С едноминутно мълчание благоевградчани почетоха 180 години от рождението на Левски
Благоевградската общественост отбеляза 180-годишнината от рождението на Васил Левски.
Церемонията започна с химна на Република България, след което присъстващите коленичиха и запазиха едноминутно мълчание в знак на признателност към националния ни герой.
Пред паметника на Апостола кметът д-р Атанас Камбитов положи венец. Цветя поднесоха народните представители Даниела Савеклиева и Николай Бошкилов, областният управител Бисер Михайлов, заместник-ректорът проф. д-р Антони Стоилов, директорът на ОДМВР-Благоевград Николай Хаджиев, командирът на Военно формирование 26 400 полк. Иван Иванов, председателят на Общинския съвет Радослав Тасков.
В отбелязването на годишнината се включиха още представители на политически партии, учебни заведения, институции и граждани. Моника Христова, солист, и Денис Тодоров – акордеон, от НХГ, изпълниха любимата песен на Дякона: „Отдавна ли си момне ле, калугерница“.
Виктор Стоилов и Михаела Кафеджийска изнесоха рецитал и припомниха част от живота и делото на Апостола.
Васил Иванов Кунчев е роден в Карлово на 6 юли 1837 г., (18 юли нов стил). Образованието си започва в килийното училище в родния си град. Година по-късно продължава в местното взаимно училище.“Аз съм посветил себе си на Отечеството: да му служа до смърт и да работя по народната воля“.
Левски се отправя към Сърбия, за да се присъедини към Първата Българска легия, организирана от Раковски. Легендата гласи, че по време на военни упражнения той прави лъвски скок, от който всички са възхитени и започват да го наричат Левски.
В Белград Левски укрепва познанствата си от Първа легия. Там той се запознава и с нови революционери, сред които Ангел Кънчев и Любен Каравелов.
На 11 декември 1868 г. с параход от Турну Мъгуреле (град в Румъния), Дяконът тръгва за Цариград. Започва първата си обиколка във вътрешността на страната, подпомогнат от „Българско общество“.
Апостолът на Българската свобода е предаден през зимата на 1872 г. Заловен е в Къкринското ханче до Ловеч и е съден в София. Обесен е край град София“ на 19 февруари 1873 г.
Be the first to leave a review.