Серия магнитни бури атакуват Земята три поредни дни
Серия от магнитни бури и геомагнитни смущения засягат Земята в продължение на три поредни дни – от 27 до 29 август. Най-силната активност се очаква днес, 28 август, когато се очаква умерена магнитна буря от клас G2.
Това показва прогнозата на Центъра за прогнозиране на космическото време към американската Национална администрация за океански и атмосферни изследвания (NOAA).
Причината е изхвърляне на коронална маса, насочваща се към Земята, в комбинация с високоскоростен поток от коронална дупка.
За 28 август NOAA прогнозира геомагнитната активност да достигне G2 – умерена буря по петстепенната скала на агенцията.
При подобни условия са възможни смущения в работата на някои сателитни системи и колебания в електропреносните мрежи, особено във високите географски ширини. Полярното сияние също може да бъде наблюдавано по-далеч на юг от обичайното.
Повишената геомагнитна активност се очаква да се запази и в събота, 29 август. Реалната сила на смущенията ще зависи от характеристиките на слънчевия вятър при достигането му до Земята.
NOAA следи ситуацията в реално време, като прогнозата може да бъде променяна в зависимост от развитието на слънчевата активност.












