И докато министерството се похвали с "увеличение с 30 млн. евро на бюджета на процедурата за технологична и екологична модернизация", защо тези средства не достигат до хората, които са най-потърпевши?

Пари за Гоцеделчевския край -НЯМА! Градушките мачкат, МЗХ си брои милионите, земеделците плачат!

Дрънкането на празни приказки и размахването на милиони евро от страна на Министерството на земеделието и храните продължава, докато земеделците от Гоцеделчевския край са оставени да се борят сами с природните стихии и безхаберието на управляващите. Вчера, докато министър Тахов и неговите заместници се хвалят с европейски средства, които, разбира се, ще бъдат „оптимално използвани“, реалността на терен е брутална и отчайваща.

„Грандиозни“ планове насреща, а бедствието е ежегодно

Вчера, срещата между МЗХ и АЗПБ звучи като поредния парад на суетата, където се говори за напояване, борба с градушки и стимулиране на производството. 1.5 милиарда лева за доизграждане на 6 язовира? Прекрасно! Намаляване на разходите за вода с 80%? Фантастично! Генератори със сребърен йодид от Франция и Испания? Звучи като научна фантастика за нашите земеделци. Но нека си погледнем истината в очите.

Докато високопоставените чиновници чертаят схеми и усвояват средства, селата около общините  Гоце Делчев, Гърмен и Хаджидимово всяка година биват буквално опустошавани от градушки.

Ето какво се случва всяко лято:

2024 година (юли): Поредна мощна градушка удря Хаджидимово и околните села, унищожавайки реколта от тютюн, царевица, зеленчуци. Хората са отчаяни, защото това е поминъкът им. Обезщетения? Минимални или по скоро никакви.

2023 година (юни): Сериозни щети в землищата на Гърмен, Дебрен, Огняново, където отново градушка с големина на лешник помита всичко по пътя си. Домати, пипер, картофи – цели ниви са съсипани за минути. Обещания? Колкото искаш! Резултати-никакви!

2022 година (юли): Село Мусомища край Гоце Делчев е тежко засегнато, а земеделците говорят за 100% унищожена продукция. Хората са принудени да теглят кредити, за да се издържат. Сценарият е ясен. Отново обещания…

2021 година (август): Град с размерите на орех унищожава посеви в Садово, Дъбница, Корница. Хората са безпомощни, а държавата е някъде далеч в своите „преговори с ЕК“.

2025 година (27 юни): За трета поредна година на същата дата, градушка буквално връхлита и съсипва всичко в Гърмен, Дебрен, Дъбница и Огняново. Пореден удар за земеделците, които вече са на колене!

Всяка година историята се повтаря. Всяка година семейства остават без доходи, а трудът им отива на вятъра.

И докато министерството се похвали с „увеличение с 30 млн. евро на бюджета на процедурата за технологична и екологична модернизация“, защо тези средства не достигат до хората, които са най-потърпевши? ОТНОВО ЩЕ ПОПИТАМЕ! Защо години наред няма изградена адекватна система за защита от градушки в този регион?

Къде са парите за нашите земеделци?

Вместо да се изграждат командни пунктове „на изток от Плевен“(както бе съобщено от ръководството на Министерството на земеделието и храните на срещата с АЗПБ), където може би градушките не са чак толкова унищожителни, защо няма такъв пункт и ракетни площадки около Гоцеделчевския край, където бедствието е ежегодно? Защо се говори за „не пречат на въздушния трафик“, когато реалността е, че земеделците са смазани от градушките, а не от самолети?

Докато министър Тахов успокоява, че „ще бъде ползван и внедреният от Франция и Испания способ с генератори със сребърен йодид“, защо досега не е ползван? Защо не е внедрен спешно там, където е най-необходим?

Венцислав Върбанов от АЗПБ окачествява срещата като „ползотворна и навременна“. За кого, господин Върбанов? За чиновниците, които си раздават обещания, или за отчаяните земеделци, които гледат как трудът им се превръща в пепел?

Конструктивен диалог с браншовите организации е едно, а реални действия за спасяване на поминъка на хората – съвсем друго.

Бездействието е престъпно

Нашите земеделци не искат празни думи. Те не искат статистически отчети за усвоени средства. Те искат реална защита, искат да знаят, че тяхната продукция, техният труд, няма да бъдат унищожени за секунди от поредната градушка. Искат справедливи и навременни обезщетения, когато бедствието все пак се случи. Време е Министерството на земеделието и храните да спре да живее в свой собствен свят на европейски проекти и красиви статистики. Време е да обърне внимание на истинските проблеми на българските земеделци, особено в райони като Гоцеделчевския край, които са системно пренебрегвани и изоставени на произвола на съдбата.

Бездействието в тази ситуация е не просто некомпетентност, то е престъпно!

Медийна група Топ Преса, ще продължи да следи отблизо този казус и да подкрепя безусловно всички земеделски производители и засегнати от природните бедствия. Ние няма да спрем да настояваме за реални действия и адекватна държавна подкрепа! Такава, каквато заслужават абсолютно всички земеделци!

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search