Целта ни е една – с всички сили да опазваме живота на майките и децата
В навечерието на Деня на родилната помощ се срещнахмес д-р Иван Стоев – завеждащ Акушеро-гинекологичното отделениев МБАЛ „Иван Скендеров“ – град Гоце Делчев
Юлия БАЙМАКОВА
– Д-р Стоев, бихте ли казали най-напред от колко години работите в това отделение и откога сте негов завеждащ?
– Работя в отделението от самото начало на професионалния си път, т. е. от 1981 г. , а завеждащ съм осма година.
– Това означава, че имате база за сравнение. Какво се променя в работата на отделението? Какви са тенденциите?
– Тенденциите са тези, които са характерни за цялата страна – намалява броят на ражданията. През миналата година в нашето отделение се родиха 546 деца, с 12 по-малко от предходната. И все пак районът ни е със сравнително голяма раждаемост. Болницата е на второ място в областта по раждания през 2016г. Друг съществен показател е перинаталната смъртност. При нас този процент е по-нисък от средния за страната, което показва, че качеството на родилната помощ се подобрява.
– Представете ни, ако обичате, екипа, с който работите.
– Екипът ни се състои от отлични професионалисти. Това се отнася както за гинеколожките д-р Стоева и д-р Герова, така и за педиатрите д-р Бъчварова и д-р Кълвачева – Стоева. При нас работят опитни акушерки. Всички в отделението, включително санитарките, вършат работата си със сърце. Имаме добро взаимодействие с колегите от Анестезиология и реанимация. Когато се наложи, правим консултации и с други отделения – Хирургично, Вътрешно, Инфекциозно. Поддържаме добри контакти и с Кръводарителен център – Благоевград. Имам удоволствието да работя с прекрасни колеги при пълно разбирателство.
– Това е чудесно, като се има предвид колко напрегнато и отговорно е естеството на работата ви.
– Така е. Работата ни държи в напрежение постоянно, стресови ситуации има немалко. Ние не можем да разчитаме само на рутината си. Целта ни е една – с всички сили да опазваме живота и здравето на майките и децата.
– Бихте ли споделили за някой от най-драматичните моменти в работата си?
– Сериозни усложнения при оперативните раждания не сме имали. Техният процент се увеличи (през 2016 година – 26%) именно за да се избегнат тежки усложнения за майката и детето. Но няма да забравя как по-миналата година ни се наложи да оперираме две жени, бременни в петия месец, чиято кръв не се съсирваше. Тогава от решаващо значение беше екипната ни работа. Доктор Първанов от отделението по Анестезиология и реанимация приложи съвременен препарат, благодарение на който положението беше овладяно.
– От съществено значение за работата ви е и материалната база. Доволни ли сте от нея?
– Материалната база е добра, не можем да се оплачем. Отделението е основно ремонтирано, всички сектори са обновени. Антибактериални покрития, аспирационна система, съвременна апаратура, ергономични легла и столове – това са само част от придобивките, които имаме. Доста болници в страната биха ни завидели за тях.
– Д-р Стоев, какво е Вашето мнение за системата с пръстовите отпечатъци?
– Ние искаме да работим максимално с пациентите, а не с компютрите. Сега какво става? Опитни акушерки, които, разбира се, не са компютърни специалисти, губят ценно време с тази несвойствена за тях дейност. Още повече, когато се допусне грешка, което е неизбежно.
– Имате ли и други безпокойства, свързани със здравната реформа?
– Някои от пътеките са недофинансирани. През миналата година в нашето отделение бяха извършени 145 раждания чрез секцио. Касата заплаща всяко от тях като нормално раждане, а то се извършва от екип, който се състои минимум от осем души. Това изисква заплащането да се преоцени.
– Вероятно и в Акушеро-гинекологичното отделение на дневен ред е въпросът за младите лекари специалисти.
– Да, младите лекари избягват болниците в малките градчета. Има и нещо друго – проблемът със специализацията. Излиза, че е по-добре да специализират в Германия, отколкото в България.
– Нека да завършим нашия разговор оптимистично, с надеждата, че проблемите ще бъдат решени, и в очакване на предстоящия празник
– Деня на родилната помощ, когато цялото общество благодари на всички вас, в чиито ръце се ражда животът!
Be the first to leave a review.