Николай Великов, студент от Благоевград: Искам хората да са по-активни
Global Citizen е международна програма на студентската организация AIESEC за обмен на студенти от цял свят. Тя е насочена към младите хора, които имат интерес да се запознаят с нови култури и да се развиват личностно и професионално, докато работят за положителна кауза.
Програмата се осъществява чрез оформяне на екип от студенти от цял свят, които заминават за чужбина. Проектите са съсредоточени върху различни каузи като изграждане на междукул- турна толерантност, развитие на младежта в професионална и личностна насока, устойчивост на околната среда, предприемачество, маркетинг, екология и др. Доброволците работят в неправителствени организации, училища или детски градини за срок от б до 8 седмици.
Днес ви представяме Николай Великов, студент по право в пети курс в ЮЗУ „Неофит Рилски“, който разказа пред „Кариери“ за своите впечатления и натрупан опит по време на стажа си в Румъния миналото лято.
МОЕТО ОБРАЗОВАНИЕ ДОТУК
В момента съм студент по право в ЮЗУ „Неофит Рилски“ в пети курс. От образованието си до момента получих контакти с много . млади и амбициозни хора, възможност да се развивам в най-голямата студентска организация AIESEC, където получавам много практически опит и съм заобиколен от хора, които искат да са активни и да допринесат за позитивната промяна в нашето общество. Ако бих променил нещо, то това би било активността у хората, защо-IP^ то днес имаме достъп до световно образование -онлайн, информация на един клик разстояние.
КАК РАЗБРАХ ЗА СТАЖА
Стажът беше доброволчески – международна програма за обмен за 6 седмици, предоставен от AIESEC. Аз самият бях член на организацията, но преминах през процеса, през който всеки обикновен кандидат би преминал. Попълних формата за кандидатстване в www. globalcitizen.bg, член на AIESEC от Благоевград се свърза с мен и обсъдихме моите предпочитания за страните, където исках да замина. Също така трябваше да избера проект с кауза, върху който да работя.
Всички проекти целяха да развият лидерските качества в мен. Бях изправен пред труден избор – международна програма за обмен в над 100 държави и 12 000 различни проекта. Моите колеги от AIESEC ми помогнаха много и ме насочиха към държавите с най-добри проекти и практики и в крайна сметка избирах от 11 държави – Полша, Чехия, Индонезия, Индия, Бразилия, Румъния и др. След това подписах договор, заплатих таксата за стаж, избрах стаж в Румъния (проектът gROw), имах интервю по Skype с AIESEC в Румъния и ме избраха. Изискванията, които имаха към мен е да говоря английски на средно ниво.
МОИТЕ ЗАДАЧИ И ОТГОВОРНОСТИ
Основната ми задача беше да изнасям лекции и семинари за ученици в 12 клас. Всеки ден имах сесии, които продължаваха от два до четири часа и бяха свързани с кариерното развитие на учениците, защото бяха на теми като „Каква специалност е подходяща за мен в университета“, „Как да подготвя първото си CV“, „Как да организирам времето си правилно“ и др. Имах наръчник, където всички сесии бяха почти разработени, но се изискваше доста подготовка от моя страна. За шест седмици изнесох около четиридесет сесии, програмата ми беше доста интензивна и съм крайно доволен от това, защото вярвам, че проектът ще има огромно позитивно влияние върху учениците и ще допринесе за бъдещото им развитие.
ТРУДНОСТИ И ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА
цели да развие лидерските качества във всеки студент. Още с пристигането ми трябваше да изнеса реч пред 300 човека. Напрежението беше голямо, защото никога не бях говорил пред толкова хора. Впоследствие говоренето пред публика ми стана ежедневие. Трябваше да поставя правилния авторитет пред учениците, защото все пак те са тийнейджъри. Без правилното отношение към тях започват да се шегуват и сесиите не могат да бъдат доставени.
Естеството на самите сесии, тематиката, заложена в тях, направи международната ми програма за обмен доста отговорна, защото тийнейджърите ме приемаха като модел за поведение и ме питаха за доста съвети. Разбрах, че проектът ми е бил успешен, когато се разделяхме на автогарата. Седем човека бяха дошли да ме изпратят и всички плакаха. Тогава разбрах, че съм направил нещо наистина значително. Най-голямата трудност беше да се разделя с тях. Преживяването ми беше наистина страхотно. Всеки студент трябва да изпита Global Citizen. ЗНАНИЯ И УМЕНИЯ, КОИТО ПОЛУЧИХ ОТ СТАЖА
Получих умението да работя в екип – нещо, което винаги ми е липсвало. Също така се чувствам много по-уверен да говоря пред публика. Комуникационните ми умения се развиха доста, много по-лесно общувам с непознати. Смея да твърдя, че съм много по-отворен към света и различните култури. Чувствам се по-уверен в себе си, мога да разбирам хората и съм съпричастен към техните проблеми и света като цяло. Получих много неща и може би най-важното е как да се справям с трудни ситуации. Сега знам, че всяка трудност, пред която съм изправен е възможност.
МОИТЕ ИЗТОЧНИЦИ НА ИНФОРМАЦИЯ
Като член на AIESEC знаех за доброволческата програма за обмен и реших да опитам. Всички студенти трябва да бъдат наясно с възможностите, които AIESEC предлага, защото организацията има ценности и наистина цели да развива студентите. Редовно преглеждам karieri. bg, както и други сайтове с подобна насоченост. Също така обичам да се информирам от приятели и кариерни събития.
МОИТЕ ПЛАНОВЕ ЗА РАЗВИТИЕ
Завършвам след около година, ако всичко мине както го планирам. Следващата ми стъпка ще бъде отново стаж с AIESEC, но този път планирам да замина на платен професионален стаж (Global Talent) някъде в централна Европа, където да работя в областта на бизнеса или маркетинга. След това планирам да се върна в България и да приложа всичко научено досега, за да успея да допринеса за развитието на нашата страна, защото смятам, че България наистина има нужда от млади хора, които са мотивирани да работят и да променят нещата в позитивна насока.
КАКВИ УМЕНИЯ ПРИДОБИХ:
- говорене пред публика
- лидерски качества
- умение за работа в екип
- комуникационни умения
- по-голяма отвореност и увереност
- справяне с трудни ситуации
Be the first to leave a review.