Град Гоце Делчев в огледалото на историята: Гръцкият Като Неврокопи отбелязва героите, които и ние забравихме

 Има кости, които не остаряват. Има имена, които не избледняват. Има градове, разделени от граници, но свързани от една и съща сълза на паметта.

В дните около 4 юли, когато едни празнуват с паради, а други – със забвение, малкото гръцко градче Като Неврокопи отваря страниците на своята история с гордост, достойнство и усещане за дълг. Там, където тишината на амфитеатъра се превръща в глас на предците, а всяка реч е молитва, не за миналото, а за бъдещето, което не забравя.

Като Неврокопи отбелязва освобождението си – не просто с дати, речи и танци, а с едно дълбоко човешко дело: връщането на костите на митрополит Теодорит – духовника, който плати с живота си за вярата, идентичността и честта на този край. Онзи край, който днес ние наричаме Гоце Делчев.

И докато костите му най-сетне намират покой под мрамора на бюста му, въпросът остава: ще намерим ли и ние покой, ако забравим тези, които ни създадоха?

Митрополит Теодорит (Теодоритос Васмацидис) е роден през юни 1867 г. в Серес и е избран за митрополит на Неврокоп от Вселенската патриаршия на 23 октомври 1903 г. Ръкоположен е за епископ на 16 ноември същата година в църквата „Свети Теодор“ в родния си град. Служи в един от най-напрегнатите периоди в историята на региона – времето на македонската борба. С добродетелен характер, скромност и неподкупна вяра, митрополит Теодорит защитава гръцката духовност и идентичност в Неврокоп (днешен Гоце Делчев), където е обичан от своето паство. Умира през 1907 г., а с определянето на новите граници през 1913 г. неговите кости са пренесени в Перитори от последния му приближен – отец Икономид.

През 1967 г. светите му останки са тържествено положени пред кметството на Като Неврокопи, но по време на реконструкцията на площада през 2004 г. са преместени неофициално под бюста му, без знак или уважение. Едва в последните години, след усилията на местната власт и Исайас Хаджиконстантину, костите на митрополит Теодорит са възстановени с достойнство в костница с мраморна плоча. Днес той остава символ на духовна устойчивост, културна съпротива и историческа памет – фигура, която обединява миналото на Като Неврокопи и Гоце Делчев, отвъд границите и времето.

Интервю на Топ Преса с Исайас Хаджиконстантину – председател на Общинския съвет в Като Неврокопи

Автор: Топ Преса, специален кореспондент в Гърция – Ян СТОЕВ 


Г-н Хаджиконстантину, защо за вас и община Като Неврокопи е важно да отбележите освобождението на града с такъв културно-исторически заряд?

– Защото не става дума само за една дата. Става дума за памет, за герои, за идентичност. Като Неврокопи е освободен на 4 юли 1913 година, само дни след Драма. Това съвпадение не е случайно – говорим за една борба, една кръв, един дух. За трета година ние не просто празнуваме – ние разказваме отново историята на нашето място и нейните забравени страници. За нас е чест да покажем, че историята не е архив – тя е дишане.


Централно място заема митрополит Теодоритос. Защо именно той?

– Митрополит Теодоритос е фигура, която носи духовната съвест на този регион. Родом от Серес, избран от Вселенската патриаршия, служил тук от 1903 до 1907 година – в най-бурните години на македонската борба. Загива млад, но с огромно влияние. Именно той работи за запазване на гръцкия дух в нашия край, включително и в територията на днешен Гоце Делчев. След смъртта му, костите му са пазени в Перитори. През 1967 г. – върнати с почести пред кметството, а по-късно – грубо преместени. Сега, след толкова години, ги върнахме с достойнство – пред бюста му, в костница с мраморна плоча. Това не е само символ – това е възстановяване на историческа справедливост.


Вие споменавате и „гръцкостта“ на този край. Какво означава това във времената, когато говорим за обща европейска идентичност?

– Гръцкостта тук не е политически лозунг – тя е културна памет. Става дума за хора, които са оставили кости, молитви и борби по тези земи. И вие го знаете, защото това е и вашата история – на днешен Гоце Делчев. Разделени сме от граница, но споделяме една духовна топография. Вие наричате града Гоце Делчев, ние – Като Неврокопи, но това е едно и също сърце. И нека днес – когато пак поставяме костите на митрополита там, където принадлежат – си припомним, че героите нямат паспорт, но имат завет.


Какво ще бъде посланието на тазгодишното честване?

– Паметта е акт на съпротива срещу забравата. Когато днес, 4 и 5 юли, нашите деца танцуват, слушат речи, държат в ръце безплатни албуми с историята на Неврокопи, ние не просто празнуваме. Ние казваме: „Помним. Почитаме. Предаваме нататък.“ Надявам се и от другата страна на границата да има такива гласове.


Вашето послание към гражданите на Гоце Делчев?

– Уважаеми приятели от Гоце Делчев, ако някога сте се чудили какво остава от историята ви в Гърция – елате на 4 и 5 юли в Като Неврокопи. Ще видите, че не всичко е изгубено. Ще видите, че паметта ви се пази – в мрамор, в песни, в очи. Добре дошли у дома.


{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search