СУ „Христо Ботев“ – Вълкосел: Училището отличник остава без желаещ директор, конкурсната процедура е прекратена
Средно училище „Христо Ботев“ във Вълкосел, прочуло се с впечатляващите си резултати на държавните зрелостни изпити по математика, е изправено пред необичаен проблем – липса на желаещи да оглавят директорския пост. Конкурсната процедура за заемане на длъжността беше прекратена със заповед на началника на РУО Ивайло Златанов, тъй като нито един педагогически специалист не е подал заявление.
Този факт е особено изненадващ предвид отличните постижения на училището. През изминалата учебна година 14 от общо 34 дванадесетокласници са избрали математиката като втори държавен зрелостен изпит по профилиращ предмет. Те са постигнали среден успех „Много добър” (4.96), което ги нарежда на 26-о място в страната сред училищата с над 10 зрелостници на матура по математика, изпреварвайки дори някои елитни математически гимназии.
Освен това, 44% от студентите в община Сатовча, които учат медицина, стоматология и фармация, са възпитаници на СУ „Христо Ботев“, което е с почти 100-годишна история и е единственото учебно заведение в населеното място.
История на управлението и настоящи предизвикателства
Училището е било ръководено от Митко Джуков в продължение на 35 години, преди той да се пенсионира през 2020 г. Тогава конкурсът е спечелен от Красимир Даутев, а към настоящия момент временно изпълняващ длъжността е учителката по български език и литература Инсафа Мустафа.
Според бюджета за 2024 г. в СУ „Христо Ботев“ се обучават 310 ученици, а персоналът наброява 52-ма души – 41 педагогически и 11 непедагогически специалисти. Сред предизвикателствата пред училището е фактът, че през тази година средно образование завършиха две паралелки, докато в осми клас влиза само една.
Повтарящ се проблем
Липсата на желаещи да оглавят училища не е прецедент в Пиринско. При конкурсите, проведени през 2024 г., процедурата е била прекратена за ОУ – Годешово по същата причина. За временно изпълняващ длъжността там е бил назначен Асан Фърговали, който сега е сред допуснатите до участие в конкурси. С подобен мотив – нито едно подадено заявление – са се провалили и конкурсите за директори на Професионалната техническа гимназия в Кюстендил и началното училище в Раждавица.
Ситуацията в СУ „Христо Ботев“ – Вълкосел повдига въпроси за причините зад нежеланието на педагогически специалисти да заемат ръководни позиции, въпреки очевидния успех и потенциал на учебното заведение.
Be the first to leave a review.