Олимпийският огън пламна в Благоевград
Зам.-кметът Светла Захариева се включи в факелното бягане около езерото в парк „Бачиново“ по повод Международния олимпийски ден и Деня на българския олимпиец.
Олимпийският огън символично беше запален от Светослав Гоцев, участник в XXX летни олимпийски игри в Лондон през 2012 г. с националния отбор по волейбол на България, класирал се на престижното четвърто място.
В инициативата се включи и Даниел Пешков, студент в Югозападен университет „Неофит Рилски“ и участник в XXV зимни олимпийски игри Милано – Кортина 2026 в дисциплината ски бягане.
Събитието премина под мотото Let’s Move („Нека се движим“) и посланието „Можеш да го направиш“, насочено към насърчаване на младите хора към по-активен начин на живот и повече физическа активност.
Във факелното бягане участие взеха студенти и преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, жители и гости на града.
Спортната проява бе организирана от Българския олимпийски комитет, Община Благоевград, Югозападен университет „Неофит Рилски“ и Олимпийски клуб Благоевград.
Международният олимпийски ден се отбелязва от 1948 г. по решение на Международния олимпийски комитет (МОК), а от 1987 г. се чества с различни инициативи по целия свят, популяризиращи олимпийските ценности, спорта и активния начин на живот.













