Илинден в Югозападна България: Свети Илия – вечен пазител и покровител на българския дух в Пиринския край
Утре, 20 юли Българската православна църква почита паметта на свети пророк Илия – един от най-великите измежду старозаветните праведници, могъщ изобличител на езичеството и предвестник на истинната вяра в единия Бог.
Християнската църква го нарича още от древността „Пророк и предсказател на великите Божи дела“, „Ангел в плът“ и „Предтеча на Второто Христово Пришествие“.
Старозаветният пророк Илия живял около 900 години преди Рождество Христово и бил родом от град Тесвия в Палестина. Когато се родил, баща му получил видение – внушителни мъже го поздравили, повили бебето с огнени пелени и го накърмили с пламък. Смутен, той разказал това на свещениците в Йерусалим, а те го успокоили с думите: „Не бой се, твоят син ще живее в светлина и ще съди израилския народ с огън и меч“. Това обяснява и името на пророк Илия, което означава Сила Господня. Хората от всички времена са оказвали почит към неговата нравствена извисеност и духовна близост с Бога. И до днес стъпките му в Палестина се смятат за осветени от силата му.
Денят на свети пророк Илия е сред най-почитаните от българския народ празници. Няма църква в страната, в която да не се отслужва тържествена света литургия.
Много от православните храмове у нас, особено в Югозападна България, носят името на Пророк Илия, украсяват се с неговата икона, а християните търсят небесното му покровителство. Вярващите почитат светеца, който е покровител на светкавиците и гръмотевиците и пази реколтата на стопаните от пожари.
Най-честити на празника са именниците и занаятчиите – кожухари, самарджии, фурнаджии, защото свети пророк Илия е техен патрон – покровител.
Този празник в България носи и друг знак – Илинденско-Преображенското въстание от 1903 г.
Това е едно от най-пламенните и трагични събития в историята на страната ни по време на турското робство, тежка последица от решенията на Берлинския конгрес след Руско-турската освободителна война.
Илинден – жив символ на вярата и традицията в Югозападна България
Както бе споменато, особено в Югозападна България, почитането на Свети Илия е дълбоко вкоренено в народната памет и се проявява с изключителна сила. Подготовката за утрешния празничен ден е навсякъде, а множество населени места се оживяват от духа на традицията.
В гоцеделчевското село Добротино усилено се подготвят да посрещнат Илинден.
В началото на селото се намира манастирът „Свети Илия“, чийто храмов празник отдавна е прераснал в мащабен църковен събор и истински празник на цялото село.
Подобна е и картината на един километър над хаджидимовското село Лъки, където се извисява много стар параклис, носещ името на свети пророк Илия. Този свят кът беше възстановен преди 15 години благодарение на средства от дирекция „Вероизповедания“ към Министерския съвет, подкрепени от дарения и всеотдаен доброволен труд от местното население, свидетелство за силната вяра.
В село Нова Ловча, община Хаджидимово храмов празник утре също има църквата „Св. Пророк Илия“. По традиция ще бъде отслужена празнична света литургия и ще се раздаде курбан.
Илинден честват в село Тешово.
В Пиринско, село Влахи също ще почете празника със своята възрожденска църква „Свети Илия“, обявена за паметник на културата, което подчертава не само духовната, но и историческата стойност на това място.
Ето колко силна е почитта към светеца, че в 7 населени места в Симитлийско празнуват утре, като курбаните за здраве се раздават в два дни, за да обхванат всички желаещи да се преклонят пред светеца.
Миряни ще се съберат край оброчището в село Ракитна. Тази местност високо в планината е известна с целебната си сила от незапомнени времена. Белег на оброчището е дъб, чиято възраст надхвърля 500 години. Под дебелата му сянка през 2003 година местните съградиха параклис с пари от дарения. Така, до ден днешен мястото остава много посещавано и уважавано от всички почитащи Св. Илия.
Курбан за здраве ще бъде раздаден и при параклиса „Св. пророк Илия“ в село Брежани, местността Присадна. Жителите на Градево също ще отбележат своя храмов празник с курбан, а вечерта ще има и празнична програма.
Край Полена в местността Ширината и в село Сухострел също отбелязват празника. Към тези места се присъединяват и селата Брестово и Горна Железница, които също празнуват.
Всяко от тези места, със своите храмове, параклиси и оброчища, е живо доказателство за дълбокото почитане на Свети Пророк Илия в Югозападна България. Той е не само покровител на светкавиците и гръмотевиците и пазител на реколтата, но и вечен символ на силата на вярата и непреходните български традиции.
Be the first to leave a review.