Фондация „Неврокоп 1“ набира скорост
Юлия БАЙМАКОВА
Фондация „Неврокоп 1“ е млада, но вече има реални успехи. Най-значимият от тях е представянето на регион Гоце Делчев като туристическа дестинация с културни забележителности, природни феномени, фолклор и традиционни храни. Това стана на среща, проведена под наслов „Единство в многообразието“ в комплекс „Боже име“ – село Балдево. На нея, освен ръководствата на четирите общини, присъстваха хотелиери и ресторантьори от региона, както и гости от София, които имат отношение към проблемите и могат да помогнат за тяхното решаване. На форума бяха презентирани забележителностите на региона, а хранителни продукти на местни производители бяха предложени за дегустация. Неврокопският ансамбъл за народни песни и танци и други формации изпълниха характерни фолклорни творби. За ефекта от проведения форум ще се съди след края на летния туристически сезон, когато ще се направи анализ на резултатите.
Крачка напред към изпълнение на целите, които Фондацията си е поставила, е и създаването на туристическа карта на регион Гоце Делчев и на град Гоце Делчев. Картата съдържа ценна информация, поднесена ясно, разбираемо. В нея са обозначени над 80 туристически обекта в региона, много от които са леснодостъпни, и 31 забележителности на града. Картата има джобен формат, което я прави още по-удобна за туристите. Ползата от нея вече е оценена от община Гоце Делчев, местни хотелиери и ресторантьори, които са я закупили, за да я предлагат на своите гости.
Създателите на картата – Васил Чилев и Николай Даутов, в момента подготвят и пътеводител, който също ще бъде в услуга на всички, които искат да опознаят Гоцеделчевския край. Пътеводителят ще съдържа много подробна информация, поднесена на два езика. Дистрибуцията му ще става чрез бензиностанциите и хотелите.
Подробна информация за региона и за свободни места в хотелите ще бъде качена и в Интернет платформа тип ГРАБО или БУКИНГ. Чрез сайта ще се правят и резервации.
Целта на Фондацията не е да прави нещо кампанийно, а системно да подпомага туризма като средство за икономическо развитие на региона. Това от своя страна ще доведе до задържане на младите хора в родния им край. Те ще имат икономическа причина да останат тук и да допринасят за неговия напредък.
Кои са най-близките задачи, които Фондацията си е поставила?
Съвсем скоро мостът при ДНА ще се превърне в мост на любовта. За това, разбира се, е нужен подходящ символ, за който думата имат младите хора. В момента сред тях се провежда конкурс, който ще продължи до 18 септември. След това компетентна комисия, в която ще участват главният архитект на община Гоце Делчев, ландшафтният инженер в нея и други специалисти, ще открои най-подходящата идея, която ще бъде осъществена. Очаква се атракцията да бъде открита на празниците на града през месец октомври.
Друга идея на Фондацията е в района на магазин Lidl да бъде издигнат пилон със стрелки, на които да се обозначат разстоянията до местата, където живеят най-много българи от региона – Лондон, Мадрид и т. н. Това ще е знак, че ние не сме ги забравили и ги чакаме да се завърнат. Идеята ще бъде реализирана съвместно със Сдружението на предприемачите и Неправителствената организация „Гоцеделчевци“ – София.
Следващият замисъл може да се приеме като продължение на предишния. Всеки, който се завърне окончателно в родния си край, да има възможност да засади роза на специално определено за целта място в градския парк, като напише името си и годината на своето завръщане. Надеждата на всички ни е тази алея да става все по-голяма…
Задача, която ще се реализира в по-дългосрочен план, е възраждането на славата на Неврокопския панаир, на който някога са идвали хора от далечни краища, за да купуват изделията на тукашните занаятчии и да предлагат своите стоки. Крайно време е местните производители да имат възможност да покажат това, което създават. Намеренията са широко да бъде застъпен и селскостопанският сектор – зеленчукопроизводство, млекопроизводство и т. н. Панаирът трябва да бъде авторитетно изложение, посещавано и от специалисти, които да дават своето мнение за сертифициране на регионални продукти.
„Имаме всички предпоставки да осъществим намеренията си – казва Васил Чилев – председател на Фондацията – човешки капитал, традиции, воля, перспектива. Нужно е да сме единни, за да дадем тласък на региона.“
Хубаво е, че все повече хора започват да припознават целите на Фондацията като своя кауза. Към момента техният брой е 2121. Между тях има и българи, които живеят в чужбина, но работят за популяризиране на регион Гоце Делчев. Сред членовете на Фондацията са хора с финансови възможности и влияние като Иван Биларев, Иван Златинов, д-р Атанас Кундурджиев, генерал-лейтенант Андрей Боцев, Богдан Боцев, Стоянка Боцева, Валери Сарандев, Георги Шапков, Иван Ежков, Ваня Бумбарова, Николая Кръстева, Николай Маринов и много други. Всичко това е предпоставка, че амбициозните цели на фондация „Неврокоп1“ са достижими.
Be the first to leave a review.