БУРИ В ЯКОРУДА: Радикални ислямистки фондации плащали на жените в Якоруда да се обличат по строго определен начин?
Ислямският фундаментализъм трудно може да бъде определен и разглеждан като организирано движение.
В България проповедниците на фундаментализма се появяват в началото на 90-те години. Ислямисти- те организират курсове по арабски език и изучаване на Корана в районите, населени с български мюсюлмани. Раздават се големи суми за строеж на джамии и купуване на сателитни приематели, даващи възможност да се гледат телевизионни програми от мюсюлманските държави.
Благоевградска област е сред най-уязвимите откъм нашествие на мюсюлмански секти и нетрадиционни вероизповедания.
Само в Родопите са изградени повече от 1000 нови джамии, като общият им брой значително надминава този на църквите.
Прикрити зад благородните намерения на фондации, емисари от чужбина обикалят селата със смесено население. Най-податливи на фундаменталистки влияния са селата в района на Белица и Якоруда. Първите пробиви на чужди емисари датират още от 1993 г., когато в района пристига семейство пакистанци, легитимирано като политически бежанци.
По-късно службите влизат в дирите им и установяват, че са от сектата „Ахмадия“.
Атакуват основно ромските гета, където успяват да зарибят последователи с пътувания до Германия. Несполучливи обаче се оказват опитите им да проникнат сред мюсюлманите. По-късно прокуратурата внася искане за заличаването на сектата и съдът я забрани.
Малко след това нелегалната организация „Ислямска защита“ хвърля „бомбата“ с открито писмо, в което обявява, че ще се бори за създаване на мюсюлманска автономна област.
Ето част от съдържанието на нейния устав: – „Чл. 3. Оформяне на мохамеданска етническа общност. Създаване на ислямска автономна област (в нея да бъдат включени етническите групи на турците, помаците и ромите, изповядващи ислямската религия), която област да има собствена телевизия, радио, полиция и управленска структура. – Чл. 6. Създаване на план за действие за защита на мохамеданското население при природни бедствия и граждански войни. – Чл. 8.
Издигане на личности от страна на мохамеданите, които да заемат важни държавни постове. – Чл. 11. Затвърждаване на ислямската религия у българите мохамедани. – Чл. 14. Силови действия за сваляне на правителството и институциите, които имат националистически елементи“.
Под този устав има печат, на който е изобразена джамия, опасана с венец. От лявата страна на минарето има звезда и полумесец (символите на турското национално знаме), а от дясната – слънце. От двете страни са изобразени човешки силуети, устремени към джамията. Както се разбира, за българите християни няма място в тази „Ислямска автономна област“.
През 90-те години десетки сирийци, пакистанци, алжирци се женят за жени от Пиринския регион и се заселват трайно у нас. Службите за сигурност са категорични, че за голяма част от тях браковете с наши мюсюлманки са повод за легален престой и развиване на сектантска дейност.
Десетина акции са проведени от ДАНС в последните години в селата Аврамово, Конарско, Бел камен, Горно Краище, Лъжница и др. за изземване на литература, проповядваща радикален ислям. Разследвана е фондация „Вяра“, в чието ръководство са Али Ибрахим Ходжа и Ахмед Хасан Ахмед от с. Аврамово, както и Муса Исмаил Дурлу от с. Три мата са имами и проповядват официално в джамии в Якорудско и Велинградско, четат лекции като оторизирани лица от Главното мюфтийство. ДАНС обаче се добира до информация, че фондацията се явява основен проводник на нетрадиционни идеи и на арабския тип ислям сред българските мюсюлмани.
Тогава официално службите обявяват, че членовете на фондацията и техните близки поддръжници разпространяват и проповядват идеология, близка до течението салафизъм и крайно радикалното течение уахабизъм, което е съпроводено с процеси на разделение, верска ненавист и омраза, и поява на конфликти сред мюсюлманската общност, която в България традиционно из повядва сунитско-ханефитски ислям. Членовете на фондацията са завършили висше духовно образование в Саудитска Арабия, предполагаше се, че именно оттам идва финансирането, но не по официалния банков път. През 2008 г. членовете на фондацията са привиквани за профилактични беседи в ДАНС и получават предупредителни протоколи, че застрашават националната сигурност. По-късно фондацията е заличена от регистрите на съда.
В последните години се наблюдава коренна промяна в начина на обличане на жените в селата от Якорудско-Велинградския край. Вместо пъстрите шалвари те все по-често обличат манта
до земята, а мъжете пускат необичайно дълги бради, което драстично ги отличава от традиционния мюсюлмански дрескод. Заговори се дори, че радикални ислямистки фондации плащали на жените да ходят по строго определен начин.
В джамиите в Аврамово, Св. Петка, Горно Краище, Доспат, Смолян, Рудозем и др. села често пристигали странни чужденци за по няколко дни уж на поклоннически туризъм.
Вестник „Топ ПРЕСА“
Be the first to leave a review.