Левове в евро: Отиват ли си чейнджбюрата след въвеждане на еврото?

Докато политици и общество продължават да се дърлят за предимствата и недостатъците на еврото, един цял бизнес сегмент е на път да бъде занулен. Забравете за онези будчици, които десетилетия наред бяха неизменна част от градския пейзаж – прословутите „чейнджове“, където баби и бизнесмени мълчаливо обменяха „сиви“ пари. Тяхната ера, изглежда, приключва със задаващата се еврозона. ​

 

Още към края на януари 2025 г. НАП отчете 889 фирми, занимаващи се с валутна обмяна – парадоксално, дори с 11 повече от предходната година. Явно страхът от еврото е извадил на светло още „спестявания под дюшека“. Но въпреки официалните данни, реалността е по-шокираща: проучване на  Топ Преса разкрива, че в страната оперират близо 1500 обменни бюра, даващи препитание на около 5000 души.

Само в Пловдив и региона – 150 обекта, превърнали площад „Гроздов пазар“ в легендарна „зона на чейнджбюрата“, където от 12 бюра са останали 5, но все така тайнствено привличащи най-вече чуждестранни студенти.

Хърватският прецедент: Мрачно предсказание или спасителен пояс?

​Ако се позовем на опита на Хърватия, която вече мина по този път, картината е повече от мрачна. Само през първата година от приемането на еврото три четвърти от хърватските чейнджбюра затвориха врати. От 1080 останаха едва 293. Година по-късно, броят им падна до 213, като три големи вериги контролират почти целия пазар.

​„Икономически просто няма смисъл да стоим отворени за една четвърт от досегашната работа и оборот“, признава Михаил Попов, съсобственик на малко обменно бюро под тепетата. За него и хиляди като него, 1 януари 2026 г. ще бъде не просто дата в календара, а краят на един цял бизнес модел.

Поне 70% от оборота им идва от обмяната на левове за евро и обратното. Макар и маржът да е минимален, обемът е това, което ги държи живи. „Печалбата ни от евровите сделки е около 50-60 процента от общия оборот“, допълва Попов. ​

Големите се прегрупират, малките – пред затворен кепенк

​Докато малките чейнджбюра вече се готвят да сложат катинари след изтичането на едномесечния преходен период за разплащане с двете валути, големите играчи отдавна търсят спасение. „Тавекс“, една от най-стабилните компании, от години инвестира сериозно в търговия с благородни метали и дори притежава лиценз за платежна институция. Още през 2024 г. те анонсираха разработването на нови услуги, които да компенсират неизбежния срив във валутната търговия. ​Но какво остава за стотиците малки обекти и хилядите хора, заети в този сектор?

Без съмнение, те ще последват примера на Попов. И така, докато финансовите акули плуват в нови води, малките рибки просто ще изчезнат.

​Еврото идва: Спестовниците – „спасени“ от банките, а другите? ​

Междувременно, темата за еврото продължава да вълнува и спестовниците. „Не е нужно да чакате последния момент“, съветват финансисти, „най-лесният и сигурен начин е да внесете левовете си в разплащателна сметка в банка. След 1 януари 2026 г. банката автоматично ще ги превалутира в евро – без такси, без загуби.“ ​Звучи успокояващо, нали?

Но докато банкерите ни обещават безпроблемен преход, а чейнджбюрата се подготвят за изчезване, остава големият въпрос: Дали автоматичното превалутиране ще е наистина без загуби за всички?  Или просто ще сменим познатото лице на чейнджбюрото с още по-непрозрачните условия на банковата система?

В крайна сметка, докато малките валутни бюра губят битката за оцеляване, оставяйки хиляди без работа, големите финансови институции ще се радват на монопол, а историята показва, че монополите рядко са в полза на потребителя. ​Може би носталгията по чейнджбюрата няма да е само заради тяхната емблематичност, а заради усещането за избор и достъпност, което те предлагаха.

Влизайки в еврозоната, изглежда, ще търгуваме тази достъпност и възможност за маневриране за една стандартизация, която тепърва ще покаже истинската си цена. Дали това е цената на прогреса или просто поредната стъпка към пълната доминация на няколко гигантски банки? Тепърва предстои да разберем.

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search