ЛИЧНА ДРАМА: Чистач се задави със салам, жена му взема 28 000 лева за смъртта му
Роднините на починал работник по чистотата в Благоевград осъдиха работодателя му да им плати около 28 хил. лв. обезщетение за причинени болки и страдания от загубата на близък човек.
51-годишният Любен Димитров от Благоевград
Умря от задавяне на християнския празник Голяма Богородица
– 15 август 2012 г. Мъжът работел към общинска фирма “Биострой” първо на 6-месечен изпитателен срок от февруари 2012 г. През юли трудовият му договор бил променен в безсрочен на длъжността сметосъбирач.
Във фаталния за него ден Любен започнал работа в 7,30 ч. Заедно с двама колеги тръгнали с камиона към близкото село Бело поле, за да събират и товарят кофите за отпадъци.
Към 8,30 ч автомобилът потеглил към сметището, а чистачите останали в селото да го изчакат. Любен и колегата му решили през това време да закусят.
Купили си хляб, салам и домати от хранителен магазин на площада. Седнали на масите отпред, за да се хранят.
Още на първата хапка на Любен му прилошало.
Задавил се и започнал да кашля.
Колегата му Георги се опитал да му помогне, като направил опит да му извади езика и парче храна от устата, но мъжът починал.
Според лекари причината за смъртта била “попадане на чуждо тяло – хранителна материя, в дихателната тръба и главните бронхи, вследствие на което настъпва механична асфикция и остра дихателна недостатъчност”. Решение на ТЕЛК от 31 октомври 2012 г. отхвърля злополуката като трудова. Следва ново решение на НЕЛК от 4 януари 2013 г., което също приема, че липсва причинна връзка между смъртта и условията на труд.
Специализиран състав на НЕЛК по белодробни болести обаче на 1 юли 2013 г. отменя предишните две решения и приема, че има връзка между злополуката и настъпилата смърт на работното място. Това становище дава основания и на Районно управление “Социално осигуряване” да излезе със заключение през август 2013 г., че
Злополуката е трудова.
Заради това вдовицата и четирите пълнолетни деца изпратили покана до директора на “Биострой” Васил Бачев да им изплати обезщетение от общо 100 хил. лв. в 15-дневен срок.
“Говорих с жената на Любен – Вергиния, която също работи при нас, и и обясних, че починалият има застраховка “трудова злополука” и ще получат обезщетение от компанията. С нея се познаваме добре, защото тя лично ме помоли да взема съпруга и на работа. Когато се освободи място, веднага го наех. Любен беше на изпитателен срок. Справяше се много добре и заради това го преназначих на постоянен договор. След като говорих с нея, мина известно време и изненадващо пристигна призовка за дело”, каза директорът на фирмата Васил Бачев.
Вдовицата Вергиния и децата Александър, Александра, Ася и Ивайло вече са получили обезщетение от задължителната застраховка, която се прави на работниците, общо 31 920 лв. – по 6384 лв. за всеки.
Въпреки получените суми обаче те завели дело в съда с искане за по-високо обезщетение –бщо 70 хил. лв.
В хода на делото стана ясно, че Любен е закусвал по време на почивката от 8,45 до 9 ч. Тя обаче според правилника за вътрешния ред се давала не за ядене, а за физиологични нужди. Времето за храна – половин час, било определено на обяд. Пред съда “Биострой” не показали документ, че правилникът какво точно да се прави по време на почивките е бил сведен до знанието на Любен. Излиза, че човекът
е знаел кога да яде и кога – да пикае.
“Работникът се е хранил по време на физиологична почивка, което не е имал право да прави, защото не е знаел за установените правила”, категорични са съдиите от районния съд в Благоевград.
„След като си купили храна от магазина, работниците седнали да се хранят на масата и столовете отвън. Инцидентът е изключително нелеп. Подобна злополука може да се случи на всеки човек по време на хранене, на всяко едно място, дори и у дома, поради което по никакъв начин не може да се направи връзка между задавянето с храна и условията на труд и почивка”, категорични са от фирма “Биострой”.
Свидетели на семейство Димитрови пък разказали пред съда, че съпругата “страдала много от загубата, отсъствала от работа, плакала, нямала е желание да се храни”.
Веднага след като Вергиния получила парите от застраховката,
Направила сватба на внучката си.
Съдът определи като справедлив размер на обезщетение за претърпените неимуществени вреди сумата от 60 000 лв. – 20 000 лв. за вдовицата и по 10 000 лв. за четирите деца.
От тази сума са извадени получените вече от застраховката 31 920 лв. За петимата остава да вземат още 28 080 лв., от които 13 616 на жената и по 3616 за всяко дете.
“Категорични сме, че ще обжалваме решението. Действително става въпрос за смъртен случай, което е тежко за близките, но все пак нали затова се прави задължителна застраховка”, обясни директорът на “Биострой” Бачев.
Според него
Любен е имал достатъчно време за ядене, докато се върне камионът. Не е бързал, седял е спокойно на масата и инцидентът е нелепа случайност.
Вдовицата Вергиния пък се оплака, че в цялото семейство работят само тя и единият и син. Четирите и деца са семейни, има 8 внуци.
Всички живеят в една къща, която започнали да стягат с парите от застраховката, за да има по една стая за всяко семейство. Едната дъщеря работила за около година в чужбина, но след смъртта на баща си се върнала и повече не заминала.
“Директорът ни не е виновен, нито пък ние сме виновни, че така стана с мъжа ми. Ама нали е починал по време на работа, значи имаме право на обезщетение. Любчо беше здрав, на лекар не е стъпвал.
Не беше пияница или комарджия.
Все търсеше нещо да работи, за да се прехранваме”, обяснява Вергиния.
Тя обаче отказа да обясни, ако получат останалите 28 хил. лв., за какво ще ги използват.
Be the first to leave a review.