Топ Преса на гости на Еко селище Глинени къщи „Под скалите“
Тома ХАРИЗАНОВ
Еко селище ГЛИНЕНИ КЪЩИ „ПОД СКАЛИТЕ“ разполага с шест къщички, всяка със своя уникална форма и вътрешна архитектура, от които произлизат и техните имена – Охлюв, Езерцето, Детелина, Винарна, Панорама и Зимна градина. Обединява ги едно нещо – всички са изградени по забравена автентична технология на старите майстори, като са използвани единствено екологични местни материали – камък, дърво и глина със слама, а покривите са с каменни тикли. Стените са от трамбована глина – прекрасна изолация, която спомага за поддържането на постоянна влажност (около 50 %). Затова през лятото е прохладно, а през зимата – топло. На Ваше разположение е и покрита барбекю зона за тридесет човека, с глинена фурна за печене, скара на дървени въглища и зидана печка. Уникалното съчетание на климатичните условия на региона с екологичния фактор на селището ще направят Вашия престой пълноценен и незабравим.
Докато се наслаждавате на своя престой при нас, може да посетите различни места, характерни със своята природа, архитектура или стил. С някои от тях може да се запознаете тук.
С. ИЛИНДЕНЦИ
Село Илинденци е разположено високо над левия бряг на р. Струма, в западните склонове на Пирин планина, на 440 м н. в. Заобикалящата го природа е изключително живописна. Забележителните форми на релефа са множеството причудливи скални феномени: Черната скала, Тасевата скала, Медена скала, Мирова скала, Кутлева скала, Щавенска скала, Куклицата, скалният ансамбъл в местността Зандана и др. формиращи цял комплекс в и около с.Илинденци. Характерна особеност на Пиринската част е наличието на 18 пещери в района на с.Илинденци. Пирин планина дава богати възможности за отдих и туризъм. Високопланинските езера и пасища формират неповторим пейзаж.
ХИЖИ В РАЙОНА НА СЕЛОТО
Синаница (2516 м.), наричан още Разцепения връх, Варовитата чука или Чуката, е връх в Пирин. Издига се на Синанишкото странично било, на югозапад от връх Георгийца и на запад от Момин връх. Изграден е от розово-сив мрамор. Има характерен разцепен вид. Североизточната му 200 метрова отвесна стена е алпийски катерачески обект от категория „а“. От върха при ясно време се разкрива красива гледка към Кончето и в. Вихрен на североизток до в. Каменица на югоизток. От едноименната хижа до върха може да се стигне за час. До него може да се стигне от хижите Вихрен, Беговица (Каменица), Яне Сандански или заслон Спано поле. Всеки от преходите е между 2 и 6 ч.
ПЛАНИНСКИ ТУРИЗЪМ
Характерна особеност на Пиринската част е наличието на 18 пещери в района на с.Илинденци. Пирин планина дава богати възможности за отдих и туризъм. Пред гостите на Еко селището стоят редица възможности за активна почивка – планински туризъм, съобразен с различните нива на подготовка – от леки, по-скоро туристически маршрути до екстремни и спиращи дъха преходи. Може да посетите и изследвате редицата пещери, или да се отдадете планинско колоездене. От селото тръгват множество туристически пътеки из Пирин с посещения на многобройни карстови пещери и величествени върхове. Еко селището разполага с планински велосипеди, които може да наемете за различен период от време.
ПЕЩЕРА ЗАНДАНА
Близо до нас са разположени забележителни по формите и размерите си скални разломи. В най-южния от тях е заклещена огромна скала, оформила грандиозна по размерите си скална арка. Местното население нарича тези огромни разломи в скалите „Зандани”. Вярва се, че тук, някога в „турско време“, били запирани престъпници. Изследваният паметник има характеристиката на тракийско мегалитно светилище, в което основно е използван и дообработен природният код – скалния разлом, където навярно били почитани подземните божества. С построяването на скалната арка, към култа било добавено и почитането на слънчевото божество, идентифицирано с тракийския бог Дионис-Сабазий.
ЕТНОГРАФСКИ КОМПЛЕКС МЕЛНИК
Мелник се намира в планински район в югозападните поли на Пирин планина. Разположен е в живописна местност на 22 километра югоизточно от град Сандански на 437 m надморска височина. През градчето протича Мелнишката река, ляв приток на Струма. Мелник е изходна точка за хижа Пирин и хижа Малина. Традиционно почти всяко семейство отглежда лозя и произвежда вино за собствена консумация и за продажба на дребно. В наши дни регионът на Мелник се радва на възраждане на лозарството и винопроизводството. Няколко нови, модерни винарни са построени и функционират (Вила Мелник, Синтика, Орбелус и др.), произвеждайки висококачествено вино от местни и международни сортове.
РОЖЕНСКИ МАНАСТИР
Роженският манастир е един от най-интересните и важни религиозни и културни центрове на територията на България. Намира се на 6 километра източно от град Мелник. Своеобразното му географско положение определя както ролята му на посредник в многовековното културно взаимодействие на балканските народи, така и рядката екзотична красота на заобикалящата го природа. На югозапад от манастира е планината Славянка (Боздаг), по чийто хребет минава днес границата между България и Гърция. На североизток се открояват с причудливите си очертания знаменитите мелнишки пясъчни скали (плиоценски езерни образувания),които оформят предпланинското понижение към долината на река Струма.
С. ОЩАВА – МИНЕРАЛНИ ИЗВОРИ
Ощавските минерални бани, накратко наричани Баните, са група от пет минерални извора, намиращи се на около 600 м надморска височина, но практическо приложение имат само два от тях. Хладката баня се намира на 3 км североизточно от Стара Кресна в местността Банището. Използваният извор е с постоянна температура 38оС и много помага в лечението на опорно-двигателния апарат и заболяванията на нервната система. И двата извора са подходящи за общо укрепване на организма. Ако сте се натоварили с гребането през деня, горещата баня ще ви се отрази наистина добре.В селото има и мандри и ако желаете може да си закупите съвсем прясно и сирене и кашкавал.
Be the first to leave a review.