Анестезиологът д-р С. Караджов изправен пред съда с обвинение за смърт на 30-г. пациентка на операционната маса, близките искат 400 хил. лв. кръвнина

Директорът на МБАЛ – Благоевград д-р Огнян Митев, шефът на реанимационното отделение д-р Любомир Димитров и акушер-гинекологът д-р Ивет Благоева вчера бяха разпитани в Окръжен съд като свидетели на делото срещу анестезиолога д-р Сашко Караджов, който е подсъдим, че по немарливост е причинил смъртта на пациентка. Окръжна прокуратура го обвини за престъпление по чл. 123, ал. 1, пр. 2 от Наказателния кодекс, след като 30-годишната Недялка Тодорова от Петрич умира по време на операция в АГ отделението на благоевградската болница на 3 август 2010 г.

Операцията е извършена от гинеколозите д-р Огнян Митев и д-р Ивет Благоева, а анестезиолог е разложкият лекар д-р Сашко Караджов, който започнал работа в МБАЛ – Благоевград преди месец. В показанията си пред съда вчера и двамата лекари гинеколози заявиха, че операцията е била рутинна. Пациентката била насочена от д-р Терзийска за болнично лечение с диагноза „извънматочна бременност неразстроена“, която се потвърдила след ултразвуковия преглед.

„Аз я оперирах. Операцията не е сложна, трае не повече от 30 минути, маха се бременната част на тръбата. Имаше леко кървене, но то беше незначително, нещата бяха хванати навреме. При затварянето някой каза, че няма сърдечна дейност. Започнахме сърдечен масаж, аз също започнах да помагам. Дойдоха лекарите – анестезиологът д-р Димитров и кардиологът д-р Илиева, направиха се реанимационни действия“, разказа д-р Митев.

На въпросите на съдия, прокурор и адвокати той отново подчерта, че операцията е била лесна, бърза и нямало нищо необичайно в състоянието на пациентката. Това разказа и д-р Ивет Благоева, която обясни, че операцията приключвала, когато чула д-р Караджов да казва да спрат, че пациентката не диша. Тогава д-р Митев започнал сърдечен масаж, след това дошъл и д-р Димитров, който направил реинтубация.

Шефът на реанимация д-р Димитров вчера заяви, че когато бил извикан, видял как колегата му д-р Митев прави индиректен сърдечен масаж. Тъй като е минало доста време и спомените му са избледнели, се наложи окръжният съдия Величка Пандева да прочете показанията му пред разследващите. В тях д-р Димитров твърди, че пациентката била с цианоза, ръцете и устата й били посинели. Той я преслушал и установил, че не диша, веднага я интубирал и извадил тръбата за обдишване и поставил нова в трахеята. Дошла и д-р Илиева, която направила 5-6 електрошока, но жената починала.

На зададен въпрос какво би станало, ако тръбата е била поставена в хранопровода вместо в трахеята, д-р Димитров заяви, че когато кислородът падне под долната граница, апаратът започва да пищи и никой пациент не би издържал без кислородно обдишване 20 минути.

Според обвинителната теза анестезиологът д-р Караджов е интубирал пациентката, обаче тръбата попаднала не в трахеята, а в хранопровода. Вследствие на незапочнатото командно дишане по време на операцията пулсът на пациентката започнал драстично да пада, а устата й посиняла поради липса на кислород. Доктор Караджов предприел ръчно обдишване, като на пострадалата била сложена допълнителна доза атропин и адреналин. Въпреки продължилите реанимационни мероприятия в 14 ч. лекарите констатирали смъртта на пациентката.

Според експертите смъртта се дължи на възникналото шоково състояние на организма, последвано от мозъчна смърт. Заключенията на извършените съдебномедицински експертизи сочат за причинно-следствената връзка между действията на обвиняемия Караджов и фаталния за пациентката изход. До него се стигнало поради немарливо изпълнение на правно регламентирана дейност – медицинска професия. Обвиняемият интубирал болната в хранопровода, не е извършвал пряк и непрекъснат клиничен контрол, не е осъществил правилно проследяване на жизнените показатели на пациентката и не се уверил в нейната дихателна функция. Предприетите от него реанимационни мерки са се изразили в сърдечен масаж и ръчно обдишване вместо незабавното реинтубиране. Причини за престъплението са погрешна преценка на ситуацията от професионална гледна точка и пренебрегване на основните изисквания за добра лекарска практика. Това е тезата на държавното обвинение след 4-годишно разследване.

Д-р Сашко Караджов твърди, че е невинен и че е направил всичко възможно за спасяването на пациентката. Дали това е така, последната дума има съдът, след като изслуша свидетели и експерти.

Вчера половината от работата бе свършена, тъй като разпитът на свидетелите приключи. Освен медицински лица сред тях имаше и близки роднини на починалата млада жена, които в показанията си заявиха, че били потресени от внезапната й смърт. След това грижите за трите деца поел изцяло бащата.

Вещите лица ще бъдат изслушани в следващото заседание. По случая са извършени 5 експертизи, в 2 от които заключението е, че д-р Караджов е виновен, в другите 2 е невинен, а становището в петата е, че са били спазени правилата.

Преди операцията лекарят е направил преданестезиологична консултация, включваща клиничен преглед, попълване на документи, изискал необходимите лабораторни изследвания, ЕКГ и консултация с кардиолог, и оценил, че пациентката е с нисък анестезиологичен риск.

Вдовецът Илия, който претендира за обезщетение от 400 000 лв. – по 100 000 лв. за него и трите деца, заяви, че иска истината да излезе наяве.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search