ГРАДЪТ: Изоставен археологически обект от първото хилядолетие пр. Хр. тъне в бурени и храсти при село Копривлен
Той се намира вдясно на главния път за Гърция – от Ново Ляски за Копривлен
Археологическият обект е много голям с обитаване през няколко епохи – от късната Бронзова епоха до Средновековието. След изграждането на пътя е запазена само тракийската сграда от първото хилядолетие пр. Хр., която е консервирана и социализирана през 2007-2008 г.
През 1998 г. за първи път са разкрити гробове от късната Античност и ранното Средновековие. През 2007-2008 г. е изпълнен проект за консервация на обекта и неговата социализация за туристически цели. Изградени са паркинг, санитарен възел, масивен навес, алеи, стълбища и площадки. Извършена е и консервация на разкритите археологически останки.
След приключване на проекта не са полагани никакви грижи за поддръжка на обекта. Рушат се части от консервираните стени на античната сграда. Открадната е по-голямата част от оградата на обекта, разбит е санитарният възел, липсват вратите и други елементи. Липсват покривните плоскости на масивния навес, както и електрическите контакти в него. Има хлътвания в настилката от бетонови плочи, като най-лошо е положението около санитарния възел. Липсват всичките капаци на отводнителните шахти,
включително и тези на паркинга. Има сериозни напуквания на подпорните стени, откраднати са дървета и части от водопроводната система. Има откраднати или счупени осветителни лампи.
От бурените към нас стърчат дребни каменни зидове, които са в единствен контакт с бодливи къпини, техните жилави корени и задушаваща прегръдка. Гледката буди само тъга, а стените сякаш се крият от срам в храстите и тревата.
Може да отидете до село Копривлен, да попитате за археологическите разкопки, тъй като и ние трудно ги намерихме, и сами да видите това, което не се описва с думи.
Обектът при село Копривлен е един от малкото разработени туристически обекти в община Хаджидимово, но тя ще се заеме ли с неговата поддръжка, въпросът остава открит?!
Be the first to leave a review.