Край Мосомище мерят пулса на Земята
Юлия БАЙМАКОВА
През 1904 година между Крупник и Стара Кресна е имало голямо земетресение. Тогава този български край все още е бил под робство. За развитие на сеизмология не е могло изобщо да се мисли. Затова голямото земетресение е описано само от… пощальона на Рилския манастир.
Минават десетилетия и през април 1978 година край гоцеделчевското село Мосомище официално е открита сеизмологична станция. Това е една от 12-те станции в страната, част от Националната оперативна телеметрична система. Изградена върху твърда скала, тя има силна чувствителност, записва и най-слабите земетресения в целия свят. В станцията е доставена апаратура, която предава информацията по космически канали, и друга, чрез която сведенията тръгват по телефонен кабел. Данните постъпват в Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН.
Близо 40 години в сеизмологичната станция работи физикът Георги Качаров. Той се оказва словоохотлив събеседник и ми показва фотолента, каквато е използвал през първите години на работата си тук. Отдавна вече станцията е снабдена с видеоапаратура. Друго, което разбирам още в началото на нашия разговор, е, че в Гоцеделчевско няма опасност от разрушително земетресение.
Дежурството в станцията е постоянно. Операторът Георги Качаров и колегите му поддържат апаратурата и са във връзка с Центъра. Когато наблизо стане земетресение, те отчитат на колко километра е то и дават сведения на оперативния дежурен. Държавното ръководство на страната трябва да бъде уведомено, ако стане земетресение, най-късно до петата минута от започването му.
– Гръцките и италианските земетресения ни вдигат по тревога – казва г-н Качаров. – Тогава се включва сирена с двойна амплитуда от 3 сантиметра.
Благодарение на научните си познания, а и на своя дългогодишен опит моят събеседник твърди, че земетресенията не могат да се предвиждат.
Всеки човек трябва да бъде подготвен, да знае какви са адекватните реакции при тази природна стихия. Затова винаги, когато в станцията идват на посещение ученици, операторът не пропуска да им припомни най-важното – че надеждните места в домовете са под касите на вратите и във вътрешните ъгли на стаите, а когато се излезе навън, не трябва се стои близо до сградата и поне час след земетресението да не се влиза в нея заради опасността от вторични трусове.
Всички ние, които живеем в Гоцеделчевски район, отдавна сме свикнали с присъствието на сеизмологичната станция край Мосомище. За нас тя е даденост и дори не си даваме сметка колко голямо е нейното значение за района и за цялата страна. А там постоянно, и в делник, и в празник, машини и хора тревожно се вслушват в пулса на земните недра, долавяйки и най-малките му промени.
Be the first to leave a review.