Родния Мелник и неговото разнообразие (Снимки)
Мелник е най-малкият град у нас, но най-разнообразния и колоритния според мнозина. Сгушил се в полите на Пирин, градът пази многовековна история, която е готов да разкаже на всеки един посетител.
Според историците, градчето е създадено още през Античността и оттогава насам радва посетителите си с ароматно вино, красива архитектура и богата история. Днес градът е Културно-исторически резерват и е пазител на богато украсени старинни къщи. Непосредствено близо до него се намира уникалния Роженски манастир и природния феномен Мелнишки скали. Освен това в района може да посетите и легендарната местност Рупите, както и Самуилова крепост.
Мелник пази типична за района Възрожденска архитектура. Интересна е гледката, как сред червените пясъчни скали, се издига един град носител на Възрожденска култура, предшествана от епохи на възходи и падения.
Тук винарските изби са редица, а отбраните вина нямат равни по своя автентичен вкус. В града има множество старинни църкви. От епохата на Средновековието е датиран храма „Свети Никола“.
Днес той е полуразрушен, но източната му стена все още издава великолепието на представителната митрополитска църква от 13 век. Други уникални храмове са църквите „Свети Йоан Предтеча“, „Свети Николай Чудотворец“ и „Св. Св. Петър и Павел“.
На юг от града в самото плато се пазят останките на Средновековните манастири „Света Богородица“ и Свети Харалампи“. До тях има и малък красив параклис.
Влизайки в Мелник ще се натъкнете на паметника на Яне Сандански, който е местен герой и гроба му се намира в близост до Рожески манастир.
Мелнишките пирамиди са феномен, които не бива да пропускате тук. Точно при село Кърланово се подреждат групи причудливи образувания наречени земни пирамиди. Те достигат дори височина до стотина метра и на върха им се образуват уникални шапки от зеленина.
В самия град посетете и Историческия музей, където ще видите уникална сбирка, представяща ви автентичния бит на българите от Пиринска Македония. Кордопуловата и Болярската къща са най-известни в Мелник. Болярската къща е наричана още Византийска и е датирана от 13 век. Именно тогава градът е бил столица на княжеството на Алекси Слав, а къщата е била Средновековната му резиденция.
Кордопуловата къща е най-големия и добре запазен архитектурен паметник от Възраждането у нас. Построена е за фамилия Кордопуло, чийто последен наследник загива в Балканската война. Гостната на къщата е впечатляваща със своите венециански стъклописи на цели 24 прозореца. Разбира се има и уникална винарска изба вкопана в земята.
Други старинни къщи в Мелник са Пашова, Куртева, Паскалева, Менчева и Велева. Въобще градът, колкото малък е толкова и разнообразен. Тук Античност, Средновековие, Възраждане и настояще се преплитат в една уникална смесица, която ще ви завладее.
opoznaybulgaria.com/
Be the first to leave a review.