Само в toppresa.com!ОДРИНСКИЯТ ДВОРЕЦ ВЪЗКРЪСВА: Турция възстановява забравено съкровище на Османската импери
Одрин, Турция – Един от най-значимите архитектурни комплекси от Османската епоха – дворецът в Одрин, се възражда с мащабен проект, който ще го превърне в нова културна перла на Балканите. Реставрацията, ръководена от Националните дворци на Турция, е наполовина завършена и вече разкрива част от величието, което дворецът е притежавал през вековете.
Президентът на Националните дворци, д-р Ясин Йълдъз, лично заяви пред медиите, че обектът е от „изключително значение за световното културно наследство“. По негови думи, основната част от проекта – павилионът Джиханюма – вече се вижда ясно, а в хода на разкопките са разкрити и части от старите крепостни стени на комплекса.
„Работим на площ от приблизително 1200 акра, като част от мащабен план, вдъхновен лично от президента Реджеп Тайип Ердоган“, заяви Йълдъз. „Само в този участък вече се трудят около 300 души всеки ден – археолози, реставратори и строителни екипи.“
Дворец-сестра на Топкапъ
Едно от най-интересните сравнения, направени от експертите, е между Одринския дворец и Истанбулския дворец Топкапъ. Д-р Йълдъз подчерта, че двата обекта имат „сестрински“ характер, както по архитектура, така и по дворцова структура:
„Ако погледнем само разкритите структури от XV-XVI век, можем да кажем, че около 50% от историческия обем е вече възстановен. Но също така съхраняваме и ценни останки от XVII, XVIII и XIX век – някои от които са в изключително добро състояние“, добави той.
История, градини и музей на открито
Освен реставрация на сградите, в проекта влиза и пълно възстановяване на дворцовите градини, вдъхновени от такива в Гюлхане и Долмабахче. Специалисти по растителност и подземна хидротехника са ангажирани с възстановяване на градините в автентичен стил – с оригинални растения и канали за напояване, характерни за османския период.
„Планираме и съвременни музейни практики – в павилионите на района Махмудие, както и музей на открито, базиран в естествената среда на третия двор на двореца“, допълва Йълдъз.
Според разработения Генерален план, проектът ще премине през четири ключови фази, включително и рехабилитация на по-отдалечени участъци и исторически градини.
Краят на проекта – в рамките на 2,5 години
Финалът на реставрацията е планиран за края на 2027 година. До този момент, обектът вече привлича вниманието на академичните среди и туристическите агенции. Очаква се след пълното му възстановяване, Одринският дворец да стане централен обект в турската историческа и културна карта, както и в балканския културен маршрут.
Елиф Кара
Наш кореспондент в Одрин
www.toppresa.com ще продължи да следи развитието на проекта и ще ви информира своевременно за напредъка на тази забележителна трансформация.
Be the first to leave a review.