти от Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Освен този блог, младежите поддържат и още един – посветен на паметта на Неврокопски митрополит Борис, чийто гроб е пред катедралния благоевградски храм „Въведение Богородично“.
Вестник „Струма“
Be the first to leave a review.