Да построим заедно Кулиното! Да подкрепим Разлог!
Жители на община Разлог протестират срещу спрени проекти за туристическа зона „Кулиното”.
По думите им общинските съветници са приели и възложили за изготвяне на проекти за обходен път, който да води до местността, където има и ски писта. Министерството на околната среда и водите не ги е приело и вместо това издало заповед за защитена зона „Круше”.
Чрез тази заповед се забранява на община Разлог да изпълни своите екоп- роекти, обясняват от НАБЧ (Национална- та асоциация „Българско Черноморие“ в общината).
„Законът за биологичното разнообразие е единственият в цяла Европа, който позволява издаване на заповеди със забрани, които не могат да бъдат обжалвани в съда. Това ползва единствено и само вилнеещия еко- рекет, осъществяван от т.н. утвърдили се зелени НПО”, категорични са от асоциацията.
На проекта за разширение на ски зона Кулиното край Разлог местните хора възлагат големи надежди за развитието на туризма в региона. Според експерти от Общината обаче реализацията му до голяма степен зависи от новия план за управление на парк „Пирин”.
Преди години Общината е разработила проект за развитие на ски зоната. Той включва и две нови писти, които са изключени от границите на парк „Пирин”.
За развитие на ски зона Кулиното настояват и хората в Разлог. Предвижда се в близост до ски зоната да бъде изграден и панорамен път от Предел до Банско, по който ще се движи електрическо влакче. Ще има и велоалея, както и други туристически атракции. Тези обекти обаче са в непосредствена близост до парк „Пирин”. Затова, според експерти от общината, е важно да бъдат внимателно проучени възможностите за обособяване на зони за туризъм в парка, да се посочат допустимите дейности в тях и решението за това да намери място в новия план за управлението му.
Община Разлог от години заявява амбициите си да догони Банско като световен зимен курорт чрез изграждането на „Ски и голф комплекс Кулиното”. Той е част от идеята за обединение на ски зоните в Банско, Добринище и Разлог и трябва да промени съдбата на десетки населени места в Югозападна България. Площта му е около 366 хектара и включва две нови голф игрища (в Кресна и в Симитли), 102 км писти и 33 км ски лифтове, в това число и „гондола”.
Трасетата на ски пистите и лифтовете са подбрани така, че почти не засягат териториите на клека в Национален парк „Пирин” и няма да нарушат природния баланс в района.
Проектът „Ски и голф комплекс Кулиното” обхваща най-западния дял на Пирин между Даутов връх и връх Пирин. Инвеститорите „Балканстрой” АД и община Разлог твърдят, че той ще осигури препитание на хора не само от Разлог и Банско, но и от Белица, Якоруда, Кресна, Симитли, Сандански… По него се работи от 1993 г. – изготвен е подробен устройствен план за териториите, който е одобрен от Областния експертен съвет по устройство на територията. Първоначалната инвестиция в Кулиното ще бъде около 371 млн. лева, а общият ефект от вложените средства ще надхвърли 678 млн. лева. Всяка година той ще създава 834 работни места, като дългосрочно броят им ще достигне близо 8500.
Малка част от проект „Кулиното” попада в територията на Национален парк „Пирин”. Затова инвеститорите са предвидили специални мерки, които да гарантират опазването на природата. Сред тях са залесяване, подобряване превенцията от пожари, целенасочена защита на редките видове, регулиране на неконтролираната паша.
Ефектът на „Ски и голф комплекс Кулиното” върху региона беше проучен от една от най-големите консултантски компании в сферата на макроикономиката „Индъстри уоч”. Експертите й са категорични, че той ще помогне да се преодолее безработицата в региона и ще повиши значително доходите на местното население. Едновременно с това Пирин ще се превърне в най-модерната планинска курортна зона в Югоизточна Европа и туристическа дестинация от световно значение.
За да стартират работа по проекта, инвеститорите чакат промяна на Плана за управление на Национален парк „Пирин” и разрешение за изготвяне на ОВОЗ. Разчитат на волята на правителството да развива икономиката. И казват, че това е шансът на региона да се развива – в противен случай хората ще бъдат без работа, а градове като Кресна, Симитли и Разлог някой ден ще трябва да бъдат закрити…
Подобно на общините Банско и Добринище Разлог иска да им бъде им бъде разрешено да използват не повече от 8% от територията на националния парк.
Общините по отделно не са конкурентоспособни, трябва да се мисли на регионално ниво, защото това са регионални проблеми.
Развитието на ски зоните в Пирин ще реши въпросите с безработицата, икономическото развитие, демографския подем и др. Ц
Be the first to leave a review.