Маргарита Праматарова: Баща ми Стоил Кошов е пазителят на историческата памет за въздигане достойнството и силата на българския дух

Стоил Кошов е просветител, познавач и разпространи-тел на най-важните български светилници в миналото, настоящето и в бъдещето – читалищната дейност, библиотечното и музейно дело – вседържители на националната памет, принадлежност, достойнство и патриотизъм. Стоил Кошов е личността и човекът, когото цялата Разложка околия нарича „живата история на град Белица и региона“. Той е човек с разностранни интереси и способности на историк, етнограф, краевед, археолог, театровед, журналист, художник, поет и писател. Роден на 9 август 1920 г. в род на просветени хора, родолюбци с непокорен дух. Прадядо му Анани Кошов през 1850 г. е сред първите учители – занаятчии. Ходил във Влашко, изучил занаят и бил заможен. Този прадядо Анани е бил и ктитор на черквата, а ликът му бил изписан пред входната врата на храма. Дядо му е Уста Илия, майстор, дюлгерин. Баща му Йосиф Кошов е бил кмет на Белица, добре образован, владеел три чужди езика. Йосиф Кошов бил авторитетен човек и в опасните времена около 1944 г. се явил парламентьор между местното население и партизаните, като не допуснал никакво кръвопролитие при „слизането“ им в Белица. Чичо му Захари Кошов е вой¬вода на беличка чета. Майка му Мария е от род на заможни търговци, живяла 15 години в Румъния. Родителите на Стоил Кошов се запознали и оженили в Румъния, пренесли и „заразили“ семейната среда с духа на познанието, на новото, красивото и демократичното. Носители па възрожденския подем за българска народност. И естествено интересът на Стоил Кошов към народното поетично творчество се поражда в най-ранните му детски години.

Сега аз имам уникалната възможност да поговоря с неговата дъщеря, която дойде в офиса на Топ Преса за да се запознаем и да представи тази изключителна книга. Дами и господа представям ви Маргарита Праматарова…

– Радвам се и съм благодарна, че имам възможност да представя малката автобиографична книжка „Моята съдба и надежда“ на Стоил Кошов на Вашите читатели. Точно от родното място на Кошов този вестник се възприема много добре и се чете с най – голямо  удоволствие от жителите на гр. Белица. От там ще имат достъп и много други почитатели на неговото творчество, живота му и примера, който е дал и дава на миналото, настоящето и бъдещото поколение. Сега тази моя малка книжка, както я наричат бисерче, която  е за белишкият край и разложкият край излезе малко късничко, но аз мисля, че думата „късно“ не трябва да съществува защото знаем, че настоящето се гради от примерите на миналото, а бъдещето се гради от настоящето и тези примери…

Цялото интервю четете в печатното издание на Топ Преса

Bayraktarski

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене