Ситуацията ескалира дотолкова, че общността се готви да организира спешна подписка до Прокуратурата.

Кошмар в село Борово: Бивш граничен полицай тероризира селото, жителите готвят подписка до Прокуратурата

Жителите на иначе тихото село Борово живеят в постоянен страх заради неадекватното и агресивно поведение на бивш граничен полицай, известен с инициалите А. А. Твърди се, че мъжът, за когото се говори, че притежава „жълта книжка“, тероризира селото, излизайки само късно вечер, за да преследва хора. Кулминацията на напрежението обаче достигна своя връх с няколко фрапиращи инцидента, касаещи дома на кмета на селото, които представляват серия от сериозни нарушения, засягащи личната неприкосновеност и обществения ред, съгласно българското законодателство.

Този сигнал достига до редакцията на медийна група Топ Преса от отчаяни жители на Борово, които търсят помощ и адекватно решение на проблема, тъй като ситуацията изглежда изключително деликатна и сложна за справяне на местно ниво.

Според информация от местни жители, мъж с инициали А. А. е „влизал три пъти в къщата на кмета Митьо, наблюдавайки спящата му съпруга“. Тези шокиращи нахлувания представляват рецидивиращо нарушение на личната неприкосновеност и се класифицират като домашно посегателство по чл. 170 от Наказателния кодекс на Република България.

Цитираният член гласи:  Чл. 170, ал. 1 от НК: „Който влезе в чуждо жилище, без съгласието на неговия обитател, или остане в него против волята му, се наказва с лишаване от свобода до една година или с пробация.“

С оглед на „рецидивиращото“ естество, деянията придобиват още по-голяма тежест.

При последното си влизане, натрапникът А. А. е бил засечен и е бил принуден да избяга през задния вход, за да се измъкне. Това постоянно присъствие и преследване може да се тълкува и като закана с престъпление, създавайки усещане за непосредствена опасност. Подобно поведение не само тероризира индивиди, но и грубо нарушава обществения ред, подкопавайки чувството за сигурност в цялата общност.

„Цяло село ги е страх от него,“ споделя местен жител, пожелал анонимност от страх за собствената си безопасност. „Излиза само късно вечер, гони хората и влиза в чужди имоти. Не знаем какво да правим.“

Необходимост от адекватни мерки и законови действия

Ситуацията в Борово е изключително деликатна, тъй като включва лице, за което се предполага, че има психични проблеми, което усложнява възможностите за бърза реакция. Информацията сочи, че призованата полиция е изпитала затруднения да предприеме категорични действия, вероятно поради спецификата на случая, който изисква намесата на специализирани институции. Това подчертава необходимостта от координация между различните власти и по-широк институционален подход за разрешаване на проблема.

В този конкретен случай, ако А. А. действително страда от психично разстройство, което го прави опасен, българското законодателство предвижда ясни механизми за действие:

  1. Принудително настаняване и лечение по Закона за здравето: Съгласно чл. 155 от Закона за здравето, във връзка с чл. 146, ал. 1, т. 1 и 2 от същия закон, на задължително настаняване и лечение подлежат лица с психически разстройства, които „поради заболяването си могат да извършат престъпление, което представлява опасност за близките им, за околните, за обществото или застрашава сериозно собственото им здраве.“

Кой може да поиска: Искане за задължително настаняване и лечение може да бъде подадено от близки, управител на лечебно заведение, но най-вече, и това е от ключово значение в подобни ситуации – от прокурора.

Процедура: Производството се разглежда пред Районния съд, като участието на прокурор и служебен защитник е задължително. Назначава се съдебно-психиатрична експертиза, която да оцени състоянието на лицето.

  1. Принудителни медицински мерки по Наказателния кодекс:

Ако лицето е извършило общественоопасно деяние в състояние на невменяемост (поради психично заболяване) или психичното му състояние е настъпило след извършване на престъпление, съдът може да приложи принудителни медицински мерки съгласно чл. 89 от НК.

Тези мерки включват: Чл. 89, б. „а“ от НК: Амбулаторно наблюдение и лечение. Чл. 89, б. „б“ от НК: Принудително лекуване в обикновено психо-неврологично заведение.

Чл. 89, б. „в“ от НК: Принудително лекуване в специално психо-неврологично заведение или отделение – мярка, предвидена за лица, „които поради психичното си състояние и характера на стореното са особено опасни за обществото и близките им.“

В случая с А. А., с оглед на рецидивиращите нахлувания, заплахите и нарушаването на обществения ред, което очевидно създава „особена опасност за обществото и близките“, Прокуратурата би трябвало да се намеси и да прецени дали има основания за прилагане на някоя от тези законови разпоредби, за да се осигури както безопасността на жителите, така и адекватна помощ за въпросното лице.

Ситуацията ескалира дотолкова, че общността се готви да организира спешна подписка до Прокуратурата.

Жителите на Борово настояват за незабавни и ефективни действия, за да се гарантира тяхната безопасност и да се спре терорът, който А. А. упражнява над селото. Очевидно е, че липсата на адекватна реакция до момента е довела до опасна ситуация, която може да има трагични и необратими последици.

Този случай повдига сериозни въпроси не само за личната сигурност на жителите на Борово, но и за необходимостта от по-ефективен и координиран подход от страна на всички институции – полиция, прокуратура, съд и здравни власти – за справяне с подобни сложни ситуации, които засягат както обществения ред, така и живота и здравето на хората.

 

{{ reviewsOverall }} / 5 Users (0 votes)
Rating0
What people say... Leave your rating
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Start typing and press Enter to search