Майстори на изделия от дърво
Юлия БАЙМАКОВА
На площад „Възраждане“ в Банско има една единствена сергия за изделия от дърво и тя е на семейство Райна и Верен Чучулайни. Тук могат да се видят хаванчета, чинии, купи, солници, свещници, точилки, дъски за рязане, дъски за сухи мезета, поставки за топли съдове, поставки за бутилки, фруктиери, приспособления за биене на масло, софри и трикраки столчета, кръгове за месене и точене… От пръв поглед си личи прецизността на изработката и трайността на изделията. Всички са направени от редки и твърди дървета – орех, ясен, дива череша, дъб.
– За да си доставим подходящ материал, отиваме чак до гръцката граница – казва Райна. – Там дърветата растат на чукарите и дървесината е по-издръжлива. Измерваме влажността и ако е над 10 %, изчакваме материалът да изсъхне. При положение, че е мокър, се налага да чакаме цели 10-15 години, за да изсъхне по естествен път, защото сушенето в камера крие риск от усукване.
Прави ми впечатление компетентността на тази жена. Показвайки различни изделия, тя обяснява за всяко поотделно от какъв материал е направено, като обръща внимание на цвета и шарките на дървото. Ето тези светлокафяви купички са от дива череша, шарените са от мраморен орех, има и от тъмен орех. С увлечение тя разказва за целия процес на обработка, за да стигне до екоматериалите, с които накрая обработват съдовете за хранене. В разказа и се долавят привързаност и любов към всичко, което тя и мъжът и сътворяват.
– И двамата ми дядовци са били дърводелци – кацари, и са ходели по панаирите. Може би затова винаги съм усещала дървото като живо – обяснява Райна.
Отдавна семейството на Райна и Верен е свързало живота си с моделиране на дървото. Отдавна е почувствало неговата сила, уюта, който то създава, радостта, с която дарява хората. В началото са имали фирма за мебели, но по-късно са решили да правят изделия за бита. Сами са отъпквали пътя си, сами са решавали какво и как да правят. Единствено за изработването на чаши е трябвало да се посъветват. Помогнал им известният стар майстор от Банско Георги Ушев. Той им показал как да изработват чаши тип манастирски.
СЕМЕЙСТВОТО И ДО ДНЕС МУ Е БЛАГОДАРНО,
и то не само за показаното, а и за високата оценка, която им е дал: „Аз виждам във вас много хляб!“
Бай Георги Ушев отдавна не е между живите, но семейството, което той е насърчил, продължава да възражда стария занаят. Наред с другите изделия, то изработва различни видове чаши, включително и потири, които се използват за причастия. През годините съпрузите са правели аксесоари, предназначени за Арбанаси и за наши черноморски курорти. От онова време в техния дом е запазена кокетна дървена количка за сервиране.
Райна и Верен постоянно се стремят да разнообразяват асортимента от изделия, които изработват. В тази дейност водеща е ролята на жената. С богатата си фантазия Райна предлага някаква новост, следва обсъждане в семейния съвет, понякога и разгорещен спор, но накрая резултатът е налице. Доволни са и те, и клиентите им.
Напоследък като че ли най-много се купуват хаванчетата. Те са от орех и затова се отличават с голяма трайност. Много от тях изпълняват предназначението си чак в Америка, а собствениците им се обаждат, за да изразят своето задоволство.
ИЗДЕЛИЯТА НА СЕМЕЙСТВОТО СА ОДОБРЕНИ И В ПОЛША, КЪДЕТО ТО Е УЧАСТВАЛО В ИЗЛОЖЕНИЕ.
Имам възможност да разгледам и работилницата, в която се раждат изящните предмети от дърво. Тя не е голяма, но има всичко необходимо за обработка на материала – банциг, 5 – операционка, дървен струг, който е създаден по някогашния почин „Направи си сам!“ Стопанинът го е измайсторил от две букови греди и мотор от … обикновена пералня. Останалите операции – шлайфане, допробиване, намазване с восък, се извършват ръчно. Преди години семейството е имало идея да направи някои промени в къщата си, за да може всеки, който се интересува от обработка на дърво, да наблюдава целия процес. За съжаление идеята не е била одобрена от съответната общинска служба. А това би било една необичайна атракция, която безусловно би привличала интереса на гражданите и гостите на Банско!
Днес, когато китайските стоки заливат пазарите в света, много хора предпочитат изделията от бамбук, които са по-леки и по-евтини. Има обаче и ценители, които държат на трайното и изпитаното. Именно те възнаграждават труда на майстори като Райна и Верен Чучулайни.
Be the first to leave a review.