Смъртоносен газ пробива при градеж на тунела „Крупник – Кресна“
Ралица ВАСИЛЕВА
Естествена завишена радиоактивност и изтичане на газ радон – това са още от големите рискове при строеж на „Дълъг тунел“ през Кресненското дефиле – такива са заключенията на българските учени и строителни експерти, като редакцията на „Труд“ разполага с документацията.
Въпреки че този риск би застрашил живота на строителите, от неправителствените организации от коалицията „За да остане природа в България“ продължават да настояват за реализиране на проекта, на стойност 1,2 милиарда евро.
Зелените с всички сили опитват да извият ръцете на държавата, която миналата година избра в пъти по-евтиния вариант в участъка „Крупник – Кресна“, който включва надземен път с къси тунели и естакади.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯТА
„По отношение на изпълнението на участък от АМ „Струма“ в района на Кресненското дефиле, трябва да се отбележи, че едно бъдещо мащабно строителство би довело до редица опасности от страна на прояви на естествена радиоактивност. Тя ще е предизвикана от пресичането на уранови натрупи и проявления на газ радон, особено при контакта с тектонските зони“, пише в становището си доцент Илия Божков.
Други академични данни, събирани през годините в района, показват, че нивото на естественото гама-лъчение на скалните маси под земята надвишава естествените фонови нива. За радиоактивност пише и в доклад, озаглавен „Анализ и оценка на естествените радиоактивни елементи на терена на АМ „Струма“ Лот 3,2“, изготвен от експертите от „Бондис“ ООД.
„Активните разломи при Крупник и гара „Яворов“ отдавна са проучвани за наличие на радиоактивни елементи. Известно е, че активните разломи или техните сегменти излъчват на повърхността радон. Той идва от големи дълбочини. Тъй като е инертен газ, радонът е много подвижен и може да мигрира през пукнатинните системи и да се натрупва до високи концентрации (…) Високите концентрации на радон в околната среда се смятат за много вредни и предизвикващи рак на белия дроб“, пише в анализа.
Изниква въпросът какво ще се случи, ако този газ започне да се натрупва в тунела още по време на строителството му? Опасен ли ще е за работниците, а след като съоръжението бъде готово – за поддържащия персонал?
В района, където ще преминава мегасъоръжението, непрекъснато се извършват замервания за радон. Стойностите се отчитат в приземието на сеизмичната станция при село Крупник, която е построена върху едноименния разлом. В доклада на „Бонсис“ ЕООД пише, че стойностите на радон се измерват в Бекерел (Bq) на кубически метър. В закрити помещенията нивата не трябва да са повече от между 400 и 1000 Bq на куб. метър.
В самата станция се отчитат стойности до 50 000 Bq на куб. метър – всеки сам може да сметне колко пъти е завишението.
Заключението на експертите е, че повишената концентрация на радон е един от основните негативни фактори за строеж на „Дълъг тунел“ през дефилето.
Изводът накратко е, че такова огромно закрито пространство, каквото ще бъде 15,4-километровото съоръжение, крие огромна опасност от натрупване на радон. Газът е известен още с името „тих убиец“ заради пораженията, които нанася на белите дробове, както и причиняването на ракови образувания в тях.
Зелените сто на сто са запознати с всички експертни становища. Но еколозите не чуват и настояват за мегатунела. На въпроса „Защо“ има много отговори, но всички водят към факта, че зелените всъщност не пазят природата, а преследват собствени финансови интереси.
ДОСКОРО ИМАШЕ И УРАНОВО НАХОДИЩЕ
В продължение на дълги години, в района на Кресненското дефиле съществуваше урановото находище „Крупник 70“, което бе закрито от властите.
Експертите са категорични, че именно находището е свързано с придвижването на радиоактивни елементи през разломните пукнатини.
Като цяло дефилето е едно от местата в България, които са най-богати на радиоактивни елементи. Уран има в гранитите под Кресна, което увеличава естественото гама-лъчение и го прави потенциално опасно.
Според специалистите появата на радиоактивни натрупвания при строежа на „Дълъг тунел“ са неизбежни.
ЕК ОПРОВЕРГАВА ЗЕЛЕНИТЕ ЗА ДЪЛГИЯ ТУНЕЛ „КРУПНИК-КРЕСНА“
Европейската комисия е отворена да одобри съфинансиране на който и да е вариант за лот 3.2 на магистрала „Струма“ – това се казва в официално писмо от Брюксел за казуса с проекта за 15,4-километров тунел през Кресненското дефиле.
Текстът е изпратен до ръководството на политическия клуб „Екогласност“ още в средата на юли миналата година. Оттам коментираха пред „Труд“, че писмото напълно оборва тезата на организациите от коалиция „За да остане природа в България“. Зелените продължават да твърдят, че идеята за „дълъг тунел“ през дефилето е единствената, която ЕК е одобрила. С тези аргументи еколозите все още извиват ръцете на правителството, което преди няколко месеца избра алтернативния вариант за отсечката – наземен път с къси тунели и естакади.
„Условията са въздействието на проекта върху околната среда да е приемливо и че ползите ще са повече от разходите“, уточняват от ЕК.
Според десетки становища на български и чужди експерти дългият тунел ще струва 1,2 млрд. евро, тоест цената му надвишава всички средства, които ще бъдат отпуснати по ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ от ЕС на страната ни до 2020 г. Оценка за въздействието на околната среда за новия вариант ще се прави тепърва, но зелените не спират да обясняват, че само този проект гарантира опазване на биоразнообразието в района.
ПСЕВДОЕКОЛОЗИТЕ ПРОКАРВАТ ЧУЖДИ ИНТЕРЕСИ
Подозренията водят в посока лобизъм на зелените – едни от малкото фирми, които имат капацитета да прокопаят 15,4-километровия участък, са от Швейцария. Именно оттам организациите от „За да остане природа в България“ през последните години получават солидно финансиране, с което реализират десетките си проекти на територията на страната ни.
Be the first to leave a review.