Гостун- селото, заобиколено от светини, отбеляза храмовия празник на „Св. пророк Илия“
Храмов празник в Гостун, общ. Банско: Вярата, светините и хората пазят живо високопланинското село
На 20 юли, когато Българската православна църква почита паметта на свети пророк Илия, жителите и гостите на село Гостун в община Банско отбелязаха храмовия празник на действащата църква „Св. пророк Илия“.
По повод големия християнски празник отец Димитър Тодев отслужи водосвет за здраве, мир и благополучие на жителите на селото и техните семейства. В малката, но грижливо поддържана светиня се събраха местни хора и гости, дошли да запалят свещ и да отправят молитва към небесния покровител на храма.
Традиционният курбан за здраве тази година ще бъде приготвен и раздаден в събота. Причината е, че Илинден се пада в понеделник, когато голяма част от хората са на работа. През почивния ден в Гостун се очаква да се завърнат повече потомци на местни семейства – хора, които са родом от селото, но днес живеят в други населени места.
Местната жителка баба Катерина Стойкова разказа, че селото и неговото землище са благословени с множество свети места.
По думите ѝ около Гостун има местности и светини, свързани със света Неделя, свети Петър, свети Атанасий, Света Троица, Света Богородица, свети Георги, света Марина и свети пророк Илия.
„Селото ни е богато на светии“, сподели баба Катерина.
Действащият храм в населеното място е църквата „Св. пророк Илия“, която и днес събира вярващите по време на големите църковни празници. Възстановени са също църквата „Св. Богородица“ и двата параклиса в землището на Гостун.
Илинден е двоен празник за кметския наместник на Гостун Илия Белев, който на този ден отбелязва и своя имен ден. По време на посещението телефонът му не спираше да звъни, а от другата страна приятели, близки и жители на района му отправяха поздравления.
Илия Белев не само изпълнява служебните си задължения, но е постоянно сред хората. Той е родом от Гостун и живее в населеното място, което му позволява всекидневно да следи проблемите и нуждите на жителите.
В селото се полагат грижи тревните площи да се косят редовно, а до важните обществени и духовни места да има осигурени електричество и вода. По думите на местните хора кметският наместник е всеотдаен и работи с желание за развитието и запазването на Гостун.
Белев разказа, че постоянно живеещите в селото са около 23 души. Сред тях има и младо семейство с четиримесечно бебе – знак, че дори и в едно малко високопланинско селище може да има младост и надежда за бъдещето. Бащата на детето работи по поддръжката към кметството и помага за облагородяването на населеното място.
По думите на кметския наместник хората в Гостун живеят в разбирателство и си помагат. Има интерес и от купувачи на имоти, а през последните години в селото са отворени и къщи за гости. В събота и неделя идват туристи, привлечени от чистия въздух, тишината, старите къщи и красивите гледки.
Гостун се намира на над 1200 метра надморска височина и е разположено в района на долината на река Места. От селото и от височините над него се откриват впечатляващи гледки към три от най-красивите български планини – Пирин, Рила и Родопите.
Местоположението, съхранената природа и духовните места превръщат селото в привлекателна дестинация за хората, които търсят спокойствие, планински въздух и досег с историята.
Църквата „Св. пророк Илия“ е изключително стара, но през годините е била силно занемарена. По думите на кметския наместник по-сериозните действия за нейното възстановяване започват през 2001 година с помощта на тогавашния архиерейски наместник отец Янко Русков.
За ремонта са съдействали Министерският съвет, Дирекция „Вероизповедания“, дарители, доброволци и хора, свързани със селото.
Особено голяма подкрепа е оказал човек, родом от Гостун, който днес живее в Божурище, но не е забравил родното си място. Той многократно е помагал доброволно за възстановяването и поддръжката на светините.
Илия Белев разказа, че отец Димитър Тодев обслужва селото от около седем-осем години. Свещеника, кмета и местните жители се разбират много добре, благодарение на което църковният живот в Гостун се поддържа, а храмовите празници продължават да събират хората.
След службата и водосвета кметският наместник Илия Белев заведе екипа на Pirinsko.com до още две изключителни места над селото.
Първата спирка беше старинната църква „Св. Богородица“. Според данни от архив храмът е построен през 1776 година. Има и сведения в други документи, че на това място може да е съществувала християнска светиня още през византийско време.
Църквата е полувкопана в земята – особеност, характерна за много християнски храмове, строени през османския период.
Голям ремонт е извършен през 2005–2006 година. Подменен е целият покрив, сградата е укрепена и е възстановен вътрешният ѝ облик.
За ремонта са помогнали Югозападното държавно предприятие и Държавното горско стопанство в Места. За съжаление, старите икони не са запазени. Нови икони за възстановения храм са изработени от художник от Благоевград.
Въпреки изпитанията на времето църквата отново е място за молитва и събиране на хората. Всяка година на 15 август, когато православните християни отбелязват Успение на Пресвета Богородица, край храма се приготвя и раздава курбан за здраве.
На този ден в Гостун отново се завръщат хора, чиито корени са от селото, за да почетат Божията майка и да се срещнат със своите близки и съселяни.
От църквата „Св. Богородица“ пътят продължава към една от най-високите точки над населеното място. Там преди около година е издигнат внушителен 12-метров християнски кръст.
Кръстът е осветен на Кръстовден и днес се извисява над Гостун като символ на вярата, надеждата и духовната закрила над селото.
Мястото е избрано така, че от него да се открива широка панорама към Пирин, Рила и Родопите.
Една от най-впечатляващите идеи е реализирана по пътеката към кръста. По нея са разположени изображения, посветени на Десетте Божи заповеди.
Всяка заповед е представена върху отделна художествена картина, като към изображението е изписан и съответният Божи закон. Така посетителите не просто се изкачват към кръста, а преминават по своеобразен духовен път, който напомня за основните християнски нравствени ценности.
Над изображенията са поставени лампи, които ги осветяват през тъмната част на денонощието. Вечер цялото пространство придобива особено красиво и въздействащо излъчване.
Композицията е оригинално замислена и превръща мястото в една от най-интересните духовни забележителности в района.
Особено важно е, че в изграждането на кръста, оформянето на пространството и построяването на красивата беседка до него са се включили много млади хора.
С доброволен труд, желание и подкрепа те са помогнали височината над селото да бъде превърната в благоустроено и приветливо място.
До кръста е изградена беседка, която може да бъде използвана от всички жители и посетители.
Тя предлага възможност хората да си починат, да се насладят на гледките и да прекарат време сред природата.
Кметският наместник обаче отправи и важно послание , че направеното трябва да се пази.
Беседката и цялото пространство са създадени с труда и средствата на много хора и затова всеки посетител трябва да бъде отговорен, да поддържа чистота и да не поврежда изграденото.
Гостун е село с малко постоянни жители, но с изключително богата история, множество светини и хора, които продължават да се грижат за родното си място.
Храмът „Св. пророк Илия“, старинната църква „Св. Богородица“, параклисите, оброчищата, 12-метровият кръст и изображенията на Десетте Божи заповеди разказват за вяра, която е устояла през вековете.
Зад всяко възстановено място стоят трудът на местни жители, духовници, дарители, държавни институции, горски служители, доброволци и млади хора, които не са забравили своите корени.
Въпреки обезлюдяването и трудностите, селото продължава да посреща своите потомци, гости и туристи.
А високо над къщите осветеният кръст напомня, че докато има хора, които пазят вярата, традициите и създаденото от предците, Гостун ще продължава да живее.
















