Най-предпочитаните български вина – шардоне и каберне

вино

Български вина, направени от сортовете „Шардоне“ и „Каберне совиньон“, се оказаха най-успешни според експертите и най-предпочитани от потребителите. Това показаха три конкурса в рамките на Международната изложба за лозарство и винарство „Винария 2014“, съобщиха от Международен панаир Пловдив, предаде „Фокус“.

Бяло шардоне, червено и розе каберне совиньон, произведени от различни български изби, спечелиха най-много отличия в Международния конкурс за вина и спиртни напитки, определящ наградите на „Винария“. Сред удостоените със златен медал лидери са двата сорта, като приза взеха 10 напитки от шардоне и 17 от каберне совиньон сред общо 78 наградени. Успехът е показателен, тъй като за първи път чуждестранните участници бяха повече от българските, а в журито превес имаха експертите от чужбина.

Шардоне и каберне совиньон са фаворити и в Националните дегустации, които се организират заедно с международния конкурс. В раздела за бели вина от пет, отличени с Голям почетен диплом, 3 са шардоне. В групата на червените половината от шестте отличници са каберне совиньон. Международният конкурс и Националните дегустации се организират от Националната лозаро-винарска камара и са най-престижните състезания във винения бранш у нас. Шардоне и каберне совиньон се откроиха като любими вина на българите в конкурса „Изборът на потребителя“. Те взеха златните медали в разделите за бяло и червено вино. Според експерти триумфът на шардонето и кабернето се обяснява с вкуса на българите, които предпочитат напитки от традиционни сортове, направени по класически наши рецепти, но с модерни нотки. На тази формула се базираха и повечето нови колекции на производителите. Тя се открояваше ярко в напитките на малки изби от семеен тип, произвеждащи вина от характерните за своя регион сортове в бутикови серии, каквато е новата тенденция в световен мащаб. Те бяха представени от членове на Асоциацията на независимите лозаро-винари. В полза на малките серии тероарни вина от висок клас бе и прогнозата на заместник-министъра на земеделието и храните Явор Гечев. През следващите 4-5 години международният пазар ще се преструктурира от наливно към бутиково вино, заяви той преди откриването на „Винария 2014“. Новите колекции вина и спиртни напитки, както и модерните технологии, техника и оборудване за лозарството и винарството, които бяха показани на изложбата, станаха причина броят на посетителите специалисти да се увеличи над два пъти в сравнение с миналата година. Паралелно с „Винария“ се проведоха Международната изложба за храни и напитки, опаковки, машини и технологии „Фудтех“ и Международната изложба за оборудване на хотели, ресторанти, кафетерии и търговски обекти „Хорека Пловдив“. Те създават един общ туристически продукт, затова съчетанието се приема добре от фирмите, подчерта д-р Иван Соколов, председател на Съвета на директорите на Международен панаир Пловдив, който организира проявите.

pik.bg

Започнете да пишете и натиснете Enter за търсене