Мария Габриел: Този, който ме направи политик, е премиерът Бойко Борисов

Тя използва и възможността преди Коледа да благодари и на кумата си Малина Едрева, която ѝ дала шанс да влезе в политиката. „Тя и съпругът ѝ ме срещнаха за първи път в Бордо”, поясни Габриел.

Еврокомисарят говори за работата си като евродепутат и европейски комисар, дейността си в защита на човешките права и равноправието между половете, както и за семейството си.

„За мен правата на жените са права на човека и трябва заедно да ги отстояваме”, каза Габриел.

Тя разказа за работата си в защита на човешките права и равноправието между половете. „В Судан видях момичета и жени, които ходеха пеша 20 км, за да гласуват, и ходенето беше изпълнено с песни и ликуващи викове – те наистина вярват, че могат да променят историята на своята страна”, спомня си Габриел.

В Чад тя преживява и друг важен момент, който бележи нейната битка за равноправието между половете и правата на жените. „Една от жените говореше колко е лошо положението на жените там и много спонтанно ми подаде малката си дъщеричка и ми каза „Вземи я”. Знаете ли колко е трудно за една майка да се раздели с детето си, знаейки, че може би това е по-добро”, сподели Габриел.

„Този пример ме води във всяко едно от действията ми, връщайки се в Европа, да продължавам да се боря за правата на жените”, допълни тя.

Семейството на Габриел е съчетание между български и френски традиции, тъй като тя е омъжена за французин.

България има много ясно съзнание, че председателството за нас е шанс, възможност, то е предизвикателство и голяма отговорност, защото по време на председателството ще се състоят изключително важни дебати. Най-важният е бъдещето на ЕС, една част от него несъмнено преминава през Западните Балкани. Това каза в „Панорама“ по БНТ Мария Габриел.

Ние вече имаме традиции в цифровата икономика и общество. Според Cisco България е трета в Европа и десета в света по абсолютен брой специалисти. България е първа в Европа по брой жени ИТ специалисти, 30%, трета в Европа по високи стартъп технологии. Всеки ден някое световно или европейско постижение се дължи и на български фирми. Това за нас е много голяма гордост, каза Габриел.

Тя коментира, че не сме готови за кибератаките и можем да се подобрим със сътрудничеството с други страни.

Българският еврокомисар коментира, че фалшивите новини не са нов феномен, но са много опасни, защото подкопават доверието. Това по думите ѝ зависи от всички, включително и от медиите.

„Фалшивите новини не познават граници. Трябва всички заедно от академични среди през гражданско общество, медии , институции, да работим здраво, за да видим какво може да се направи. Ще работя и с Фейсбук, и туитър, за да бъдат преодолени проблемите. Всички заедно може да докажем, че с такава огромна заплаха може да работим всички заедно.“

/24 часа

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене