ВИДЕО: На вниманието на жителите на село Копривлен, Хаджидимово и дори Гоце Делчев: Соларна централа застрашава от рак?!
Доклад на еко организация Грийн 10 категоричен – съществуването на соларна електроцентрала с мощности както споменатите (10 мегавата електричество дневно) е доста опасно за хора, които живеят в радиус до 15 км. в близост до нея…
В море от стотици соларни панели е превърнат хълмът в местността „Тополите“ над хаджидимовското село Копривлен. На площ от 410 декара се произвежда 10 мегавата електричество дневно. Горе-долу това е потреблението на град като Хаджидимово или Симитли за 24 часа, пресмятат специалистите. Соларният парк бе собственост и бе построен на бизнесмените собствениците на фирмата им „Соларен парк Хаджидимово 2″ ЕООД.
Изпълнител на сложния проект е „Хидроенергийна компания” – Благоевград, която има зад гърба си реализирани над 10 обекти, сред които са каскада „Благоевградска Бистрица”, ВЕЦ „Славова”, соларен парк „Кадийца 2” и пр. Официално строителството над Копривлен стартира на 24 ноември 2011 г. и приключи към края на април 2012 г. Размерът на инвестицията е над 70 млн. лв., на обекта са заети работници, които по споразумение с община Хаджидимово са наети приоритетно от местното население.
До 2009 г. теренът бе общински, но след решение на ОбС 410-те декара бяха продадени на енергийните босове за 260 000 лв. със съответното строително разрешение и ангажимент бизнесмените да се погрижат и за рекултивирането на намиращото се в съседство незаконно сметище. Въпросните бизнесмени са едни от най – уважаваните в сектора – Атанас Пашалиев и Кирил Анзов. Атанас Пашалиев от години се занимава с енергиен бизнес, той е съдружник и във ВЕЦ „Ретиже” заедно с Красимир Марков и Светослав Божинов, която се намира между селата Кремен и Места. На територията на община Хаджидимово има из-граден още един фотоволтаичен парк, който е значително по-малък от този над село Копривлен. Само преди малко повече от година обаче, централата е продадена на фирма близка до известна бизнес дама – банкер.
Следящи системи на фотоволтаичната централа са разперили модулите си на хълма над село Копривлен. Слънчевите панели се местят като истински роботи, завъртат се наляво и надясно, обръщат блестящата си повърхност нагоре и надолу под ъгъл според движението на слънчевия диск, така че фотоклетките да произведат най-много енергия. Вечер панелите застават с „лице” на Запад и почти вертикално. При буря заемат хоризонтална позиция, така че да имат най-малко съпротивление спрямо вятъра и заприличват на гъба.
Работят под действието на слънчевата радиация, затова дори да се скрие зад облак дневното светило или да ги навали сняг, пак произвеждат ток. През зимата дори количеството енергия, което се получава е повече, защото охлаждането на повърхността е по-добро. Лятото тя се загрява до 70 градуса.
Именно за това жители на село Копривлен се свързаха с Топ Преса за да искат съдействие, да ги радва ли съществуването на въпросната централа или не. Притесненията им идват от доклад на еко организацията „Грийн 10″, която е световен авторитет и която скоро публикува свой доклад в сайта си на български – gogreencommunications. bg, че сериозна опасност за екоравновесието създават така нареченият соларни централи, за които сума експерти се кълнат че са безопасни. Това така ли е?
Инициативен комитет от село Копривлен община Хаджидимово начело с Георги Богатинов чийто корени са от селото представиха на вниманието на вестник Топ Преса част от независимо експертно мнение, което е на път да създаде доста тревоги за жителите на Копривлен и региона, чак до Хаджидимово и град Гоце Делчев. То е изготвено от хора на „Грийн 10″ след искане на местният така да го нераче инициативен комитет.
„В България се наблюдава бум в интереса към Възобновяемите източници на енергия (ВЕИ), но все още държавата не обръща достатъчно внимание на проблемите, които могат да възникнат с увеличаването на слънчевите и вятърни централи. Те засягат мрежата и за качеството на електроснабдяване, също и цените и здравето на хората в чийто райони са построени. В микса от електроенергията, която получават потребителите и ползват в дома или във фирмата, все повече ще се увеличава делът на значително по-скъпата енергия от ВЕИ, която обаче се произвежда по вреден начин за хората които живеят в района на производството. Причината се изразява в доста сериозното затопляне (което, както казахме, на моменти стига до 70 градуса. – бел. ред.)
В днешния свят глобалното затопляне бавно, но сигурно се превръща в сериозен проблем. Голямата част от съвременните технологии допринасят за покачване на температурите, но има и такива, от които могат да се възползват все повече хора, за да не се наруши екологичното равновесие на планетата. Затова трябва да се погледне към най-ефективните източници на енергия – а това не са нито петролът, нито въглищата, а в последно време не е и Слънцето.
Още преди векове енергията от Слънцето е помагала в много от традиционните дейности, като например готвене и затопляне на вода. Днес слънчевата енергия се използва за генериране на електричество, в транспорта и безброй други важни фотохимични процеси, които са напълно зависими от нея. Потенциалът на тази зелена енергия е огромен и освен в индустрията тя вече навлиза много сполучливо в домовете с помощта на слънчеви колектори. Тя обаче трябва да се контролира при това правилно.
Но както при всички велики творения на природата и тук има две страни на монетата. Слънчевата енергия е изключително полезна, но има и големи минуси Единият от който е за хората които живеят в района на нейното производство.
Отдавна известно е, че системният недостиг на УВ лъчи води до патологични изменения в човешкия организъм. Слънчевите лъчи влияят на човешкото здраве както положително, така и отрицателно. Кратко излагане на UV радиация генерира витамин D, но може да доведе и до слънчево изгаряне, до увреждане на очите, до рак ….
За щастие на живота на Земята, стратосферния озонов слой на атмосферата ни предпазва от по-голямата част от UV радиацията. Изтъняването на озоновия слой обаче, води до пропускане на по-големи количества Слънчева радиация и може да причини особени проблеми на хора, които прекарват времето си на открито и незащитени.
Има ли причина да се плашим от радиацията? Една малко позабравена, но все така плашеща всички тема. След ужасни бедствия и събития, с които медиите ни заливат и до днес, няма как да не се замислим.
Това са въпроси, които вълнуват много хора, които следят темите за налагане на зелената енергия и куп неща, които ни карат ежедневно да стоим „на нокти“. В случая с вашето запитване можем да дадем становище, че съществуването на соларна електроцентрала с мощности както споменатите – 10 мегавата електричество дневно е доста опасно за хора които живеят врадиус до 15 км. В близост до нея. При абсорбиране на толкова сериозна слънчева енергия за да се придобие въпросната мощност се създава поле от опасна радиация и облъчване, което сериозно ще застраши здравето на хората. Успоредно с това се нарушава и еко – равновесието в региона…“, пишат в доклада си експертите от „Грийн 10″ и допълват че това може да се проследи и с просто око. Лятото когато слънчевите панели греят до 70 градуса , нека някой да се опита да види дали птиците са способни да летят над централата. Това би било абсурдно дори ако панелите бяха само отразители, каквито реално и са. На тези които не вярват нека видят сега на пролет дали в района на „еко“ централата има пчели, което също е сериозен фактор доказващ нейните вреди. Според нас в България и в региона дори няма полуграмотен човек, който да отрече вредите от прекомерната употреба на слънчева енергия. Въпросът е да се докаже всичко това и обречени ли са на болести и страдания жителите на Копривлен, Хаджидимово, Гоце Делчев и региона който влиза в периметър на вредите? Настояваме за щателна проверка над случая и изнесеното, настояваме и всички жители на региона и областта дори, които държат на здравето си, да реагират, за да се спасим навреме от поредната заплаха, ако изобщо съществува тя.
Само факти:
Екип на вестник Топ Преса – югозападният таблоид посети въпросната електроцентрала на място. Заснехме всичко отвсякъде. Появата ни създаде смут от охранителите, които без да знаят кои сме и за какво сме, реагираха негативно на присъствието ни. Районът около централата наистина прилича на лунен пейзаж и много трудно може да се види зеленина, предвид топлината, която централата излъчва. Местните са на мнение, че страданията им тепърва предстоят след строежа на уж безопасната централа. Строежът наистина е грандомански и си личи, че не си е на мястото. Редно е по случая да се образува проверка, да се направи екип от експерти, за да се урегулира рискът за здравето на местното население.
Be the first to leave a review.