Кристиан Вигенин: Разрешаването на конфликта в Нагорни Карабах изисква политическа воля и готовност за компромиси
„Всеки конфликт е различен и не можем да прилагаме готови рецепти – това, което работи в едни условия, може да се окаже контрапродуктивно в други. Политическата воля обаче стои в основата на всеки резрешен конфликт, на всяко постигнато споразумение.“ Това заяви Кристиан Вигенин по време на срещата на Парламентарната асамблея на ОССЕ в Лайнсвайлер, Германия, посветена на т.нар. замразени конфликти.
„Днес намирането на работещи решения за Нагорни Карабах е по-трудно, защото ситуацията в целия регион е много по-напрегната – противоречията между Русия и Турция, проблемите в Украйна, затрудненото сътрудничество между Русия от една страна и ЕС и САЩ от друга, продължаващите войни и конфликти в Близкия Изток. Това обаче е и повод за още по-активна работа, защото тази клокочеща нестабилност може да доведе до нов взрив на насилие и тогава стотици хиляди може да загубят домовете си, бъдещето си, а много от тях и живота си“, подчерта народният представител от БСП, който е и Специален представител на ПА на ОССЕ за Южен Кавказ.
Кристиан Вигенин препоръча за Нагорни Карабах да се търсят решения в по-широка рамка и да се договори цялостно споразумение с всички детайли, за да бъде устойчиво и да бъде прието от всички страни в конфликта. Той обърна внимание колко важно е преди да се пристъпи към окончателното урегулиране на конфликта, Армения и Азербайджан да създадат необходимата атмосфера то да бъде прието от гражданите. „Не може да има решение, в което едната страна ще се чувства победител, а другата – победена. Необходимо е да се направят необходимите отстъпки и да се дефинира кое е полето на възможните компромиси, принципът „всичко или нищо“ е неприложим.“, подчерта Вигенин на срещата.
В качеството си на Специален представител за Южен Кавказ, Кристиан Вигенин информира участниците в срещата за предстоящата си визита в региона, както и за подготвяната конференция по Нагорни Карабах, която ще се проведе с участието на съпредседателите на Минската група през юли в Тбилиси, по време на годишната сесия на Парламентарната асамблея на ОССЕ в Грузия.
Срещата, в която участваха парламентаристи от 15 страни, се проведе в рамките на германското председателството на ОССЕ.