Понякога се улавяме, че пътуваме хиляди километри в търсене на екзотика и неоткрити чудеса, без да подозираме, че някои от най-големите тайни на човешката история и природа се намират буквално в задния ни двор

ТОП ПРЕСА ПРЕДСТАВЯ: Непознатата Гърция: Амфиполис – Тайнствената „гробница на Александър“, злато, каньони и пещери само на минути път от Гоце Делчев

Понякога не се налага да ходим далеч, за да открием нещо ново и зашеметяващо. Дори уж до болка познатите на хиляди българи области Серес и Драма крият места, които буквално спират дъха. Достатъчно е само да проявим малко любопитство – и да кривнем от обичайния път към плажа.
Понякога се улавяме, че пътуваме хиляди километри в търсене на екзотика и неоткрити чудеса, без да подозираме, че някои от най-големите тайни на човешката история и природа се намират буквално в задния ни двор.
За жителите на Гоце Делчев и целия пограничен регион Северна Гърция отдавна се е превърнала в синоним на бърз уикенд плаж, споделен между синьото море и таверните с морски дарове. Всяко лято хиляди нашенци преминават през ГКПП „Илинден – Ексохи“, следвайки добре познатия асфалтов път покрай Драма и Серес, бързайки към горещия пясък на Кавала, Аспровалта, Неа Врасна или Паралия Офринио (Тузла).
Но колко от тях всъщност знаят покрай какво преминават?
Достатъчно е само веднъж да проявим малко изследователско любопитство, да намалим скоростта и да кривнем от утъпкания маршрут, за да се озовем в центъра на антични загадки, мистични планини и спиращи дъха подземни кралства.
Днес редакцията на информационна агенция „Топ Преса ще ви отведе на едно различно, емоционално и наситено с адреналин пътешествие. Само на минути път от плажната кърпа и на по-малко от два часа от Гоце Делчев се намира районът на Древния Амфиполи. Място с над 2500-годишна история, което крие в себе си тайни, способни да пренапишат световната археология, съчетано с невероятния планински дух на Пангео и прохладата на подземна Европа.
Мистерията на хълма Каста: Чия е най-голямата гробница на Балканите?
Повечето български туристи подминават безцелно голямата отбивка за Амфиполи, без дори да подозират, че само на стотици метри от тях се издига хълмът Каста – мястото, което през 2014 г. прикова погледите на световната научна общност и предизвика истинска медийна сензация (Амфиполската гробница).

Могилата Каста в Амфиполис

Става въпрос за колосален тракийски и македонски погребален комплекс, чиято външна стена от перфектно обработен тасоски мрамор е с дължина от внушителните 497 метра. Когато археологът Катерина Перистери и нейният екип успяват да си пробият път през запечатаните входове, те остават без думи: пред очите им изплуват две величествени кариатиди (женски скулптури) с поразителни детайли, огромни каменни сфинксове без глави и невероятна по своите размери подова мозайка, изобразяваща отвличането на Персефона от Хадес.
Размерите и невижданият лукс на тази структура веднага родиха голямата хипотеза: дали това не е последното, тайно убежище на самия Александър Македонски?
Въпреки че официалната историческа наука клони към тезата, че тук е погребан най-близкият му приятел и генерал Хефестион, или неговата съпруга Роксана и синът му Александър IV, убити именно в Амфиполи, легендите за Великия завоевател продължават да витаят около хълма.
Към днешна дата мащабните реставрационни и укрепителни дейности по хълма Каста, финансирани с над 20 милиона евро от европейските фондове, навлизат в своята финална фаза, като целта е паметникът да отвори напълно врати за масов туризъм в най-близко бъдеще.
Дотогава пътуващите от Гоце Делчев могат да се поклонят пред величието на прочутия Мраморен лъв на Амфиполи – изключителен 24-вековен монумент, реставриран край брега на река Струма, и да разгледат оригиналните златни накити, монети и артефакти в изключително богатия местен Археологически музей.
Спирка в мистичната планина Пангео: Старинни каменни села и изгубено злато
Ако след горещия плаж усетите нужда от хладина, тишина и автентична атмосфера, вашият път задължително трябва да премине през склоновете на планината Кушница, известна днес като Пангео. В античността това възвишение е било икономическото сърце на региона – именно от тук Филип II Македонски е добивал огромни количества злато и сребро, с които е финансирал изграждането на своята непобедима армия и походите на сина си Александър на изток.
Пангео обаче е и свещена планина, люлка на древния култ към бог Дионис, където според преданиятавакханките са изпълнявали своите екстатични ритуали сред вековните букови гори.
Днес планината предлага перфектното бягство от летните жеги.
Достатъчно е да се отклоните нагоре по склона, за да откриете бисери като селата Месоропи и Мустени. Времето тук сякаш е спряло преди два века. Уличките са тесни и калдаръмени, а къщите са изградени в характерния за Македония архитектурен стил с каменни зидове и дървени чардаци. Селата са пресечени от буйни планински потоци, над които се издигат малки каменни мостове, наподобяващи тези в Родопите.

село Месоропи

Локалните таверни под дебелите сенки на чинарите ще ви предложат домашно приготвени месни специалитети, местно вино и леденостудена планинска вода, каквато няма да намерите по крайбрежието.
Не пропускайте по пътя си и манастира „Света Богородица Икосифиниса“ – един от най-старите действащи манастири в Европа, който пази дълбока духовност и история.

Кушнишкият манастир „Света Богородица Икосифиниса“, разположен на северните склонове на планината Кушница между селата Кормища и Никищан.

Сантиментално поклонение: Био фермата на легендата Василис Карас
За по-голямата част от българите гръцката музика има едно емблематично име и това е незабравимият Василис Карас. Районът в подножието на планината Пангео обаче крие и една много лична, емоционална история, свързана с големия изпълнител. Малцина знаят, че неговото родно място е китното селце Кокинохори, разположено съвсем близо до пътя ни обратно към Гоце Делчев. Именно тук, далеч от светлините на прожекторите, шумните нощни клубове в Атина и Солун и хилядните тълпи фенски крещящи маси, Карас реши да инвестира душата си в земята на своите деди.
Приживе той създаде прочутата „Ферма Карас“ (Ktima Karras) – истински екологичен и зелен рай, в който певецът собственоръчно обичаше да кара трактора и да се грижи за насажденията. Днес фермата продължава да произвежда висококачествен органичен зехтин, маслини, орехи, бадеми и смокини. За хилядите му почитатели от Гоце Делчев и цяла България това място се превърна в дестинация за емоционално поклонение.
Да се разходиш сред маслиновите горички, където големият Василис намираше своето вдъхновение и спокойствие, и да си купиш бутилка зехтин от неговото лично стопанство, е преживяване, което докосва сърцето на всеки истински фен на балканската музика.
Пещерата Алистрати и каньонът Ангитис: Слизане в царството на Хадес
За финал на това уникално пътешествие, наситено с контрасти, ви предлагаме едно истинско природно чудо – пещерата Алистрати.
Разположена на около 50 километра северозападно от Амфиполи, тя е категоризирана от международните експерти като една от най-големите, най-красивите и най-богатите на скални форми пещери не само на Балканите, но и в цяла Европа. Общата ѝ дължина е около 3 километра, а за туристите е пригоден перфектно нивелиран и лесен за преминаване еднокилометров маршрут, достъпен дори за хора с увреждания и детски колички. Влизайки вътре, ще попаднете в приказен свят: таваните и стените са покрити с милиони сталактити и сталагмити в невероятни огнени нюанси на червеното, жълтото и бялото. Истинското съкровище тук обаче са редките „хеликтити“ – ексцентрични образувания, които растат в разрез с всички закони на гравитацията, усуквайки се настрани и нагоре.
Веднага след като излезете на чист въздух от пещерата, пред вас ще се разкрие друга величествена гледка – каньонът на река Ангитис.
Древната гръцка митология разказва, че именно това скално дефиле е било мястото, където се е отворила земята и Хадес, богът на Подземното царство, е отвлякъл красивата Персефона.
Днес мястото предлага невероятни условия за туризъм. Покрай реката е изградена живописна екопътека, която преминава през дървени мостчета и скални тунели. По-екстремните натури могат да се възползват от организираните спускания с рафтинг или каяк по реката, а любителите на историята ще останат изумени от съхранените праисторически скални рисунки, датиращи отпреди хиляди години, които все още могат да се видят по стените на каньона.
Уважаеми читатели на „Топ Преса“,
следващият път, когато стегнете куфарите и тръгнете от Гоце Делчев към южната ни съседка, не превръщайте пътуването просто в бърза надпревара с километрите по асфалта. Гърция не е само пясък и море – тя е пластове история, мистика и природа, които чакат да бъдат открити. Подарете на себе си и семейството си два часа встрани от главния път. Посетете Амфиполи, чуйте шума на река Ангитис, отпийте глътка студена вода в Месоропи или си спомнете за Карас в Кокинохори. Защото най-вълнуващите спомени много често се раждат там, където тълпата не ходи – на един завой разстояние от познатия плаж.
Бърз справочник на пътешественика от „Топ Преса“
За да улесним следващото ви пътуване през почивните дни, съставихме тази практична таблица, която показва колко лесно и бързо можете да съчетаете плажа с тези исторически и природни феномени:

ДестинацияРазстояние от Офринио / АспровалтаОсновен акцент – Защо да спрете?
Древният Амфиполи & Каста~5-10 минути с колаГрандиозната антична история, Мраморният лъв и неразкритите тайни на Македонската империя.
Каменните села в Пангео~25 минути нагоре по склонаМесоропи и Мустени – хладен планински въздух, чисти потоци и автентични таверни с вкусна храна.
Фермата на Василис Карас~20 минути в посока КокинохориСантиментална спирка сред маслинови гори за всички любители на истинската гръцка музика.
Алистрати & Каньонът Ангитис~40 минути навътре в сушатаПодземна магия с редки кристали, прохлада и спиращи дъха скални екопътеки с митична история.

Start typing and press Enter to search