Тази зелена билка помага при…

Растението моринга известно още като „дървото чудо“ и „дървото, което никога не умира има малки заоблени листа, които са пълни с невероятно количество храна: белтъчини, калций, бета-каротин, витамин С, калий. Ето защо не е изненада, че е използвано освен за медицински нужди, но и като източник на храна от най-малко 4000 години.

Листата му се използват от векове като част от традиционната медицина, а аюрвейската медицинска система я свързва с лечението или предотвратяването на около 300 заболявания. От гледна точка на храносмилането моринга е с високо съдържание на фибри. Растението се използва като „парцал, който забърсва червата от вредните остатъци, вследствие на мазна храна“. Също така то има антибактериални свойства, може да ви помогне да освободите тялото си бактерията, виновна за гастрит, язви и рак на стомаха.

Счита, че семена от моринга работят по-добре за пречистване на водата, отколкото много от традиционните синтетични материали, които се използват днес.

Листата на моринга са богати на витамини, минерали, основни аминокиселини и много други.

Сто грама сухи листа на моринга съдържат:

9 пъти протеина на киселото мляко

10 пъти витамин А от морковите

15 пъти калий на бананите

17 пъти калций от млякото

12 пъти витамин С на портокалите

25 пъти желязото на спанака

Листата на моринга са богати на антиоксиданти, включително витамин С, бета-каротин, кверцетин и хлорогенна киселина. Смята се, че хлорогенната киселина забавя абсорбцията на захар от клетките, а проучвания при животни показват, че тя намалява нивата на кръвната захар.

Едно проучване показва, че жените, които приемат седем грама стрити листа от моринга на ден в продължение на три месеца, намаляват нивата на кръвната си захар на гладно с 13,5%.

Проучванията показват, че листата от моринга притежават антитуморни и противоракови свойства, дължащи се отчасти на съединение, наречено низиминин. Опиите също показват активност срещу вируса на Епщайн-Бар. Съединенията в листата спомагат за регулиране на функцията на щитовидната жлеза, особено в случаите на хипер-активна щитовидна жлеза. Друго изследване сочи антивирусната активност при случаи на херпес симплекс 1.

В традиционните лечебни системи много растения с лечебни свойства вече са открити отдавна. От друга страна моринга бе непозната на пазара до преди десет години. Растението навлиза сега с по-голяма популярност поради многобройните ползи за здравето и хранителните си стойности.

Моринга е ценно растително лекарство и заслужава място в домашната аптека.

Растението се среща в цяла Азия, Африка, Карибите и Централна Америка, но най-голям производител в света е Индия – където всъщност е родното му място.

Интересно е да се отбележи, че това може да е една от причините смъртността от рак на панкреаса в Индия да е с зашеметяващите 84% по-ниска, отколкото в САЩ!/Zdrave.to.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search