Георги Икономов: Местната общност следва да има право на своята решаваща позиция за бъдещето на своя регион

 

Кметът на община Банско беше домакин на работна сре­ща в рамките на консултант­ска мисия на представител на Международния съюз за защита на природата IUCN в Национален парк Пирин. На срещата при­състваха вице­премиерът по икономически­те и демограф­ските въпроси г-н Валери Симеонов, ми­нистърът на околната среда и водите Нено Димов, кмета на община Раз­лог – Красимир Герчев, замест­ник-кмета на община Сандански – Вангел Анталавичев, представители на общините Симитли и Гоце Делчев. Задачата на консултан­та, г-н Херве Летие, е да изгот­ви доклад за съответствието на проекта за План за управление на Национален парк Пирин с ангажиментите, поети от дър­жавата по време на 40-та сесия на Комитета за световно на­следство през 2016 г.

По време на дискусията кме­тът Икономов се обърна към международния експерт с ду­мите: „Приемаме вашата мисия в качеството си на независим и обективен експерт, който очак­ваме да даде своето обективно мнение както за действащия план за управление, както и на Проекта на новия План за упра­вление. Използвам възможност­та да призова г-н Летие да взе­мете под внимание, че каквото и да е човешко действие на територията на парка, ще въз­произведе някакво въздействие. Базова истина е, че туризма е най-щадящата природата ико­номическа дейност. Оперира­нето на ски зоната е довело до много позитиви – минимизи­ране на безработицата, дори се наемат близо 5-6 хиляди рабо­тещи в сферата на туризма по време на активния зимен сезон, местната икономика и показа­телите за качество на живот се повишиха. Дълбоко вярвам, че местната общност следва да има право на своята позиция за посоката на развитие на ре­гиона, съобразно българското и европейското законодателство. В заключение бих добавил един красноречив факт: след като бе монтирана камера за видеона­блюдение на преминаващите автомобили в посока на плани­ната, бе отчетено, че само за 15 дни в Пирин са навлезли близо 27 000 автомобила. Никакви екологични препоръки не могат да ме убедят, че изграждането на щадящите лифтови транс­портни средства биха въздейст­вали по-силно върху околната среда от въглеродните емисии, които изхвърля в природата все­ки един от тези автомобили.”

„Беше дискутирано забавяне­то на Плана за управление и беше зая­вено наше­то желание да има ясно развитие на НП „Пирин” през следва­щите годи­ни”, обясни министър Димов след срещата. Представите­лите на мест­ната власт заявиха, че е необходимо постигане на баланс меж­ду развитие­то на местна­та икономика и опазването на природата. Те бяха катего­рични, че опазването на при­родното богатство на НП „Пи­рин” е от най-голям интерес за местното население.

„Не съм тук, за да взимам ре­шение, не мога да позволя или да забраня каквото и да било. По-скоро мога да ви дам съвет, който евентуално да помогне на правителството. Тази мисия е съвещателна, IUCN може да съветва да се постъпи по опре­делен начин и да предприемат определени действия“, уточни експертът Херве Летие.

„Г-н Летие препоръча да се подготви дългосрочна визия на ски зоната”, каза Икономов по време на брифинг след срещата. „Но това е невъзможно в мо­мента, защото сегашният План за управление е изключител­но рестриктивен и блокиращ. Искаме по-гъвкав, действащ и практичен план. Чак тогава можем да имаме дългосрочна визия“, допълни той. Той бла­годари на МОСВ, че отговорно подхожда към проблема. „Убе­ден съм, че обединяването на усилията на местната общност и изпълнителната власт ще до­веде до правилни решения. В този ред на мисли благодаря на вицепремиера г-н Симеонов за присъствието му на срещата”.

„Моето присъствие тук е за да подчертая важността на раз­витието на тази икономическа зона, тъй като тук туризма е ос­новен поминък, и да заявя пред г-н Летие необходимостта от решаването на този проблем”, каза вицепремиерът Валери Си­меонов.

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене