Daily Star: Иран изкопава тайни ракети за удар в Червено море, сателитни снимки

Иран използва временното прекратяване на огъня, за да разкрие скрити ракетни установки, заровени по време на масивна бомбардировка от САЩ и Израел. Това съобщава Dailys Star.

Последни сателитни изображения показват, че режимът в Техеран използва паузата в боевете, за да разчисти отломки от подземни бази, които преди това бяха неутрализирани от американски и израелски въздушни удари. Военните началници изкопават тайни ракети за „блиц в Червено море“, твърди изданието.

Докато светът се надява на мир, се твърди, че Техеран се готви да пусне своите пълномощници хути, за да задуши пролива Баб ал-Мандаб, известен още като „Портата на сълзите“, заплашвайки изумителните 10% от цялата световна търговия.

Подземните бази, разположени в Табриз и Хомеййн, бяха основна цел на операция „Епична ярост“. Американски и израелски блиц атаки стратегически срутиха входовете, за да хванат смъртоносния арсенал на Техеран под земята.

Сателитните изображения обаче вече показват огромни багери, които събират развалини, и флотилии от камиони, извозващи отломки, за да отблокират местата за изстрелване. Въпреки че военният министър Пийт Хегсет твърди, че иранската ракетна програма е „функционално унищожена“, американското разузнаване сега предупреждава, че 50% от пусковите установки са останали непокътнати.

Буре с барут

Близкият изток остава барутно буре, тъй като САЩ налагат строга блокада на свързани с Иран кораби в Ормузкия проток. Докато някои кораби първоначално се опитаха да преминат през изпитанието, американските сили потвърдиха, че са били принудени да спрат или да се върнат.

Блокадата беше задействана, след като Иран отказа да предостави свободно преминаване през водния път – неподлежащо на обсъждане условие на настоящото 14-дневно примирие.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп възприе оптимистичен тон, дори докато изгражда масивна 10 000-членна инвазивна сила в региона.

В интервю за Fox News той каза: „Мисля, че е близо до края. Смятам, че е много близо до края“. По-късно президентът каза пред Sky News, че сделка е „много възможна“, преди британският крал Чарлз III да пристигне на държавно посещение по-късно този месец.

Ттръмп допълнително загатна за пробив пред ABC News, казвайки: „Мисля, че ще гледате невероятни два дни напред“.

Очаква се вицепрезидентът Джей Ди Ванс да „затегне гайките“ в предстоящите мирни преговори в Пакистан. Белият дом изисква пълно спиране на обогатяването на уран като част от всяка сделка. Ако режимът откаже да се подчини, алтернативата е потенциална сухопътна офанзива.

САЩ вече са разположили 6000 войници на борда на USS George H. W. Bush, заедно с 3000 елитни въздушно-десантни войници и 5000 американски морски пехотинци, които в момента се приближават към иранска територия.

Докато Израел очаква прекратяването на огъня да бъде удължено, гледката на Иран, който изкопава тайните си ракети, предполага, че режимът може би се готви за последен, кървав сблъсък.

Превод и редакция: БЛИЦ

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search